Вільхуватська громада: як працюють комунальники у прикордонні

Громади на зв'язку
02.05.2024 13:20 Вільхуватка

Розташована на кордоні з рф Вільхуватська громада стикається з багатьма проблемами, пов’язаними з безпековою ситуацією. Але, незважаючи на постійні обстріли та оголошену там обов’язкову евакуацію, комунальники продовжують виконувати свою роботу. 

Найкрутіші комунальники

У Вільхуватській громаді кажуть, що в них круті комунальники. Бо за будь-яких умов вони сумлінно виконують свою роботу, хоча працювати на прикордонній території – це складно та часто небезпечно.

– Наша громада повністю входить у 20-кілометрову прикордонну зону. Найближчий населений пункт – це буквально 200 метрів, село Мілове. Найбільша відстань від кордону – 18 кілометрів. Тобто умови праці в комунальників дуже складні, вони часто наражаються на небезпеку. Але виїжджають на кожен ремонт, одразу продовжують працювати, як тільки небезпека минеться, – розповідає начальник відділу організаційно-кадрової роботи апарату Вільхуватської сільської ради Альона Василенко.

Працівники комунального підприємства «Водопостач-1» забезпечують стабільне централізоване водопостачання в усіх населених пунктах, де воно працює. Хоча робити це зараз дуже складно. Було таке, що потрапили під обстріл у Вільхуватці, коли ремонтували водопровід. Дякувати богу, ніхто не постраждав.

водопостачання прикордоння

Комунальники у прикордонні/ Фото Вільхуватської СВА

Щоб підтримати своїх комунальників, громада за можливості намагається створити для них відповідні умови праці. Наприклад, забезпечити необхідним транспортом, бо більша частина техніки була або вкрадена, або пошкоджена ворогом. Минулого року автопарк підприємства «Водопостач-1» поповнився новим екскаватором-навантажувачем БАМ-2014, який придбали за кошти місцевого бюджету. Також громада передала підприємству «Водопостач-1» насос, бо старий став непридатним.

Крім забезпечення водопостачання, підприємство також займається благоустроєм території та вивозом сміття. Допомагають їм у цьому працівники сільської ради та «Армія відновлення».

«Армія відновлення»

Завдяки державній програмі «Армія відновлення» у громаді вирішується дві проблеми. Перша – це працевлаштування місцевих жителів. Громада розташована на кордоні з рф, тож безпекова ситуація тут доволі складна. З початку 2024 року обстріли посилилися, ворог методично обстрілює прикордонні населені пункти. Тому в більшості сіл Вільхуватської громади було оголошено обов’язкову евакуацію, а з деяких уже завершено примусову евакуацію сімей із дітьми.

Тож багато місцевого бізнесу не працює, а це означає певні проблеми з пошуком роботи для жителів громади. Як каже Альона Василенко, вони завжди йдуть назустріч тим, хто шукає роботу. Якщо в людини немає можливості звернутися безпосередньо до центру зайнятості, щоб стати на облік, можна прийти до сільської ради.

армія відновлення вільхуватка

"Армія відновлення" за роботою/ Фото Вільхуватської СВА

– Ми допомагаємо, якщо в людей немає змоги самим стати на облік у центрі зайнятості чи немає коштів добратися туди. Хоча в нас запустили соціальний автобус, життєві ситуації можуть бути різними. Тому коли звертаються до сільської ради, зв’язуємося із центром зайнятості, допомагаємо в оформленні документів, щоб людина стала на облік по безробіттю. А можемо й прийняти до себе на роботу, бо нашим комунальникам потрібні помічники, – говорить начальник відділу організаційно-кадрової роботи апарату Вільхуватської сільської ради.

Допомога комунальникам громади – це друга проблема, яка вирішується завдяки «Армії відновлення», бо вона займається благоустроєм населених пунктів.

– «Армія відновлення» – це вихід для людей, яким потрібна робота, а для громади це вирішення питань благоустрою території. Раніше, коли у нас було спокійніше, «Армія відновлення» працювала у 4 населених пунктах – Вільхуватка, Чорне, Приколотне та Федорівка. Зараз через посилення обстрілів вона займається благоустроєм території лише у Приколотному та Федорівці, де це дозволяє безпекова ситуація, – розповідає начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал.

працевлаштування вільхуватка

Відновлення будинків/ Фото Вільхуватської СВА

До «Армії відновлення» щомісяця приймають на роботу приблизно 15–20 людей. Зараз працюють 14, це пов’язано зі зменшенням кількості населення через посилення обстрілів з початку року.

Також працівники «Армії відновлення» допомагають у видачі гуманітарної допомоги. З нею у громаді проблем немає. Благодійники регулярно надають продуктові набори, засоби гігієни, побутову хімію. Також жителям віддалених сіл надавали генератори та паливо для них, бо у 12 населених пунктах з 30 на сьогоднішній день немає світла.

Ремонт житла

Працівники сільської ради з ремонту та комплексного обслуговування будинків виконують багато роботи з відновлення зруйнованого житла. Зараз їх у громаді вісім.

– Після масованих обстрілів люди зверталися по допомогу. Їм завжди надаються будівельні матеріали, щоб відремонтувати розбите житло. Звісно, жителі громади реєструються у програмі «єВідновлення», щоб отримати компенсацію за пошкоджене або зруйноване житло, – цей механізм у нас налагоджено, все добре працює. Але не всі, наприклад, мають необхідні документи на право власності, щоб звернутися до держави за грошовою компенсацією, а ремонтувати розбитий будинок треба. Тому звертаються із заявою до сільської військової адміністрації та отримують матеріали для ремонту. І знову ж не всі можуть самостійно зробити ремонт – то й же шифер замінити або плівкою дах накрити. Тоді допомагають наші працівники, – говорить Альона Василенко.

ремонт житла

Благоустрій території у Вільхуватській громаді/ Фото Вільхуватської СВА

Ремонтувати розбите житло та соціальні об’єкти також допомагають волонтери. Так, нещодавно у Вільхуватку приїздили харків’яни, щоб допомогти «консервувати» вкотре постраждалий від обстрілів місцевий ліцей. Забивали вікна, закривали дах.

– Саме коли комунальники з волонтерами там працювали, неподалік від навчального закладу був прильот. Ми дуже хвилювалися, щоб ніхто не постраждав. Скажу відверто: для мене наші комунальники – люди-герої, бо виконують дуже багато важливої для громади роботи у надважких умовах, – каже начальник відділу організаційно-кадрової роботи апарату Вільхуватської сільської ради Альона Василенко.

Такими ж героями місцеві жителі називають працівників «Харківобленерго». Основне відділення розташоване у Великому Бурлуці, а в них – підрозділ РЕС. Електрики одразу, як тільки закінчуються обстріли та дозволяє безпекова ситуація, починають відновлювати електропостачання, щоб повернути людям світло.

Безпека – це найголовніше

З початку весни комунальники займаються прибиранням та благоустроєм території, а людям після зими, з настанням теплої погоди, хочеться вже відпочивати на природі. Крім того, саме зараз українці традиційно відвідують кладовища. Проблема з розмінуванням у Вільхуватській громаді стоїть не настільки гостро, як на територіях на північ від Харкова. Але небезпека зберігається, тож у СВА вважають необхідним нагадати про небезпеку.

По-перше, населені пункти громади постійно обстрілюються, тож є велика ймовірність, що після прильотів можуть залишитися вибухонебезпечні предмети, які не розірвалися. По-друге, дуже часто літають дрони. Що вони можуть розкидати, важко передбачити.

– У минулому році ми і оголошення робили в соцмережах, і таблички розставляли, і їздили по населених пунктах, просили людей, щоб не ходили у місця, де ростуть дерева та трава, не відвідували на релігійні свята кладовища. Тому що ніхто не знає, що туди могло прилетіти. Якщо у Приколотному та Федорівці ще можна говорити про відносну безпеку при відвідуванні кладовищ, то в інших населених пунктах ходити туди не треба. Те ж саме стосується й відпочинку на природі – краще не треба, – зазначає Альона Василенко.

прибирання території вільхуватка

Прибирання сміття/ Фото Вільхуватської СВА

Підтримка громади

Як каже начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал, громада розуміє, скільки важливої роботи виконують комунальники. І наскільки їм важко працювати в нинішніх умовах, люди теж розуміють. Тому дуже приємно бачити, коли місцеві дякують їхнім працівникам за роботу та допомогу.

– Ми намагаємося робити все можливе, щоб підтримати своїх комунальників. Так, їм не завадить нова техніка, якої зараз немає, бо не маємо грошей повністю обновити весь автопарк свого комунального підприємства. Але як тільки вдається знайти кошти, як було у минулому році, обов’язково купуємо спецтехніку і, звісно, будемо це робити й надалі, – говорить Євген Шаповал.