Роздавали дрова та корми для тварин: як у Коломаку організували допомогу переселенцям та місцевим

12.07.2023 13:49 Коломак

Під час повномасштабного вторгнення Коломацька громада збільшилася вдвічі, адже тут прихисток знайшли понад шість тисяч ВПО. Як ТГ організувала допомогу переселенцям та місцевим – читайте у матеріалі.

Громада збільшилася вдвічі

Коломак розташований за 80 кілометрів від Харкова. Через цю особливість у громаді в перші дні повномасштабної війни була величезна кількість переселенців. Так у ТГ проживало понад шість тисяч ВПО, водночас населення громади складало 6900 місцевих жителів.

– Ми працювали вдень та вночі. Записували переселенців на листочках, вони підписували заяви, а потім уночі ми вносили це все у реєстр. Працювали без вихідних, – розповідає начальниця відділу ЦНАП Коломацької селищної ради Дарія Межерицька.

95 % переселенців проживало на Коломаччині безкоштовно. Усі старости обходили будинки по громаді та шукали, куди можна заселити ВПО.

– Ми заселяли людей, куди тільки могли. Шукали спадкоємців у десятому коліні, щоб тільки хтось сказав «хай живе». Умова була одна, коли ви будете виїжджати, то щоб за газ, за світло було заплачено, – каже очільник Коломацької громади Володимир Гуртовий.

Утім, виникали ситуації, коли переселенці виїжджали та не сплачували комунальні послуги. Були й такі, які не хотіли жити безкоштовно та сплачували власникам оренду.

– А ще були такі переселенці, які приїжджали сюди й порядки понаводили. Були у нас такі хатки, що в кущах поросли, не видно їх навіть було. Ось приходить дідусь і каже: «Ви мені дали там пожити, там нікого 10 років не було, я зараз порядок навів, хай воно буде красиво. І мені приємно, і приємно буде комусь», – зазначає Коломацький селищний голова.

На початку війни громада не могла видавати гуманітарну допомогу масово та часто. Нею здебільшого забезпечували соціально вразливі верстви населення: малозабезпечені та багатодітні родини, людей похилого віку, осіб з інвалідністю тощо. Усім іншим продовольчі набори видавали за нагальної потреби. Винятком була лише гуманітарна допомога за програмою Президента України – вона надавалася на кожного мешканця та переселенця в громаді.

Більшість гуманітарної допомоги надходило за ініціативою та можливостями керівництва Коломацької селищної ради. Причина – громада не була офіційно визначеною територією для прийняття переселенців, тому і не одержувала регулярного постачання гуманітарних вантажів від українських постачальників та з-за кордону.

– До громади надходила президентська гуманітарна допомога, ми їздили в Харків її забирати. Окрім тієї «гуманітарки», що надходила нам з області, ми були змушені шукати і самі, де її взяти. Просили, де тільки можна – у народних та обласних депутатів, в інших громадах на заході України, у друзів-волонтерів, – розповідає очільник Коломацької громади.

Понад 20 тисяч пакунків за пів року

Наразі в Коломацькій громаді видача гуманітарної допомоги проходить стабільно та злагоджено. Лише за шість місяців 2023 року тут видали 20 686 продуктових наборів. Здебільшого їх отримують вимушені переселенці, утім і деякі місцеві не залишаються осторонь.

Так, нещодавно в Коломацькій ТГ закінчили видавати корми для відгодівлі свиней та курей. Начальниця відділу економічного розвитку, інвестицій, торгівлі та комунальної власності селищної ради Тетяна Обихвост говорить, що в рамках програми реагування Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) на території громади 1790 домогосподарств отримали повноцінні корми для відгодівлі свійської худоби. Видавалися вони багатодітним сім’ям, людям з інвалідністю, сім’ям військовослужбовців, людям 60+, ВПО та тим, хто розмістив у себе ВПО. Єдиною умовою такої допомоги було утримання свиней або курей.

Корми для худоби Коломак

– Люди приходили та питали, чи можна отримати допомогу. Ми кажемо, заведете худобу – приходьте. І от так люди почали купувати собі курей, свиней. І це не тільки жителі нашої громади, а й переселенці, – зазначає Тетяна Обихвост.

На кожне домогосподарство зі свинями видавали по 50 кг кормової добавки, по 125 кг пшениці та по 25 кг кукурудзи. На курей люди отримували по 10 кг комбікорму «Старт», по 10 кг «Гроцеру», по 25 кг «Фінішу», по 25 кг пшениці та по 25 кг кукурудзи. Усього в Коломацькій ТГ було видано 1000 наборів кормів для курей та 790 – для свиней. Цікаво, що тепер у громаді є переселенці, які планують залишитися тут на довгий час. Вони не тільки заводять худобу, а й займаються городами. Деякі навіть уже встигли купити собі домівки.

Розвезли 1200 кубів дров

Неабияким викликом стало для громади забезпечення жителів дровами. Восени 2022 року люди почали реєструватися на отримання такої допомоги. Почалася реєстрація на отримання дров. Претендувати на неї могли жителі, які мали у своїх оселях дров’яне опалення.

– Ми додавали ще два критерії для домогосподарств, що можуть отримати дрова. У нас була визначена кількість грошей, на які ми могли придбати деревину. Тому спочатку дрова видавали більш уразливим категоріям, а все, що залишилося, давали іншим верствам населення. Цілу зиму ми розвозили дрова по домівках. На жаль, через це практично вся техніка поламалася, – говорить Коломацький селищний голова.

За весь час видачі деревини жителі громади отримали 1200 кубів дров, на домівку видавали один причіп.

Переселенці ділилися речами

На постійній основі у Коломацькій громаді працює невеликий центр з надання одягу, памперсів для переселенців. Тетяна Обихвост каже, деякі переселенці приїжджали взагалі без валіз з одягом, а в центрі їм надавали всі необхідні речі.

– Спочатку ми отримували речі від ХОВА. А зараз як місцеві жителі, так і переселенці самі приносять багато чого у центр. Наприклад, дитина вже виросла з одягу, який колись брали у центрі, батьки попрали речі і повернули їх назад. А є такі, що повернулися у свої домівки, перебрали свої речі та привезли нам те, що їм уже не потрібно. Люди порядні, приємно, що вони не забувають про нас, – зазначає Тетяна Обихвост.

Гуманітарна допомога Коломак

Місцеві жителі приносили не тільки речі, а й «завалювали» селищну раду продуктами. Володимир Гуртовий каже, що такого єднання, як у перші дні війни, не було ніколи.

– Ми всі були настільки дружні. Коридори селищної ради були завалені «гуманітаркою», ми її везли в Харків у метро, нашим воїнам, – згадує очільник Коломацької громади.

Організовують благодійні концерти

Наразі практично в кожній сім’ї, яка проживає в громаді, хтось боронить державу. Часто селищна рада допомагає воїнам-землякам збирати кошти на необхідні технічні засоби.

– Ми збираємо гроші селищною радою. Завдяки нашим працівникам та жителям громади ми вже відправили нашим воїнам квадрокоптери, тепловізор, речі різні, – ділиться Володимир Гуртовий.

Так, на початку цього року селищною радою було організовано збір на квадрокоптер для захисників 113-ї бригади.

– Ми спільними зусиллями придбали квадрокоптер DJI Mavic 3 Fly More Combo. Ці кошти вдалось акумулювати після чималої серії благодійних заходів та ініціатив на території нашої громади. Це і благодійні внески наших сільськогосподарських підприємств, фізичних осіб – підприємців, жителів, гостей громади та зовсім незнайомих людей, які дізналися про збір із соцмереж, – зазначає Коломацький селищний голова.

Концерт Новоіванівське

Коштував квадрокоптер близько 106 тисяч гривень, на залишок від збору було придбано ліки, воду, фарбу, домкрат, вогнегасник та інші товари на прохання військових.

Також для заохочення місцевих жителів до допомоги армії у громаді влаштовують благодійні концерти. Перший такий концерт «Разом до Перемоги!» відбувся у селі Новоіванівське. Гостей заходу радували художні колективи «Шелестяни», «Сузір’я» та учасники художньої самодіяльності закладів культури громади. Начальник відділу культури Коломацької селищної ради Ігор Безрук говорить, що до повномасштабної війни хорові колективи кожного літа проводили тури селами громади.

– Коли почалася війна, ми були змушені припинити концерти зі зрозумілих причин. Наразі ми намагаємося трохи відновлювати нашу діяльність. У цьому році виступали вже на чотирьох благодійних концертах у громаді, – розповідає Ігор Безрук.

9 червня на благодійному концерті жителі Коломаччини збирали кошти на придбання комплекту дистанційного мінування «Сармат» для військової частини А3814, яка боронить кордони Харківщини.

– Наші колективи знають у всій громаді, утім не всі жителі приходять на концерти. Не всі готові. Хтось вважає, що веселощі зараз не на часі, а хтось розуміє, що, можливо, це і є перші кроки до нашої Перемоги, – зазначає начальник відділу культури Коломацької селищної ради.

Ще один благодійний концерт провели в селі Дмитрівка. На концерті зібрали 5658 гривень на підтримку воїнів-земляків.

Також у Коломацькій громаді виділяють кошти на лікування, реабілітацію поранених та поховання полеглих воїнів. Так, селищна рада прийняла програму, згідно з якою поховання захисників проходить безкоштовно, а сім’ї отримують 50 тисяч гривень. Ця допомога не стосується тієї, що надає держава.

– Нещодавно ми додавали бюджетні кошти, щоб допомогти в лікуванні воїнам, які пішли захищати державу з нашої громади. Не зважаємо на те, чи місцевий житель, чи переселенець. Близько 15 тисяч гривень даємо на лікування, усе залежить від тяжкості поранення, – зауважує Володимир Гуртовий.

Нагадаємо, у селищі Коломак відкрилася виставка вишитих картин місцевої майстрині. Нагадаємо також, на вулицях Коломацької громади замінюють адресні табличкиРаніше ми писали, що у Коломацькій громаді Харківської області місцеві жителі та переселенці отримали 1 790 наборів кормів для свиней та курей

Головні новини Коломак читайте на нашому сайті.