Обережно, міни: які кладовища заборонили відвідувати в Харкові та області

Фото: Куп’янська міська військова адміністрація Фото: Куп’янська міська військова адміністрація

У Харківській області існує ве­лика мінна небезпека. Зокрема, це стосується кладовищ, куди традиційно перед Великоднем і на поминальні дні йдуть люди. «Слобідський край» дізнавався, в яких громадах краще не від­відувати цвинтарі, аби не ризикувати власним життям.

Харків з першого дня війни і донині перебуває під ударом ворога. Тому жителів міста просять відмовитися від традиційного відвідування цвинтарів на Великодні свята через ризик натрапити на вибухонебезпечні предмети. Особливо, за словами головного інженера КП «Ритуал» Михайла Маслія, це стосується кладовища № 17 на окружній дорозі.

– Із 17 цвинтарів, які перебувають на балансі нашого комунального підприємства, найбільшу небезпеку становить міське кладовище № 17. Є пряма заборона на його відві­дини. Але трапляються випадки, коли люди намагаються все ж таки пройти на територію, яка становить понад 70 гектарів. Ми просто не в змозі стежити за кожним її метром, – зазначив Михайло Маслій.

За його словами, за час повномасштабного вторгнення росії «прильоти» були зафіксовані майже на всіх кладовищах Харкова. Там тривають роботи з виявлення та знешкодження мін, але, крім цього, залишається небезпека ракетних ударів, тому важливо запобігти масовим скупченням людей.

– Були «прильоти» на цвинтарях № 2, 4, 8, 10, 13, 17, 18. Майже всі пошкоджені. Але ми прибрали і впорядкували територію, завезли пісок. Так, знаходили там небезпечні предмети, тож краще утриматися від відвідування цвинтарів. Ми звернулися до міськради, щоб залучити поліцейських та працівників ДСНС до патрулювання
кладовищ у святкові дні, – зауважив головний інженер КП «Ритуал».

Також харків’ян просять утриматися від відвідування цвинтаря «Сосни», що розташований на вулиці Генерала Удовиченка. Як повідомили в СКП «Заповіт», з початку війни кладовище перебувало під постійними артилерійськими обстрілами з боку рф, тому зазнало значних руйнувань. Працівники неодноразово знаходили там артилерійські снаряди, що не розірвалися, які потім утилізували рятувальники. Наразі територія цвинтаря повністю не обстежена і не визнана безпечною.

У Харкові заборонено відвідувати кладовище "Сосни", Україна

Фото: Харківська міськрада

Небезпека в Циркунах і Дергачах

У сусідніх з Харковом територіальних громадах ситуація з відвідуванням кладовищ різна. Наприклад, у Роганській ТГ заборони на відвідування немає. За словами начальника Роганської селищної військової адмі­ністрації Марії Черненко, у громаді чотири кладовища, усі безпечні для відвідування.

– У нас активні бойові дії скінчилися на початку літа минулого року, і люди вже відві­дували та прибирали могилки восени. На цвинтарі в селищі Рогань є пошкоджені російськими снарядами пам’ятники: десь вони розсипалися, десь попадали від вібрації. Ми не вводимо ніякої заборони на відвідування кладовищ, однак закликаємо людей бути вкрай обережними – не чіпати підозрілі предмети і одразу про них сповіщати, аби приїхали сапери, – звернулася до жителів громади Марія Черненко.

А ось у Циркунівській громаді, яка була під окупацією понад два місяці, ситуація протилежна. Там близько семи кладовищ – усі відвідувати заборонено, оскільки у місцевої влади немає впевненості в їх безпечності.

– Усім, хто звертається до мене з приводу, чи можна відві­дувати кладовище, я категорично забороняю. Сапери через високу завантаженість ту територію не обстежували. Тому рівень мінної небезпеки на цвинтарях оцінити важко, але те, що вона присутня, це факт. Однак люди все одно йдуть на цвинтарі, хоча більшість жителів до наших слів ставляться з розумінням. Ми в різний спосіб інформуємо людей про заборону відвідувань кладовищ, зокрема і біля цвинтарів розставимо таблички, що вхід заборонений, – розповів начальник Циркунівської сільської військової адміністрації Микола Сікаленко.

Він додав, що сильно постраждало одне з циркунівських кладовищ, решта – більш-менш у порядку.

Рекомендують не відвідувати кладовища і в сусідній прикордонній Дергачівській гро­маді.

– У Дергачах і в населених пунктах, які були деокуповані та перебували під постійними обстрілами, відвідувати кладовища небезпечно. У Дергачах комунальні служби навели порядок на кладовищі, підготували його до відвідування. Втім ми закликаємо людей цього не робити, оскільки нашу громаду сильно закидали мінами «Пелюстка». Якісь з них самоліквідувалися, якісь залишаються, тому існує висока мінна небезпека, – сказав начальник Дергачівської міської військової адміністрації Вячеслав Задоренко.

Ставитимуть таблички

Заборона на відвідування кладовищ діє і в громадах Куп’янського району, зокрема в райцентрі – Куп’янську. За словами начальника Куп’янської міської військової адміністрації Андрія Беседіна, на території громади – 16 кладовищ. З них обстежені саперами тільки два в Куп’янську, і тільки ті місця, де наразі хоронять людей. Інша територія не обстежена. Тому місцева влада дати людям гарантію безпеки не може.

– Там, де є можливість, закриватимемо кладовища «на замок». На кожному буде оголошення, що є заборона відвідування через мінно-вибухову небезпеку. Там уже встановлені таблички: «Обережно, міни». Все що завгодно може бути: «Пелюстки», протитанкові і протипіхотні міни, гранати. В такий спосіб ворог мінував території, аби завдати якомога більше шкоди життю та здоров’ю людей, – зазначив Андрій Беседін.

Він додав, що 9 і 16 квітня біля двох кладовищ у Куп’янську чергуватиме патруль.

Схожа ситуація і на території Великобурлуцької громади, де загалом налічується близько 90 цвинтарів. Як каже начальник Великобурлуцької селищної військової адміністрації Віктор Терещенко, рішення про тимчасову заборону відвідувати кладовища ухвалили з двох причин. По-перше, розмінувати і перевірити цю територію неможливо, бо не вистачає ресурсів у працівників ДСНС. А по-друге, громада понад пів року перебувала в окупації, і після звільнення були випадки, що на її території знаходили розтяжки. Минулого місяця в селі Григорівка на міні підірвався чоловік, він загинув.

– Через нещодавній обстріл, який здійснив 1 квітня російський агресор, існує висока загроза забруднення територій вибухонебезпечними предметами, а також їх дистанційного мінування. І така ситуація може бути на кожному кладовищі, тому закликаємо людей бути пильними і обережними, – звернувся до земляків Віктор Терещенко. – Ми розставили таблички про заборону відвідування на всіх кладовищах громади. Також дали цю інформацію на всіх електрон­них ресурсах, розмістили оголошення у місцях, де найчастіше бувають люди.

У Великобурлуцькій громаді заборонено відвідувати кладовища, Харківська область, Україна

Фото: Великобурлуцька селищна військова адміністрація

Найнебезпечніше – у Василенковому 

У Вільхуватській громаді Куп’янського району близько 40 кладовищ. Там заборони йти на цвинтар не буде, втім людей закликають утриматися від відвідувань.

– Заборони як такої не буде, але ми рекомендуємо людям утриматися від відвідувань кладовищ. Можливості їх розмінувати ми не маємо, також не можемо гарантувати, що там відсутні вибухонебезпечні предмети. Тому перестраховуємося і робимо такі попередження. З 3 квітня біля кладовищ будуть таблички з таким текстом: «Рекомендуємо утриматися від відвідування кладовищ, особ­ливо у Великодні та поминальні дні». На наше звернення люди реагують доволі адекватно, якогось протесту або нерозуміння ми не спостерігаємо, – сказав начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал.

Шевченківська громада, яка також входить до складу Куп’янського району, налічує 60 населених пунктів, у кожному є мінімум одне кладовище. Місцева влада закликає утриматися від відвідувань кладовищ через відсутність достовірної інформації, що там безпечно.

– У нас є частина цвинтарів, які були безпосередньо на лінії зіткнення, наприклад, у селі Василенкове. Воно заміноване, там наразі працює гуманітарна група розмінування. Це іноземці з бойовим досвідом, які раніше були в гарячих точках. Вони знаходять розтяжки і протипіхотні міни. Є цвинтарі, де бойових дій не було, але є тео­ретична вірогідність, що там можуть бути снаряди, які не вибухнули. Щодо самого Шевченкового, де один цвинтар, то, думаю, там безпечно. Кладовище не мінували, воно не стоїть на якомусь стратегічному місці, бойових дій за селище не було, укріплень не було. Загалом у громаді під забороною відві­дування одного кладовища – у Василенковому, на решту ходити не рекомендуємо, – повідомив начальник Шевченківської селищної військової адміністрації Сергій Старіков.

У Шевченківській громаді закликають утриматися від відвідування кладовищ, Харківська область, Україна

Фото: Шевченківська селищна військова адміністрація

Де небезпечно на Ізюмщині

Мінна небезпека зберігається і в Ізюмському районі, оскільки більша його частина була окупованою. Щодо Ізюмської громади, яка налічує 25 кладовищ, там буде часткова заборона на відвідування цвинтарів.

– Буде заборона на відвідування більшості кладовищ. Це стосується міста Ізюм, де є міни «Пелюстка», та Кам’янського старостинського округу, на території якого пів року йшли бої і де все заміновано. Сапери не встигли обстежити ці території. На заборонених цвинтарях розставимо таблички, чергуватиме поліція. У двох інших старостатах – Бригадирівському та Левківському – відвідування кладовищ не забороняється, – розповів начальник Ізюмської міської військової адміністрації Валерій Марченко.

За його словами, заборона орієнтовно діятиме з 15 до 30 квітня.

У Куньєвській громаді також не можуть гарантувати людям безпеку під час відвідувань кладовищ. Сапери не працюватимуть на цих територіях, оскільки бригади Ізюмського району зайняті в інших місцях – розміновують критичну інфраструктуру, землі під лініями електропередач тощо. І рішення про дозвіл чи заборону відвідування цвинтарів прийматиме тільки місцева влада.

– У Куньє дев’ять кладовищ, і у мене немає стовідсоткової впевненості щодо безпечного відвідування тільки одного-двох з них, в інших я впевнений. Там безпечно, люди приходили і наводили порядок на могилках. Утім є, наприклад, кладовище в тому ж Куньє, яке поросло бур’яном, там були «прильоти». Ось там, я вважаю, небезпечно, можуть бути снаряди, що не розірвалися. Якщо буде хоч один відсоток сумнівів щодо безпечності відвідування, ми людям не рекомендуватимемо туди ходити, чекатимемо саперів, – повідомив начальник Куньєвської сільської військової адміністрації Сергій Мовчан.

Він закликав жителів громади бути максимально обережними. Особливо це стосується жителів Іванчуківського старостинського округу, де найбільша мінна небезпека.

Часткові обмеження

У Золочівській громаді, яка потерпає від ворожих обстрілів з першого дня війни, діятиме часткова заборона відвідувань кладовищ. Обмеження стосуються жителів Калиновецького, Одноробівського, Одноробівського Першого, Олександрівського, Світличненського, Удянського старостинських округів, а також сіл Леміщине та Морозова Долина Писарівського старостинського округу.

– Це вимушений крок, необхідний для збереження нашого з вами здоров’я. На жаль, мінна небезпека на Харківщині залишається дуже високою. Загальна площа замінованої території значна, майже щодня трапляються підриви цивільних людей. Закликаємо з розумінням поставитися до обмежень та бути максимально обережними, – звернулися до жителів громади в селищній раді.

У Золочівській громаді частково заборонено відвідувати кладовища, Харківська область, Україна

Фото: Золочівська селищна військова адміністрація

У святкові дні біля цвинтарів чергуватимуть поліцейські, які контролюватимуть дотримання обмежень.

Під постійними обстрілами від початку війни і до вересневого контрнаступу була Малинівська територіальна громада. В цій ТГ три населені пункти – Малинівка, Стара Гнилиця і Мосьпанове, в кожному є кладовище. І на два з них ходити безпечно.

– Сапери пройшлися по цвинтарях у Малинівці і Старій Гнилиці – все чисто. Ще до цього люди їх відвідували, втім масово пішли прибирати могилки після нашого дозволу. Це було десь у середині березня. Щодо кладовища у Мосьпановому, то немає гарантії, що сапери обстежать його найближчими днями. Наразі вони розміновують високовольтну лінію, аби в людей якнайшвидше з’явилося світло. Тому ми не рекомендуємо відвідувати цвинтар у Мосьпановому, оскільки саме це село в нашій громаді постраждало від обстрілів найбільше, – повідомив начальник Малинівської селищної військової адмініст­рації Микола Семер’янов.

За його словами, під час активних бойових дій через прильоти по кладовищу в Малинівці постраждали три могили та два пам’ятники. Ударів по цвинтарю в Старій Гнилиці не було. Кладовище у Мосьпановому обстрілювали, але поки що невідомо, чи є там пошкодження.

Водночас Харківська обласна військова адміністрація оприлюднила список кладовищ, які заборонено відвідувати. А 10 квітня у Харківській мерії повідомили, що усі міські кладовища будуть закриті для відвідування на Великдень,16 квітня. Це рішення було ухвалене з метою уникнення провокацій з боку ворога та убезпечення громадян від непередбачуваних ракетних атак. Крім того, для забезпечення порядку під час великодніх та поминальних днів, а також недопущення порушень правил громадської безпеки, територія харківських кладовищ патрулюватиметься поліцейськими.

Помітили підозрілий предмет – телефонуйте

У Державній службі Украї­ни з надзвичайних ситуа­цій у Харківській області закликають жителів міста та регіону повідомляти про підозрілі предмети за телефонами: 101, 112 або 102.

– Якщо ви помітили підозрілий предмет, одразу зупиніться, розверніться і тією ж дорогою повертайтеся назад. Тільки після цього телефонуйте до відповідних служб і повідомляйте про знахідку, – зазначив речник ГУ ДСНС України в Харківській області Євген Василенко.

Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.

Автор: Савелій Мякушко