Як у Зачепилівській громаді підвищують рівень водозабезпечення населення

20.04.2023 13:50 Зачепилівка
Фото: Зачепилівська селищна рада Фото: Зачепилівська селищна рада

У Зачепилівській громаді Харківської області давно стояло питання щодо оптимізації потреб населення у питній воді. Наразі вдалося зробити крок уперед у розв’язанні цієї проблеми: завдяки міжнародним інвестиціям установили водонапірні башти. А зекономлені бюджетні кошти підуть на проведення води в селі Абазівка.

Зачепилівська селищна територіальна громада – одна із найвіддаленіших на Харківщині за відстанню від обласного центру. Місцевий бюджет невеликий, найменший серед ТГ Красноградського району, оскільки там немає промислових підприємств чи родовищ корисних копалин, що наповнювали б його суттєвими сумами сплачених податків. Водночас у громаді є маса проблем, які потрібно розв’язувати. Одна з них – водозабезпечення населення. І наразі це питання вдалося зрушити з мертвої точки.

За останній місяць у трьох селах громади з’явилися нові водонапірні башти. У Сомівці встановили 15-метрову інженерну споруду об’ємом 25 кубометрів, яка обійшлася майже в 436 тисяч гривень. Вона замінила стареньку башту, встановлену ще у 80-х роках минулого століття. Завдяки цьому вже 82 домогосподарства (це споживачі з трьох вулиць населеного пункту) підключено до мережі водопостачання.

Нова водонапірна баш­та об’ємом 15 кубометрів з’явилася і в селі Старе Мажарове. Її вартість – майже 368 тисяч гривень. Об’єкт заввишки 15 метрів наразі забезпечує безперебійне водопостачання для 200 домогосподарств села.

Також 12-метрову водонапірну башту об’ємом 15 кубометрів установили в Нагірному. Це коштувало близько 328 тисяч гривень. Цей об’єкт забезпечує питною водою 122 домогосподарства та кілька підприємств.

За словами голови Зачепилівської селищної ради Олени Петренко, найближчим часом планується реалізація четвертого проєкту – встановлення нової башти в селі Травневе. Вона вже виготовлена, необхідні матеріали для встановлення закуплені.

– Очікуємо покращення погодних умов і просихання ґрунту. Останні дощі занадто замулили територію, де розміщена свердловина. Багатотонна спеціалізована техніка просто не проїде, а кран, який не матиме надійного зчеплення з поверхнею, не зможепідняти і встановити нову башту, – каже очільниця Зачепилівської громади.

Усунули незручності

Олена Петренко пояснила важливість установлення цих башт для населених пунктів.

– Старим баштам було понад 30 років, вони – в занедбаному технічному стані: поржавіли, текли, їх треба було постійно ремонтувати. Завдяки встановленню нових башт люди отримали якісну воду. Також буде безперебійне постачання води, не треба буде призупиняти її подачу на аварійні ремонтні роботи. Наприклад, якщо башту проривало, люди як мінімум на день залишалися без води. Тепер таких незручностей для наших жителів не буде, – зазначає Олена Петренко.

Встановлення водонапірних башт у Зачепилівській громаді, Харківська область, Україна

Проєкт зі встановлення цих башт реалізували завдяки вдалій співпраці Зачепилівської селищної ради з іноземними партнерами – Міжнародною організацією з міграції (МОМ) та некомерційною християнською інженерною організацією Water Mission (США). Так злагоджено спрацювали завдяки підтримці Харківської обласної ради.

– Нам удалося реалізувати проєкти підтримки критичної інфраструктури, встановлюю­чи нові об’єкти водопостачання. Це вкрай важливо для Зачепилівської громади. Ми щиро вдячні нашим партнерам – Міжнародній організації з міграції (МОМ) та некомерційній християнській інженерній організації Water Mission (США). Завдяки їм ми отримали дієву фінансову допомогу в питаннях підвищення рівня водозабезпечення та задоволення базових потреб наших мешканців. Реалізувати одночасно такі дороговартісні проєкти в умовах обмеженості місцевого бюджету самостійно було б неможливо, – каже очільниця Зачепилівської громади.

Також вона висловила подяку постійному партнеру Зачепилівщини – спеціалізованому підприємству ТОВ «УкрГідроМонтаж» з міста Новомосковськ, яке займається виготовленням і встановленням об’єктів критичної інфраструктури.

– З ними ми знайомі давно. І я рада, що продовжуємо виробничу співпрацю, бо якість водонапірних башт, які «УкрГідроМонтаж» виготовляє у власних цехах, уже перевірена неодноразово. Ціна відповідає ринковим пропозиціям, що не менш важливо для нас, – говорить Олена Петренко.

Жителі Абазівки будуть з водою

Загалом на три встановлені башти пішло понад 1 мільйон 100 тисяч гривень. Керівниця Зачепилівської громади каже, що якби ці проєкти робили за гроші місцевого бюджету, то реалізовували б їх поетапно. Цього року встановили б одну башту, іншу запланували на наступний рік тощо. А так за місяць удалося замінити три об’єкти, четвертий – на черзі, і найголовніше, що без залучення бюджетних коштів, які підуть на інші вкрай важливі потреби.

– Наразі одна з основних цілей – забезпечення наших жителів якісною питною водою і безперебійним водопостачанням. У громаді є населені пункти, де взагалі ніколи не було водопроводу, наприклад, село Абазівка. Ось цим ми й займаємося: проєктуванням водогону в цьому населеному пункті, щоб забезпечити людей водою. До нас таку роботу ні­хто не розпочинав, однак ми прекрасно розуміємо цю потребу. Можливо, для реалізації проєкту залучатимемо міжнародні організації, добре, що в нас уже є хороший досвід в цьому питанні, – підкреслює Олена Петренко.

Наразі в Абазівці проживає близько півтисячі людей. Жителі користуються колодязями і власними свердловинами, але це більше технічна вода. А після всіх запланованих робіт місцеві отримають якісну питну воду.

Проблема водопостачання цього року розв’язуватиметься і в селі Олександрівка, де у половини жителів населеного пункту є вода, у решти – немає. У цьому питанні був реалізований один з головних принципів децентралізації – залучення людей до процесу. Місцеві за свій рахунок куплять труби, аби підключити будинок до водопостачання, це вийде по 500–700 гривень на домогосподарство, а всіма роботами з їх прокладання займатиметься селищна рада.

– Як погода налагодиться, дощі припиняться, плануємо в Олександрівці починати земельні роботи і підключати людей до води. Паралельно працюємо над проєктом в Абазівці, оскільки картографічні і геодезичні роботи триватимуть довго. Це питання дуже ак­туальне, і ми активно працюємо, аби якомога швидше забезпечити людей водою. Дуже прагнемо в цьому році реалізувати свої задуми і в Олександрівці, і в Абазівці, – зауважує Олена Петренко.

Оптимізувати бюджет

Також у планах селищної ради – оновлення водопровідних труб, оскільки якість води безпосередньо залежить від їх стану. А він наразі незадовільний: постійні пориви, труби гниють. Планується, що їх мінятимуть ділянками, оскільки є такі, які закладалися понад 50 років тому.

Окрім покращення якості води, у керівництва громади є ще одна важлива мета на цей рік: оптимізація бюджету щодо опалення комунальних закладів (лікарня, школи тощо). Є намір зробити свої котельні з твердопаливними котлами і перейти з газу на альтернативні види палива.

– Щоб не знаходити кошти за рахунок скорочення персоналу або посад, оптимізуємо бюджет завдяки оновленню і модернізації опалювальної системи. Ми й надалі шукатимемо різні варіанти, включаючи і залучення міжнародних партнерів, аби покращувати умови життя в нашій громаді. Разом ми реалізуємо всі свої задуми. Війна не зламає Україну, Перемога попереду, – підкреслює очільниця Зачепилівської громади Олена Петренко.

Нагадаємо, наприкінці березня у Зачепилівській громаді розпочалася реєстрація на отримання грошової допомоги. Також у Зачепилівській ТГ створять пожежно-рятувальний підрозділ.