Відійди та попередь: як жителям Харківщини не стати жертвами вибухонебезпечних предметів

Харківщина – одна з найзабрудненіших вибухонебезпечними предметами територій в Україні. Особливо небезпечними є деокуповані населені пункти і ті, що знаходилися у безпосередній близькості до бойових дій. «Слобідський край» поспілкувався зі спеціалістом-піротехніком і зібрав у матеріалі види ВНП та алгоритм дій у разі виявлення потенційно небезпечних предметів.

Станом на 17 листопада на деокупованих територіях України виявлено понад 190 тисяч вибухонебезпечних предметів. Як розповіла речниця МВС України Альона Матвєєва, Харківська область забруднена вибухонебезпечними предметами (ВНП) більше, аніж Київська, Чернігівська та Сумська області разом узяті. На сьогодні залишаються забрудненими ВНП орієнтовно 176 тисяч квадратних кілометрів української землі.

Усі виявлені ворожі вибухонебезпечні предмети на території України – надалі будуть знищені. Як розповів «Слобідському краю» начальник кафедри піротехнічної та спеціальної допомоги Національного університету цивільного захисту України Олександр Шевчук, зараз на території Харківської області цілодобово працюють піротехнічні підрозділи. Спеціалісти щоденно виявляють та знешкоджують небезпечні предмети, проводять обстеження території та навіть виявляють новітні сучасні боєприпаси, які залишають окупанти.

Олександр Шевчук

– Наразі на території Харківщини працює понад 14 піротехнічних підрозділів, за кожним закріплена своя територіальна громада, своя площа – ліси, поля, що вони мають обстежити. Ці люди повною мірою обізнані та є професіоналами своєї справи, – пояснює спеціаліст з піротехнічних робіт.
Чимало піротехніків працюють на лініях електропередач, аби налагодити перебої зі світлом. Ці роботи вони проводять разом з енергетиками. Обстеження територій проводиться за допомогою металодетекторів та безпілотних літальних апаратів. Після виявлення ВНП їх знешкоджують і надалі знищують на спеціальних полігонах.

Види та дія ВНП

Вибухонебезпечні предмети розрізняються за типами та призначенням: гранати, мінометні міни, протипіхотні міни, авіабомби, артилерійські снаряди, реактивні боєприпаси та ракети.

– Гранати бувають протинаступальні та оборонні. Ф1 – у простонародді називається «лимонка», бо схожа на лимон. У неї встановлено підривник, який приводить ВНП до дії. Так, як показують у фільмах, герої зривають чеку зубами або легким рухом руки – все це маячня. Спеціальні вусики у гранаті просто унеможливлюють легку ініціацію предмета. Але, якщо ви бачите гранату без чеки – її чіпати не можна в ніякому разі, – зауважує Олександр Шевчук.

гранати

Мінометні міни призначені для ліквідації живої сили противника з відстані до трьох тисяч метрів. Фахівець розповідає, що такими ВНП велися обстріли з окупованих територій Харківщини на підконтрольні Україні.