Головний акцент – на дітей: як працює поліцейський офіцер Старовірівської громади

28.05.2023 14:05 Старовірівка
Фото: Нацполіція Харківської області Фото: Нацполіція Харківської області

28 травня виповнюється п’ять років, як в Україні стартував проєкт «Поліцейський офіцер громади». Першими на Харківщині його почали реалізовувати 14 терито­ріальних громад, серед яких була й Старовірівська. В громаді задоволені, що свого часу пішли на цей крок – зменшилася кількість злочинів, покращився зв’язок з населенням, зокрема з дітьми.

До впровадження проєкту «Поліцейський офіцер громади» в Старовірівській громаді не було відділення поліції, оскільки ця ТГ є сільською і свого часу не була районним центром. Дільничний інспектор, звісно, був, але він охоплював половину Нововодолазького району, куди раніше входила ця громада. Тож у Старовірівській ТГ бував украй рідко. Ситуацію треба було змінювати, і тут з’явилася можливість взяти участь у новому проєкті.

– Нам дуже важливо було, аби поліцейський постійно перебував на території громади, бо дільничного люди майже не бачили. Плюс поліцейський офіцер громади (ПОГ) і дільничний інспектор – це зовсім різні формати роботи. Тому жодних сумнівів і побоювань, чи долучитися до нового проєкту, в нас не було. Щоб поліцейський офіцер працював у нашій громаді, треба було організувати поліцейську станцію: відремонтували кабінет за всіма вимогами, обладнали його (меблі, оргтехніка). Ми це зробили, плюс щороку виділяємо кошти з місцевого бюджету на пальне для автівки. Перша машина надавалася в рамках американського проєкту, її кудись потім передали. Нинішню машину, що з’явилася на початку цього року, ми купляли коштом місцевого бюджету, її вартість – близько 750 тисяч гривень, – розповідає голова Старовірівської громади Микола Біндус.

Як працює поліцейський офіцер Старовірівської територіальної громади, Харківська область

Злочинів стало менше

Поліцейський офіцер запрацював у Старовірівській громаді на початку 2020 року. Цю посаду обіймав капітан поліції Максим Федоренко. Як каже Микола Біндус, позитивні зміни настали швидко.

– До поліцейського офіцера змінилося ставлення людей. Сама його постійна присутність багато що вирішує, оскільки непорядні громадяни вже зайвий раз подумають, чи треба влазити в якусь аферу, чи краще не йти на ризик. Тому злочинів стало менше. Зазвичай наряд викли­каєш – і доки він доїде, багато часу мине, а ПОГ прибуде оперативно. Також ведеться робота щодо профілактики. Попередження багато чого дає, і контакт з населенням стає кращим, – зазначає Микола Біндус.

Робота, яку проводив Максим Федоренко, давала результат, утім у 2021 році він звільнився, а заміни не було. Старовірівська громада зустріла війну без поліцейського офіцера громади, що дуже негативно, за словами Миколи Біндуса, позначилося на криміногенній си­туації.

– Як розпочалася війна, ПОГа не було, був тільки дільничний, який спочатку доїжджати до нас не міг. Довелося створювати добровільне формування на кшталт тероборони. Перші дні війни, коли військових немає, поліцейські не приїжджають, свавілля повне пішло: почалися крадіжки і по домівках, і по городах, і по льохах. Дуже багато скарг було від людей про мародерство. Потім добровольці – в основному мисливці та студенти – вийшли на патрулювання, і таких випадків одразу стало менше. А у квітні почав приїжджати дільничний і контролювати ситуацію в громаді, – згадує очільник Старовірівської ТГ.

Ставляться, як до друга

Минулий рік Старовірівська громада провела без ПОГа, що негативно позначилося на криміногенній обстановці, втім зараз ситуація змінилася. Після навчання в березні цього року шерифом громади став лейтенант поліції Максим Лешев. Він не є уродженцем громади, втім наразі постійно проживає в Старовірівці. За його словами, завдяки тому, що він постійно на очах, зросла довіра серед людей.

– Як став поліцейським офіцером громади, а до цього я тут працював дільничним, стало більше звернень. Але не через те, що якось погіршилася криміногенна обстановка. Поїхав комусь вирішити якусь проблему, сусіди бачать, що я дійсно допоміг, і самі звертаються з різними питаннями. Не тільки з кримінальними або адміністративними: просять допомогти відновити документи, знайти військового, який не виходить на зв’язок, тощо. Плюс наразі зі мною стало більше людей спілкуватися. Підходять і в неробочий час, радяться, щось розповідають і по темі, і не по темі.

Вони ставляться до мене, як до друга, а не як до людини у формі, яку треба обходити стороною, – говорить Максим Лешев.

Такий тісний контакт з населенням стає в пригоді під час виконання службових обов’язків. Як розповідає шериф, місяць тому пропала дитина. Поки доїхав, аби дізнатися, що трапилося і чому вона пішла, поліцейський уже знав, в якому напрямку рухається дитина. Люди дорогою йому про це розповіли.

Правоохоронець каже, коли він став шерифом, то частіше почав відвідувати родини зі складними життєвими обставинами. До неблагополучних сімей виїжджає десь раз на тиждень-два. Навіть удавалося змінювати ситуацію на краще. За словами Максима Лешева, зазвичай у таких неблагополучних родинах є діти. Батьки зловживають алкоголем і зовсім не займаються вихованням дитини, яка може не ночувати дома, десь пропадати без нагляду. Як говорить правоохоронець, профілактичні бесіди з батьками, які зловживають алкоголем, дають свої плоди – кілька людей закодувалися і наразі не вживають міцні напої.

Задоволені проєктом

Максим Лешев зазначає, що головний акцент у своїй діяльності він робить на дітей.

– Змінити думку дорослих, які вважають, що правоохоронці корупційні чи ще щось, дуже важко. Я намагаюся більше спілкуватися з дітьми, з підростаючим поколінням, яке бачить, що поліцейський дійсно щось робить, що він чесний та завжди прийде на допомогу. Це спілкування проходить з дітьми на уроках, також різні заходи влаштовуємо. Наприк­лад, 17–18 травня в селах Палатки і Старовірівка проводився конкурс малюнків на тему «Безпечне життя з поліцейським офіцером громади». Більше 40 дітей підготували малюнки, вони були нагороджені подяками та отримали солодкі подарунки, – розповідає поліцейський громади.

Як працює поліцейський офіцер Старовірівської громади, Харківська область

Він каже, що наразі йому важко, бо виконує роботу за двох поліцейських. Однак найближчими місяцями ситуація зміниться. Майбутній напарник Максима вже проходить навчання і у другій половині літа приступить до своїх обов’язків.

– У нас рік не було поліцейського офіцера. Коли його немає, всі непорядні громадяни знають, що боятися нікого, це розв’язує руки такій категорії людей. Зараз ситуація знову змінюється на краще. Втім одного поліцейського не вистачає, ось улітку буде другий, і результат їхньої роботи, я впевнений, буде ще кращим. Ми задоволені цим проєктом. Дивлюся на сусідні громади, де є районні відділення поліції: вони спочатку не хотіли брати участь у проєкті, а зараз уже долучаються до нього. Я усім колегам рекомендую, аби поліцейський офіцер громади був на їхній території, – зауважує Микола Біндус.

Нагадаємо, між Старовірівкою та Новою Водолагою курсує безкоштовний соціальний автобус. У селищній раді зазначили, що маршрут автобуса можна дізнатися в старост, а в графіку курсування можуть бути зміни.

Окрім того, нещодавно Старовірівська громада отримала автомобіль для транспортування лежачих хворих. Ним безкоштовно перевозитимуть пацієнтів, які проживають на території громади.

Нагадаємо також, що трьом ліцеям Старовірівської громади Харківської області –  Охоченському, Миколаївському та Слобожанському – придбали шкільні автобуси.

Більше новин села Старовірівка та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.

Автор: Савелій Мякушко