Як російська пропаганда виправдовує обстріли цивільних об'єктів на Харківщині

Щоразу, коли ворог обстрілює об’єкти цивільної інфраструктури Харківської області, він розповсюджує фейки. Нібито знищено будівлі, де була розташована техніка або знаходилися українські військові. Така схема використовується по всій території України.

27 червня ворожа ракета влучила в торговельний центр «Амстор» у Кременчуці. На той момент у ТЦ було понад 1000 відвідувачів. Уже за кілька годин по тому російські телеграм-канали почали поширювати коментар заступника постійного представника росії при ООН, що це провокація.

Наступного дня російські засоби масової пропаганди оприлюднили слова міністра закордонних справ. Він стверджував, що бомбили не громадську інфраструктуру, а ангар, куди прибула американська та європейська зброя. Торговий центр спалахнув, бо розташований поруч. До того ж він нібито був порожнім.

Мер Кременчука Віталій Малецький одразу спростував ці фейки у своєму профілі на Фейсбуці. Однозначно висловився з приводу російської брехні Президент України Володимир Зеленський. У своєму вечірньому зверненні 28 червня він показав відео моменту прильоту по «Амстору».

– Російська ракета вдарила саме по цьому об’єкту – цілеспрямовано. Очевидно, що такий був наказ. Очевидно, що такі координати отримали російські вбивці для цієї ракети. Вони хотіли вбити якнайбільше людей у мирному місті у звичайному торговельному центрі, – зазначив Президент.

Ті ж самі виправдання озвучуються окупантами й про знищення інфраструктури на Харківщині. Один в один.

ЯКОВЛІВКА

Ця схема використовується ворогом від початку війни. До того ж на найвищому рівні. У ніч на 3 березня внаслідок авіаційного нальоту в селі Яковлівка поруч із Мерефою загинуло четверо людей. Ще 11 отримали поранення, серед них – семеро дітей від 3 до 14 років.

Село із населенням понад 500 осіб сильно постраждало. Пошкоджено 45 житлових будинків, навчальний заклад, дитячий садок та будівля офісу старости.

Того ж дня, 3 березня, президент путін заявив, що російські солдати прагнуть не допустити жертв мирного населення в Україні, тому самі зазнають втрат. Тоді як українські військові прикриваються мирним населенням як живим щитом та розміщують свою техніку в житловій забудові.

Керуючись цією риторикою, не зрозуміло, чому бомбили Яковлівку. Жодних військових об’єктів чи важливої інфраструктури там не було. Були школа, дитячий садок, клуб, амбулаторія та магазини.

ЛОЗОВА

Більшість обстрілів цивільних об’єктів на Харківщині окупанти пояснюють тими самими тезами. Під час розгляду кожного випадку з’ясовується, що це чергова брехня.

«За деякими даними, об’єкт використовувався у військових цілях». «За попередніми даними, БК використовувався ЗСУ як штаб. Селище в Харківській області стало великою перевантажною базою для постачання українських військ на Донбасі». Це російські пропагандисти писали 20 травня про ракетний удар по Будинку культури в Лозовій. Він тільки нещодавно після реставрації, вважається одним із найбільших у Харківській області.

Постраждало 8 осіб, серед поранених – дівчинка 11 років. Усі вони знаходилися поряд, тому отримали осколкові поранення.

«Сьогодні трагічний день у житті нашої громади. Ракетами обстріляли наше місто, зруйнований центр культури громади. Пошкоджено більше 1000 квартир, об’єкти медичної і освітньої інфраструктури. Вісім поранених. Але ми впевнені в тому, що ми переможемо.

Рашистам нічого не залишається, крім того, що обстрілювати наші мирні міста. Вони не можуть здолати Збройні Сили України», – повідомив після обстрілу Лозівський міський голова Сергій Зеленський.

«Немає жодних сумнівів, що окупанти цілили безпосередньо в Будинок культури», – заявив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов.

«Окупанти визначили своїми ворогами культуру, освіту та людяність. І не шкодують для них ні ракет, ні бомб. Що в голові у людей, які обирають ось такі мішені? Абсолютне зло, абсолютна дурість», – прокоментував Президент України Володимир Зеленський у своєму телеграм-каналі.

Де саме окупанти побачили у Будинку культури техніку чи військових, не зрозуміло. У розбитій великій залі на 1078 місць нікого не знайшли.



ПІСОЧИН

Росіяни відзвітували, що 17 червня у Пісочині на Харківщині високоточними авіаційними ракетами знищено штаб українського полку «Азов». Насправді зруйновано складське приміщення приватного підприємства, дах та вікна прилеглих приміщень.

Крім того, пошкоджено адмінбудівлю селищної ради. Також через ударну хвилю постраждали будинки поряд. Тобто знову це масовані обстріли мирного населення та інфраструктури, яка не є загрозою для росіян.

– Це не вперше, вдруге чи втретє, ми хоч і не на лінії фронту, але до нас долітають потужні снаряди. Напередодні близько 23:00 у Пісочинській громаді сталися два вибухи, були пошкоджені цивільні об’єкти. Ні ЗСУ, ні інших формувань тут немає, – розповів журналістам голова Пісочинської громади Олег Чернобай уранці 17 червня.




ПЕРВОМАЙСЬКИЙ

Запобігти розповсюдженню фейків можна лише за допомогою достовірної перевіреної інформації. Як це зробив у своєму зверненні до громади 27 червня міський голова Первомайського Микола Бакшеєв.

Приводом стали оприлюднені російською пропагандою слова генерала армії ворога, що в ліцеї в Первомайському обладнали склад озброєння. А на прилеглій території розмістили далекобійну артилерію.

– Днями в російських телеграм-каналах почала ширитись інформація про дислокацію в нашому ПТУ далекобійної артилерії та особового складу ЗСУ. З далекобійної артилерії в ПТУ в нас лише пушка невідомого калібру, що стоїть на ґанку як пам’ятний знак з дня його будівництва. Та сама ситуація із силами ЗСУ, які нібито там знаходяться.

Росіяни намагаються виправдати ракетні удари по мирних містах та інфраструктурі України. Для країни, яка у XXI сторіччі розв’язала війну, важко знайти доводи та переконання для виправдання своїх злочинів. Тому вони вдаються до таких дурниць, – наголосив очільник Первомайської громади.

«Цей проєкт  реалізується в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу (https://ec.europa.eu/info/aid-development-cooperation-fundamental-rights_en). Його зміст є виключною відповідальністю авторів і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій»

Автор: Марія Іващенко