Вижити поруч із фронтом: історії тварин з небезпечних районів Харківщини
«Вона була така худа, що можна було по ній анатомію вивчати», – згадує пані Наталя про покинуту собаку Гамму. Місяць вона приручала її до себе. А щоб подати заявку на евакуацію – лізла на дах будинку, бо в районі зовсім не було зв’язку.
23.07.2025 13:49На Харківщині, у прифронтових і прикордонних громадах, волонтери Animal Rescue Kharkiv (ARK) рятують покинутих собак і котів. Дехто з тварин – поранений, дехто – травмований психологічно, хтось народився вже під час війни. Але всі вони — живі. Всі – чекають на дім.
«По ній можна було анатомію вивчати»
Коли у прифронтовому районі Куп’янська перестали привозити воду, місцеві мешканці почали щодня ходити до колодязя. Саме там одна з них, пані Наталя, вперше побачила Гамму – покинуту собаку, яка жила зовсім одна біля свого будинку.
«Вона була така худа, що можна було по ній анатомію вивчати», – пригадує Наталя.
Жінка разом із сусідами почала її підгодовувати. Гамма поступово навчилася брати їжу з рук, набрала вагу і стала трохи довіряти людям.
«Власне, щоб зробити заявку на евакуацію та зідзвонюватися з рятувальниками, жінці доводилося залазити на дах будинку, бо в цьому районі абсолютно немає звʼязку», – розповіли волонтери.
Разом із Гаммою до Animal Rescue Kharkiv потрапили троє котів, яких передали військові. Хлопці вивезли тварин з позицій, а коли їх передислокували, Наталя стала щодня годувати чотирилапих. Проте знайти переляканих котів було непросто: хтось із них ховався у підвалі, хтось у під’їзді.
На сьогоднішній день один із котиків уже знайшов родину через іншу організацію. Гамма та двоє її хвостатих сусідів – Ронні й Сільва – досі залишаються під опікою Animal Rescue Kharkiv і шукають дім. Як зазначили волонтери, Гамма вже спокійно ходить на повідку і дуже прив’язана до людини.
«Чекав на автобусній зупинці»
Пса на ім’я Барбос знайшли на автобусній зупинці в одному з прифронтових населених пунктів. Його взяв до себе місцевий житель, який за час повномасштабного вторгнення прихистив ще дев’ятьох покинутих собак.
Останнім часом безпекова ситуація тут різко погіршилася, через що їхній опікун змушений був евакуюватися. Перед від’їздом він попросив сусіда дочекатися волонтерів, аби вивезти всіх хвостиків у більш спокійне місце.
Нині собаки в безпеці, вони тимчасово перебувають під опікою волонтерів. Кожен із них звик жити з людиною та дуже потребує нової люблячої родини.
Довга дорога додому
Коли почалися масовані обстріли, родина з одного із селищ області була змушена терміново евакуюватися. Із собою вони не змогли забрати свого собаку – вівчарку на ім’я Юстас. Тимчасово тварину залишили на сусіда, який погодився наглядати за нею.
Проте ситуація в населеному пункті швидко загострилася, і невдовзі сусід також мусив виїжджати. Господарі звернулися до волонтерів із проханням допомогти: евакуювати Юстаса й доправити його до них у безпечну місцевість.
Невдовзі вівчарку вдалося забрати. Тепер Юстас знову зі своїми – у спокої, вдома.
Цуценята з позицій
П’ятьох цуценят евакуювали із селища, розташованого біля самого кордону з росією. Майже від самого народження малюки росли на позиціях поруч із військовими.
Коли ситуація стала критичною, тварин перевезли у більш безпечне місце. А згодом військовий Андрій самостійно доставив малюків до волонтерів ARK – у переносках, звичайною маршруткою.
Зараз цуценятам близько трьох місяців. Вони дуже лагідні та легко прив’язуються до людей. Один із малюків виявився настільки пухнастим, що під час огляду ветеринарка здивовано спитала: «Боже, що це за вовк? Ти у нас хаскі?».
Наразі малята перебувають на реабілітації та вже готові знайти свої родини.
Кіра – молода мама з Купʼянська
Кіру, метиску шарпея, знайшли військові з міста Купʼянськ. Там, у зоні бойових дій, вона стала мамою. Коли цуценята підросли, бійці евакуювали їх до волонтерів з Animal Rescue Kharkiv.
Малечу одразу передали на опіку волонтерці Тетяні з Кіровоградщини, а сама Кіра залишилася в ARK. Дівчинка дуже життєрадісна та дружня: вона добре реагує на людей, швидко навчається, тягнеться до спілкування і легко встановлює контакт.
Зараз Кіра чекає на нових господарів, які подарують їй те, чого вона ніколи не мала – спокійне життя вдома.
Акелла, який втратив лапку
Поранений пес Акелла прийшов на позиції до наших оборонців на прикордонні – у нього була сильно пошкоджена лапа. Військові дуже хотіли врятувати собаку, тому звернулися по допомогу до волонтерів.
«Під час огляду Акелла настільки зрадів такій кількості уваги, що немов забув про травму та постійно посміхався», – розповіли волонтери.
На жаль, ветеринарам довелося ампутувати травмовану кінцівку. Проте Акелла не здався і з часом навчився бігати на трьох лапках.
Він любить увагу, охоче підходить до людей та завжди уважно дивиться своїм «усміхненим» поглядом. Особливо любить, коли йому чухають животик. Чотирилапий дуже чекає на своїх нових господарів.
Через біль вона не могла встати
Асю, поранену собаку з Куп’янська, помітили українські військові. Саме вони звернулися до волонтерів та вивезли тварину назустріч – до безпечної місцевості.
У собаки була глибока рана в паховій зоні, через що вона не могла ставати на задню лапу. Асю одразу прооперували – рану очистили та зашили. Зараз триває лікування: їй щодня обробляють рану та роблять перевʼязки.
Через біль і стрес Ася поводиться обережно, але поступово звикає до людей і починає довіряти. Після повного відновлення дівчинку можна буде взяти в родину.
Господар загинув на фронті
Річард залишився сам після загибелі свого господаря – українського військового, який урятував його ще цуценям. За час, проведений разом, вони встигли стати дуже близькими друзями. Після цієї втрати собака довго не міг оговтатися.
Зараз Річард під опікою волонтерів ARK. Собака знає команди та навчений до вигулу, але головне – він шукає сенс. Волонтери сподіваються знайти для нього людину, яка поверне йому віру в життя.
З-під обстрілів – у нове життя
Собачка на ім’я Лакі залишилася зовсім одна, коли її господаря, людину з інвалідністю, довелося терміново евакуювати з прифронтового Куп’янська. Зрештою дівчинку вдалося вивезти. Налякана і стривожена, вона потрапила до волонтерів. А трохи згодом – у родину, яка шукала компаньйона для своєї врятованої собаки Маї. Тепер вони – нерозлийвода.
Історія Лакі – це історія про другий шанс, яка доводить: навіть після темряви знову настає світло.
Прив’язаність допомогла йому вижити
Майор – собака, який пережив численні обстріли, яких він дуже боїться, але зберіг головне: прив’язаність до інших. У Куп’янську він завжди був поруч із людьми – спочатку з військовими, пізніше – сам прийшов до однієї сімейної пари.
Зараз Майор у безпеці, під опікою волонтерів ARK. Він дуже потребує уваги і чекає на своїх люблячих господарів.
«Він дуже привʼязаний до людини, дуже потребує спілкування та уваги», – зазначили волонтери.
Дивом уцілів після прямого влучання
Під час прямого влучання в один із будинків у Купʼянську старенький пес на ім’я Роккі дивом залишився живим. Його будка, яка стояла поруч із зруйнованим житлом, вціліла. І сам Роккі не отримав ушкоджень.
Волонтери ARK евакуювали собаку. Виявилося, що йому понад 13 років. Він дуже обережний у поведінці і майже не підпускає до себе людей. Їсть лише тоді, коли навколо нікого немає. Зараз фахівці допомагають чотирилапому відновитися після пережитого.
Бореться за життя, попри хворобу
Про кота на ім’я Лєо волонтерам повідомила жінка з Куп’янська, якій раніше доставляли корм для тварин. Котик мав серйозні проблеми зі здоров’ям: інвазію блохами, дисплазію суглобів і новоутворення на лапах.
Лєо евакуювали та доправили до ARK. Зараз він проходить лікування, перебуває під наглядом ветеринарів і поступово відновлюється.
Попри свій стан, котик залишається дуже ніжним і лагідним. Він охоче тягнеться до інших, притискається та шукає тепла – не лише фізичного, а й людського.
Волонтери Animal Rescue Kharkiv щотижня евакуюють десятки тварин з прифронтових і прикордонних громад Харківщини. Часто – в умовах високого ризику для життя. Під час однієї з таких евакуацій ворожий дрон влучив у машину – на щастя, всередині ще не було тварин. Попри атаку, того разу вдалося вивезти 20 тварин: 14 собак, 3 котів і 3 цуценят.
Кожна історія – це не лише про війну, а й про шанс. Частина врятованих тварин уже знайшли родини. Інші – ще чекають. Якщо ви давно думали про чотирилапого друга – можливо, саме зараз настав той момент.
Підтримати ARK можна тут – https://send.monobank.ua/jar/7ztCgZd8Ad
Офіційна сторінка – https://www.facebook.com/spt.kh