Тепло і безпечно – як підготуватися до опалювального сезону на Харківщині

Росія продовжує тероризувати Україну ракетними обстрілами та дронами-­камікадзе, намагаючись знищити енергетичну інфраструктуру нашої держави. Уряд прогнозує найскладніший в історії країни опалювальний сезон. Люди починають шукати шляхи ефективного обігріву помешкань, багато хто виїжджає з міст у села. Про те, як жителям Харківщини підготувати оселі до зими, на що звернути увагу, купуючи і встановлюючи обігрівачі, та як користуватися пічним опаленням, щоб не сталося біди, – читайте далі.

Через воєнні дії та можливі руйнування російськими військами критичної інфраструктури опалювальний сезон цього року може бути дуже складним. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що температура у квартирах українців взимку буде на кілька градусів нижчою, і закликав усіх ретельно готуватися до настання холодів. Начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов своєю чергою назвав підготовку до опалювального сезону одним з першочергових завдань для новостворених військових адміністрацій і не виключив евакуа­цію населення з тих місць, де теплопостачання неможливе. Зі свого боку в Державній службі з надзвичайних ситуацій уже зараз просять мешканців перевірити готовність опалювальних приладів до холодів, адже, попри можливу загрозу ракетних ударів, за статистикою значна кількість пожеж у житловому секторі виникає через елементарну необережність громадян. Про те, що варто зробити, аби безпечно обігріти житло, ми поговорили з речником Головного управління ДСНС України в Харківській області, полковником служби цивільного захисту Євгеном Василенком.

Якщо у вашому будинку пічне опалення

Пічне опалення – дуже поширений вид обігріву в сільській місцевості. Аби безпечно провести майбутній опалювальний сезон, власникам печей Євген Василенко радить перевірити їх стан уже зараз.

«Печі мають бути справними та відремонтованими, – зау­важує рятувальник. – Щоб не сталося займання, перед холодним сезоном обов’язково очищуйте димарі від сажі і, коли використовуєте, продовжуйте робити це раз на три місяці. На горищі приберіть усі легкозаймисті предмети  і горючі матеріали, які впритул наближені до димаря.

За словами ДСНСника, печі та інші опалювальні прилади відповідно до будівельних вимог повинні мати протипожежні розділки (відступки) від горючих конструкцій. Євген Василенко звертає увагу, що печі не можна розпалювати легкозаймистими та горючими рідинами, а також дровами, довжина яких перевищує розміри топника. До того ж біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5х0,7 метра. Усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути заштукатурені та побілені.

 Рятувальник застерігає, що закривати піддувало печі, коли там ще горить вугілля або є жар, забороняється.

«Це може призвести до отруєн­ня чадним газом, – за­уважує Євген Василенко. – Якщо ви плануєте використовувати для опалення пелети, то уважно вивчіть їх характеристики, адже вони виділяють більше тепла, ніж звичайні дрова. Також їх можна використовувати для обігріву захисних споруд (укриттів), після згоряння пелетів практично не залишається попелу».

Не дозволяється користуватися печами, які мають тріщини, а також  розміщувати паливо, інші горючі речовини та матеріа­ли безпосередньо перед топковим отвором.

«Не можна зберігати незагашені вуглини та попіл у металевих відрах чи лотках, установлених на дерев’яній підлозі або горючій підставці. Золу й шлак, видалені з топки, необхідно заливати водою та виносити в спеціально відведені місця. Проте не висипайте їх поблизу будівель – вони можуть продовжувати тліти і розгорятися, що призведе до пожежі», – підкреслює рятувальник.

Також Євген Василенко нагадує, що забороняється сушити й складати на печах одяг, дрова, горючі матеріали та будь-які легкозаймисті предмети.

«Але найголовніше – в жодному разі не залишайте піч без нагляду і, тим більше – не лишайте наодинці з опалювальними приладами дітей, не дозволяйте і не доручайте малечі розпалювати піч чи наглядати за нею – це може призвести до великого лиха», – зауважує ДСНСник.