Спорт у Роганській громаді: привезли «срібло» з чемпіонату Європи
Громади на зв'язкуНещодавно брати-каратисти з Роганської громади Іван та Федір Білі здобули «срібло» на чемпіонаті Європи-2025 з шотокан карате-до, що проходив у Греції.
Для Івана це не перша велика перемога, у 2023 році він став чемпіоном світу в категорії куміте. А Федір вперше брав участь у змаганнях такого масштабу. Після початку великої війни з тренуваннями виникли проблеми, бо спортивні секції в громаді нині не працюють. Та попри це у постраждалій від російської агресії громаді створюють умови для розвитку дітей та молоді.
Блискучий виступ на чемпіонаті Європи
26 квітня в місті Іракліон на острові Крит у Греції відбувся 16-й чемпіонат Європи-2025 з шотокан карате-до. У змаганнях взяли участь 1175 спортсменів з 21 країни. У складі національної збірної, сформованої з найсильніших каратистів України, честь Роганської громади захищали Іван та Федір Білі — і зробили це блискуче. Готували спортсменів тренери Володимир Білий та Олександр Серокуров.
«Хлопці їздили у складі збірної України, дуже багато учасників було, серйозна конкуренція. Суддівство виглядало специфічно, іноді здавалося, що вони «притискають» наших. Від України близько сотні спортсменів виступало, збірна привезла близько 20 медалей, загалом це мало. Дві медалі вибороли наші хлопці», — говорить батько та тренер спортсменів Володимир Білий.
У Івана — срібна медаль у категорії куміте, він виступав серед дорослих вікової категорії 20-39 років вагою до 65 кілограмів.
«Дійшов до фіналу і там зустрівся з італійцем, і ми вже були впевнені, що перемога за нами. Але італієць пропустив дуже сильний удар — Іван його травмував, а за правилами карате за таке спортсмен отримує покарання. Івану дали зауваження, а італійцю віддали заохочувальний бал, і так вийшло, що згідно з балами Іван став другим», — розповідає Володимир.
Це не перше досягнення Івана, у 2023 році він брав участь у чемпіонаті світу, що проходив в угорському місті Дьор. Тоді спортсмен переміг у категорії куміте серед чоловіків і став чемпіоном світу.
«Для Харківської області це була дійсно знакова перемога для цієї версії карате», — зазначає тренер.
Для Федора Білого це були перші великі змагання, але хлопцю вдалося показати дуже гарний результат.
«Йому було страшно, але завдяки порадам та підтримці старшого брата він пробився до фіналу. На таких великих змаганнях вікова категорія починається з 14 років, тобто всі, хто хоче виступати і кому немає 14 років, роблять це попри вік. Це абсолютна вагова категорія, без розподілу учасників на вагові категорії. Федору — 11 років, тому він виступав зі спортсменами різного віку і здобув «срібло» в особистих двобоях», — говорить тренер.
Також на чемпіонаті проводилася міжнародна атестація на чорні пояси.
«Іван мав перший дан — це ступінь майстерності, він атестувався в японського майстра. Японці теж приїжджали на турнір, і Іван атестувався на вищий ступінь — отримав другий дан. Це дуже круто, бо атестуватися у японських майстрів і мати диплом міжнародного зразка дуже престижно», — зазначає Володимир Білий.
У громаді пишаються своїми спортсменами та їхніми досягненнями.
«Ми дуже пишаємося нашими спортсменами, вони — справжній приклад для молоді та гордість громади. Вони показали характер, витримку, майстерність і непохитну волю до перемоги. Їхній результат вразив не лише суддів, а й численних глядачів, спортсменів та тренерів з інших країн», — говорить начальниця Роганської селищної військової адміністрації Марія Черненко.
Війна та розвиток спорту
Тренер Володимир Білий говорить, що тепер на змагання вони їздять набагато менше, ніж до повномасштабного вторгнення. Тренуватися доводиться у приватних харківських клубах.
«Зараз дуже тяжко, всі масові збори заборонені, з синами тренуємося або на вулиці, або виїжджаємо до Харкова і там у приватних клубах займаємося. Просимо, щоб виділили нам хоч якийсь час, бо тренуватися треба, щоб тримати форму. Намагаємося, якщо є можливість, брати участь у змаганнях, щоб тримати рівень», — каже тренер.
До війни Роганська громада приділяла особливу увагу розвитку спорту. До місцевої дитячо-юнацької спортивної школи ходило дуже багато дітей. Там працювало 12 тренерів, в місяць проводилося близько п’яти фізкультурних або спортивних заходів. Та після 24 лютого 2022 року все змінилося.
«Зараз ці 12 фахівців без роботи. Багато дітей виїхало з громади, укриття, щоб проводити масові заходи, у нас немає. Інколи проводимо якісь заходи, але це не більше 15-20 дітей. Усе для того, щоб вони не забували, що є спорт», — говорить начальник відділу спорту та молоді Роганської СВА Андрій Шамрай.
Провели змагання з армрестлінгу
Нещодавно вперше на території Роганської громади відбувся унікальний спортивний захід — Шкільна ліга з армрестлінгу. Її спільними зусиллями організували Відокремлений підрозділ «Громадська організація «Федерація Армрестлінгу України» у Харківській області та адміністрація Роганської громади. Також у межах заходу відбувся Чемпіонат громади з армрестлінгу-2025 серед дорослих.
«Ми дуже раді, що з’явилася нова спортивна традиція, яка об’єднує молодь, сприяє розвитку взаємопідтримки та командного духу в громаді», — зазначає Марія Черненко.
Начальниця СВА розповідає, що в нинішніх умовах одна з найголовніших проблем громади — відсутність повноцінного укриття, де змогли б навчатися близько 400 дітей. Щоб вирішити це питання, вже розроблено проєктну документацію на будівництво. Нині ж діти та молодь відвідують освітні центри. Там школярі можуть не лише вчитися, а й розвивати комунікаційні навички. Також для них часто проводять різні цікаві та корисні заходи.
«У нас є гарний майданчик з покриттям, діти туди ходять грати у футбол та баскетбол. Нам дуже хочеться до літа зробити поле для пляжного волейболу, але будемо враховувати всі без пекові ризики. Поки що це лише в планах, бо на все потрібне фінансування», — зазначає Андрій Шамрай.
Раніше ми писали про те, як Роганська громада будує майбутнє.
Читайте також:
У Харкові презентували фільм про «Хартію»