У село – за біометрикою: у Старовірівці запускають видачу ID-паспортів

06.02.2021 10:29 Старовірівка
Через рік після об’єднання, у 2019-му, у Старовірівській громаді відкрили Центр надання адмінпослуг. А ще за рік переконалися, що зробили стратегічно правильний крок. Адже якщо раніше, аби отримати якусь довідку, старовірівцям доводилося їздити за 30 км до колишнього райцентру, в Нову Водолагу, то після укрупнення районів ця відстань розтяглася б ще більше – до Краснограда. Та сьогодні жителі громади не переймаються цим питанням, навпаки – запрошують до себе в село всіх охочих отримати біом...

Близька послуга

Принцип наблизити адміністративні послуги до населення в Україні впроваджується останні кілька років. При кожній райдержадміністрації створювалися Центри надання адмінпослуг. Подекуди ЦНАПи відкривалися не тільки в райцентрах, а й в об’єднаних громадах.

Наразі на Харківщині триває процес реорганізації РДА. Нагадаємо, у рамках реформи 27 районів області укрупнили до семи. У Міністерстві цифрової трансформації запевняють, що хоча райдержадміністрації і закриваються, ЦНАПи, які створювалися при них, функціонуватимуть до 2022 року.

«Доступні та якісні адмінпослуги для громадян – один з пріоритетних напрямів Мінцифри. Ми працюємо над тим, щоб усі ЦНАПи під час реорганізації районних державних адміністрацій були збережені. Центри працюватимуть у звичному режимі, зокрема як територіальні підрозділи РДА новоутворених районів», – наголошувала наприкінці січня 2021 року заступниця міністра цифрової трансформації Людмила Рабчинська.

Вона зазначила, що, відповідно до Закону (від 3 листопада 2020 року № 943-IX) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації мережі та функціонування центрів надання адміністративних послуг та удосконалення доступу до адміністративних послуг, які надаються в електронній формі», ЦНАПи, утворені при РДА, продовжують функціонувати до початку роботи ЦНАПів, утворених відповідними міськими, селищними радами.

На Харківщині є унікальний приклад, коли колишній район – Нововодолазький – поділили між двома укрупненими районами. Нововодолазька громада увійшла в Харківський район, а Старовірівська – до складу Красноградського. Добре, що кожна з цих громад має свій ЦНАП. І тепер жителям Старовірівки не потрібно ламати голову, де отримати необхідні довідки чи якусь допомогу – в Новій Водолазі чи у Краснограді (у будь-якому випадку це була б послуга не зовсім наближена до населення).

Читайте також: Кому лікарню: громади Харківщини ділять районні медичні заклади

Стратегічне рішення

Старовірівська громада утворилася у квітні 2018 року. І майже відразу після об’єднання старовірівці почали працювати над створенням свого ЦНАПу. Громада шукала різні можливості, зокрема заручилася підтримкою міжнародних партнерів. Старовірівці долучилися до програми «U-LEAD з Європою», яка допомагала організовувати і створювати Центри надання адмінпослуг.

– Програма «U- LEAD з Європою» оголосила конкурс, громада взяла в ньому участь. Ми вдячні, що партнери допомогли нам організувати свій ЦНАП. Час показав, що це було дуже слушне рішення, – розповів голова Старовірівської сільської ради Микола Біндус. – Раніше мешканці громади змушені були їздити за деякими послугами в Нову Водолагу. Зараз ми взагалі інший район. Наразі організовуємо віддалені робочі місця для адміністраторів у тих селах, які до нас приєдналися нещодавно. Хочеться, щоб жителі громади отримували більшість послуг поблизу свого дому.

Фото: starovirivska-gromada.gov.ua

У листопаді 2019 року створений ЦНАП уже приймав відвідувачів. За рахунок бюджету громади було проведено капітальний ремонт приміщення, а Програма «U-LEAD з Європою» надала допомогу в устаткуванні робочих місць меблями, технікою та програмним забезпеченням. Співробітниці ЦНАПу пройшли курс тренінгів за п’ятимодульною системою зокрема і тренінг по роботі з програмним комплексом автоматизації роботи «Вулик».

Веселий смайл за обслуговування

Розташувався ЦНАП на першому поверсі Старовірівської сільської ради. Приміщення Центру займає близько 70 квадратів – дві кімнати з робочими місцями адміністраторів, громадська приймальня (де ведуть прийом населення депутати), дитячий куточок, кімната відпочинку для персоналу Центру, туалет (облаштований і для людей з інвалідністю).

– Кожна друга мама приходить до Центру з дитиною. Тож поки дорослі вирішують свої питання, малечі у нас є чим зайнятися. У нашому дитячому куточку є різноманітні розмальовки, ігри тощо. Потім деякі батьки не можуть звідти свою дитину забрати, часто малеча проситься ще погратися, – розповіла керівниця ЦНАПу Юлія Цимбал.

У Центру адмінпослуг є угоди про співпрацю з районним управлінням соціального захисту, Пенсійним фондом. Їх співробітники раз на тиждень ведуть прийом жителів Старовірівської громади.

Наразі у Центрі можна отримати 110 різноманітних послуг. Щомісяця ЦНАП надає населенню близько 400 послуг, за рік – близько 5000. Найпопулярніші з них – прописка/виписка, соціальні послуги.

– До нас дуже багато звертається пенсіонерів по допомогу на лікування, для вирішення якихось важливих потреб. Щомісяця близько 300 таких заяв приймаємо, – зазначила керівниця ЦНАПу.

У Центрі сподіваються, що вже незабаром однією з найпопулярніших послуг буде й отримання паспортів як громадянина України (ID-картки), так і закордонного. Громада придбала для ЦНАПу необхідне обладнання, яке коштувало близько 500 тисяч гривень. За словами Юлії Цимбал, раніше їх Центр міг тільки вклеювати фото у паспорти. Точніше, співробітниця Центру збирала документи у жителів та відвозила до паспортного столу, а потім привозила назад і віддавала паспорти їх власникам.

– Через кілька днів ми самі будемо видавати паспорти, зокрема і біометрику. Громада купила паспортну станцію, ЦНАП отримав усі необхідні доступи. Сподіваюся, що вже за два-три дні видамо перший паспорт, – запевнила начальниця Центру адмінпослуг.

Проте вона зазначає, що надання цієї послуги довелося спочатку відкласти через пандемію COVID-19, навчання персоналу постійно переносилося.

У Старовірівській громаді вже багато охочих зробити собі паспорт, навіть жителі сусідніх районів цікавляться, чи можна тут буде собі зробити закордонний паспорт, бо в селі можна уникнути довгих черг. За словами Юлії Цимбал, закордонний паспорт в їх ЦНАПі може собі зробити будь-який громадянин України. А от перший ID-паспорт громадянина України – опція лише для жителів громади. Якщо ж у людини вже був ID-паспорт, то для виготовлення нового у Старовірівський ЦНАП може звернутися будь-який громадянин. Вартість виготовлення ID-паспорта громадянина України коштує 363 гривні, закордонного – 694 гривні.

– Наразі виникла така ситуація, що Нововодолазького району вже немає, а Красноградський ще не надає всіх послуг. Тож люди до нас і звертаються, щоб вирішити свої невідкладні питання, – зазначила керівниця ЦНАПу.

Після останнього приєднання сусідніх рад до Старовірівки кількість населення громади зросла до 9,5 тисячі жителів. Але цієї кількості замало, щоб надавати деякі послуги – зокрема водійські посвідчення або отримати «мобільний кейс» для надання адмінпослуг. Кейс – це по суті мобільний офіс з ноутбуком, портативним сканером та принтером, 3G USB модемом для доступу в Інтернет, акумулятором та веб-камерою. Завдяки такому кейсу можна обслуговувати людей на дому або у віддалених населених пунктах.

– Кейс донари надають тим громадам, де кількість населення більше 10 тисяч жителів. Нам трохи не вистачає. Проте ми організували робочі місця для адміністраторів у віддалених селах. Нещодавно наш адміністратор з’явився у Миколаївці, – поділилася Юлія Цимбал.

Наразі у Старовірівському ЦНАПі працюють п’ять адміністраторів та два спеціалісти, на яких покладені обов’язки адміністраторів. Центр працює п’ять днів на тиждень, без перерви, з 8.00 до 17.00 (у середу – з 8.00 до 20.00). У планах громади надавати і послуги Держгеокадастру.

– Раніше нам відмовляли у відкритті такої послуги, бо вона надавалася у Новій Водолазі. Зараз ситуація змінилася. Ми знову будемо писати листа на головне управління Держгеокадастру в Харківській області, щоб нашому ЦНАПу нарешті дозволили надавати цю послугу, – наголосила Юлія Цимбал.

У Старовірівській громаді працюють не тільки у напрямі розширення спектра послуг, а й над їх якістю. Оцінюють якість обслуговування відвідувачі. У Старовірівському ЦНАПі встановлено спеціальну скриньку для відгуків. Якщо людина задоволена роботою Центру, то вона кидає до скриньки веселий смайл, якщо навпаки – то сумний. У старовірівській скринці зазвичай переважають веселі смайли.


Завдяки Програмі «U- LEAD з Європою» на Харківщині буде створено (модернізовано) 11 ЦНАПів (один мобільний, один міськрайонний та дев’ять звичайних).

– У цьому році на Харківщині почнуть роботу 29 точок доступу до адміністративних послуг, створених за підтримки Програми. Майже 300 000 мешканців отримають доступ до якісних послуг поруч з домом. Ми впевнені, що нова якість надання адміністративних послуг позитивно вплине як на повсякденне життя мешканців, так і на бізнес-активність, та загалом на розвиток регіону, – зазначила у коментарі «СК» директорка Програми «U-LEAD з Європою» від Sida (Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку) Сусанна Делланс.

Скріншот: tsnap.ulead.org.ua

Читайте також: У колишньому Балаклійському районі на Харківщині ділять комунальні підприємства

 

Автор: Юлія Шматченко

Теги: