Небезпечні «скарби» лісів Харківщини: що залишили по собі окупанти

30.10.2023 13:20 Подих життя

Снаряди, міни, касетники – багато чого зараз є в лісах області, але, попри це, лісівники Харківської області саджають нові дерева, забезпечують населення дровами та допомагають ЗСУ.

Вплив війни 

Від початку повномасштабного вторгнення окупанти розстрілювали, спалювали та вирубували харківські ліси. Серед філій, які ввійшли до Слобожанського лісового офісу, найбільше постраждали лісництва Чугуєво-Бабчанського лісового господарства, – повідомили в офісі кореспондентці медіа «Слобідський край». Ця філія розташована поблизу кордону й однією з перших зазнала варварського впливу росіян. Два її лісництва перебували на лінії зіткнення, три – були окуповані (два з них і частково третє наразі визволені від рашистів).

Значна частина лісових масивів Харківщини пошкоджена вогнем та вибухонебезпечними предметами. У лісах їх лишається багато. Це, зокрема, реактивні снаряди від «градів», «смерчів» та касетні боєприпаси, що не здетонували, а також спеціально залишені міни.

Через мінну небезпеку в більшості лісових масивів вести господарську діяльність неможливо. Так з 22074 гектарів філії «Чугуєво-Бабчанське лісове господарство» пошкоджені внаслідок військових дій 21 632 гектари (96 %). Не доступний через мінування 3761 гектар (17 % від загальної площі). Слід зазначити, що більша частина лісових масивів цієї філії перебуває у природно-заповідному фонді.
Від постійних обстрілів потерпає і Золочівське лісництво філії «Жовтневе лісове господарство», розташоване за 20 кілометрів від російського кордону. В багатьох кварталах лісові насадження теж заміновані. Їх площа складає близько 7000 гектарів. Розміновані лише 125 гектарів, тобто 1,78 %.

Працівники лісових господарств Харківщини постійно натрапляють на вибухонебезпечні знахідки під час обходів лісових масивів та виконання робіт з відводів лісосік. Тому застерігають громадян про небезпечність будь-яких походів до лісу та просять дотримуватися заборони до завершення воєнного стану.

Чугуєво-Бабчанський лісгосп/ фото "Слобожанський лісовий офіс"

Чугуєво-Бабчанське лісове господарство/фото: Слобожанський лісовий офіс

Висадять понад мільйон дерев

У межах екологічної ініціативи «Зелена країна» філії лісового господарства ДП «Ліси України» планують висадити понад 1,14 мільйона сіянців дерев у Харківській області. Таку кількість сіянців лісівники висадять на площі у 240,8 гектара. Для виконання посадкової кампанії лісові господарства виростили власний посадковий матеріал. Зокрема, у філії «Жовтневе лісове господарство» планують висаджувати сіянці дуба звичайного. Їх культивували в теплицях у спеціальних коробах.

Лісівники розповідають: така технологія вирощування дає гарну кореневу систему та кращу приживлюваність. Загалом у Жовтневому лісовому господарстві восени висадять більше 100 тисяч сіянців дуба звичайного. Навесні в цій філії вже посадили понад 250 тисяч сіянців деревних порід. 45 тисяч сіянців дуба висадили на розмінованих територіях у Золочівському лісництві.

Весняна посадкова кампанія/фото:Слобожанський лісовий офіс

Весняна посадкова  кампанія/фото: Слобожанський лісовий офіс


Слід зазначити, що ДП «Ліси України» разом з громадами та міжнародними партнерами запускає програму порятунку лісів FOREST RECOVERY. Проєкт втілюється в життя спільно із західними партнерами FOREST EUROPE та EUSTAFOR. У його рамках дипломами відзначатимуться громади, які передали ДП «Ліси України» деградовані площі під висадку лісу або самосійні ліси.

Висадка лісу/фото: Слобожанський лісовий офіс

Висадка лісу/фото: Слобожанський лісовий офіс

Тепло в оселях допоможе перезимувати

Тепло в домівках – це можливість нормально пройти холоди. Під час окупації та бойових дій значно постраждала інфраструктура ЖКГ у різних населених пунктах Харківщини: рашисти ракетними ударами намагалися зруйнувати енергетичну систему України. Перед українцями постав новий виклик: як обігріти домівки взимку? Тож держава розробила спеціальну програму із забезпечення дровами населення сільських районів.

Кабінет Міністрів планує цьогоріч забезпечити безкоштовними дровами малозабезпечені верстви населення Харківщини. За словами начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова, безоплатних дров потребують 40 тисяч сімей області. Своєю чергою лісогосподарські філії Харківщини готові забезпечити тепло в домівках.

Допомога ЗСУ на першому місці

Лісівники Харківщини забезпечують деревиною військових: відправляють кругляк для будівництва фортифікаційних споруд, пиломатеріали та дрова для обігріву. Зокрема, у 2023 році вони відправили на фронт 1192 кубометри деревини круглої, 175 кубометрів пиломатеріалів та 1012 кубометрів дров.

Також лісівники долучилися до збору коштів для підтримки армії. Завдяки благодійним внескам працівників лісу для підопічної 71-ї окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗС України закуплена партія дронів та іншого обладнання: 56 квадрокоптерів, 40 приладів нічного бачення, зарядні станції, акумулятори та 6 пікапів. Харківські лісівники не лише допомагають армії, а й самі безпосередньо захищають незалежність держави. З початку повномасштабного вторгнення до лав ЗСУ вступило 30 працівників з 4 лісогосподарських філій Харківщини.

Нині, після реорганізації, до Слобожанського лісового офісу ДП «Ліси України» входять 4 харківські філії (в минулому – лісгоспи): Гутянське, Жовтневе, Зміївське та Чугуєво-Бабчанське лісові господарства. Загальна площа їх лісів складає 151 939 гектарів. Зараз на території Харківщини лишаються 3 лісгоспи, підпорядковані безпосередньо Державному агентству лісових ресурсів України – ДП «Ізюмський лісгосп», «Вовчанський лісгосп» та «Куп’янський лісгосп».

Молодий ліс/фото: Надія Янінович

Молодий ліс/фото: Надія Янінович

Більше новин у Харківська область на нашому сайті

Також, читайте: в Харківській області російські загарбники обстріляли низку прифронтових та прикордонних населених пунктів Чугуївського та Куп'янського районів.

Раніше писали: повномасштабна війна та російська окупація завдали значних збитків лісовому господарству Харківської області.