Як Краснокутська громада працює з вразливими категоріями населення (відео)

16.11.2023 13:31 Краснокутськ
Видача гуманітарної допомоги/Краснокутська селищна рада Видача гуманітарної допомоги/Краснокутська селищна рада

Вразливі категорії населення на території Краснокутської громади Харківської області, яка прихистила 18 тисяч внутрішньо переміщених осіб, отримують багато різної допомоги. Яка саме підтримка надається та які проблеми вирішуються – читайте в нашому матеріалі.

Проблема 1: стало менше «гуманітарки»

Наразі в Краснокутській громаді є декілька видів допомоги вразливим категоріям населення – гуманітарна, консультаційна та фінансова. Усі вони надаються за зверненням людини. Особливо багато питань виникає стосовно обсягів гуманітарної допомоги. Порівняно з початком повномасштабної війни її кількість зменшилася.

За словами очільниці Краснокутської громади Ірини Карабут, наразі «гуманітарку» надають благодійні фонди та громадські організації, які працюють з різними категоріями населення.

– Так, обсяги гуманітарної допомоги зменшилися. Коли ми отримуємо її від ХОВА, намагаємося у першу чергу надавати переселенцям, кількість яких наразі зменшилася. Враховуючи ситуацію у громаді, «гуманітарку» надають доволі часто. На мою думку, сьогодні допомогою потрібно забезпечувати ті райони, які перебувають під обстрілами, які були деокуповані. І ми це людям пояснюємо, – зазначає Ірина Карабут.

Про видачу гуманітарної допомоги громада оповіщає на своєму офіційному сайті та в соцмережах. Для внутрішньо переміщених осіб навіть створено Телеграм-канал, де надається вся ця інформація. У старостинських округах працює окрема команда, яка через свої місцеві канали оповіщає про надання допомоги.

З першого дня війни в інклюзивно-ресурсному центрі громади надають і психологічну допомогу. Тут працюють і з ВПО, і з сім’ями, які втратили близьких людей.

– З родинами загиблих у нас в основному працює співробітниця апарату селищної ради. Вона наразі проходить відповідне навчання і зазначає, що навички, які там отримала, дуже допомагають їй у спілкуванні з рідними загиблих, – говорить очільниця Краснокутської громади.

Проблема 2: як оформити допомогу

Аби отримати статус вразливої категорії населення, необхідно зібрати пакет документів та звернутися до відповідних органів. У Краснокутській громаді працює відділ звернень, також ці питання висвітлюють на офіційному сайті.

– Усе залежить від того, який саме статус хоче отримати людина. Сьогодні, наприклад, дуже багато розмов ведеться про оформлення статусу «Діти війни» на території нашої громади. Ми приймаємо ці документи також, – каже Ірина Карабут.

Понад 300 адміністративних послуг надається у місцевому ЦНАПі. Всі вони є на сайті селищної ради, у розділі «Адміністративні послуги». До кожної з них прив’язана «інформаційна картка», де вказані заклади, де надається послуга, контакти та перелік необхідних документів.

Крім того, у шести старостинських округах працюють віддалені робочі місця ЦНАПу.

– Також працює територіальний центр соціального обслуговування. Є в нас центр для роботи з дітьми. Наприклад, у Краснокутську дуже багато дитячих будинків сімейного типу, є патронатні сім’ї. Тобто все це в нас вже напрацьовано, і я вважаю, що це наш плюс, – переконана очільниця громади.

Проблема 3: неповнолітніх виписали з будинку

Під час опитування, яке «Слобідський край» проводив на території громади, жителька Краснокутська поділилася своєю проблемою. Її разом з двома неповнолітніми дітьми виписали з будинку. Жінка дізналася про це, лише коли хотіла оформити статус малозабезпеченої сім’ї.

– Якщо дійсно така ситуація трапилася, треба звернутися насамперед у старостинський округ, якщо жінка проживає у селі. В нас усі старости комунікабельні, доволі тісно працюють з людьми та обов’язково допоможуть, – пояснює Ірина Карабут.

При цьому очільниця ТГ каже, що зараз багато сімей хочуть оформити статус малозабезпечених. Утім, до оформлення цього статусу є цілий ряд вимог, і до кожної ситуації необхідно підходити індивідуально.

Проблема 4: інклюзивність

Не менш важливим у Краснокутській громаді є питання інклюзивності. Тож, за даними опитування, у ТГ треба збільшити кількість пандусів. Ірина Карабут каже, що в офісах старост, ФАПах, амбулаторіях, закладах освіти пандуси встановлені. Єдине місце, де наразі поновлюють пандус, це ЦНАП. У закладі створюють умови для зручності людей з інвалідністю. У цій же будівлі планують відкрити ДІЯ-центр.

– Утім, якщо люди говорять, що десь не вистачає пандусів, нехай звертаються, і ми обов’язково це візьмемо під контроль. Ми відкриті для всіх. Телефон мій, моїх заступників є майже в усіх жителів громади. Люди мені пишуть у месенджери, я з ними ввечері переписуюся. Комунікація налагоджена. В нашій громаді людиноцентризм. Людина в центрі – навкруги неї повинні працювати всі, – підкреслює Ірина Карабут.

Проблема 5: культурні заходи

Під час опитування також з’ясувалося, що людей цікавить культурне та спортивне життя. Респонденти цікавилися, чи можливо в громаді збільшити кількість спортивних та культурних заходів для вразливих верств населення. Наразі у ТГ реалізується багато культурних проєктів для дітей та дорослих – «Ріка», НLYNA-hub «preKRASNOkut». Єдине, від чого відмовились задля безпеки людей, це масштабні змагання.

– В основному всі заходи ми проводимо в укриттях, бо тривога лунає дуже часто. Стосовно збільшення їх кількості будемо дивитися, яка ситуація в країні, на фронті. Будемо все робити задля того, щоб людям було комфортно жити, – зазначає очільниця громади.

Краснокутськ

Культурні заходи проводяться.

В інклюзивно-ресурсному центрі проводяться заходи для дітей з інвалідністю. Там займаються і місцеві жителі, і переселенці. Ірина Карабут говорить, що в закладі працюють чудові спеціалісти.

– Люди, які переїхали та живуть зараз у нас, кажуть, що навіть у Харкові немає таких фахівців, які є в Краснокутській громаді. Наші спеціалісти живуть своєю роботою, – зауважує Ірина Карабут.

Проблема 6: пошук роботи

Відповідно до результатів опитування, у переселенців інколи виникають труднощі з пошуком роботи. В селищній раді зазначають, що вакансій у громаді вистачає.

– Багато дуже переселенців зараз влаштувалося на роботу. У нас є видобувні компанії, які потребують робочих рук і навіть навчають. Я думаю, проблема не з роботою. Було б бажання у людей працювати, – ділиться очільниця громади.

Ірина Карабут наводить приклад, що велике комунальне підприємство дуже довго шукало тракториста та водія. Заробітна плата там сягає 15 тисяч гривень.

– У громаді є робота для бажаючих. Сьогодні головне – збереження існуючих і створення нових робочих місць, – наголошує очільниця громади.

Проблема 7: не вистачає лікарів

Також жителів Краснокутщини хвилює дефіцит дитячих лікарів у Краснокутській ЦРЛ. Ірина Карабут зазначає, що наразі у медзакладі ТГ не вистачає всіх спеціалістів.

– Коли розпочалася війна, багато лікарів приїхали до нас і почали працювати. Уявіть собі, в центральній лікарні працювало дев’ять нових фахівців, і дитячі лікарі в тому числі. Але коли трішечки в Харкові заспокоїлося, вони повернулися додому, – розповідає очільниця ТГ.

До війни у громаді працювала програма підтримки молодих лікарів, зараз її знову готують. Фахівцям обіцяють надати житло, забезпечити всім необхідним. Тож бажаючих отримати роботу чекають у центральній районній лікарні.

В опитуванні, яке «Слобідський край» провів у Краснокутській громаді, взяли участь такі вразливі категорії населення: ВПО – 55 %, люди з інвалідністю – 10 %, багатодітні родини – 15 %, малозабезпечені родини – 5 %, родини, які виховують дітей з інвалідністю, – 5 %, родини військовослужбовців – 10 %.

Більшість респондентів частково задоволені якістю надання соціальних послуг – 50 %. 40 % – повністю задоволені, 10 % – не задоволені.

Людей в основному цікавлять гуманітарна допомога, пошук роботи та проведення культурних заходів.

«Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю медіа «Слобідський край» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу»

Раніше ми писали, що найстаршій жительці Краснокутської громади виповнився 101 рік.

Нагадаємо ще, що перший майстер-клас з мазання хати для дітей пройшов у Краснокутській громаді. 

Більше новин селища Краснокутськ та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті. 

Автор: Анастасія Хушану