Тепло і безпечно – як підготуватися до опалювального сезону на Харківщині
Через воєнні дії та можливі руйнування російськими військами критичної інфраструктури опалювальний сезон цього року може бути дуже складним. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що температура у квартирах українців взимку буде на кілька градусів нижчою, і закликав усіх ретельно готуватися до настання холодів. Начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов своєю чергою назвав підготовку до опалювального сезону одним з першочергових завдань для новостворених військових адміністрацій і не виключив евакуацію населення з тих місць, де теплопостачання неможливе. Зі свого боку в Державній службі з надзвичайних ситуацій уже зараз просять мешканців перевірити готовність опалювальних приладів до холодів, адже, попри можливу загрозу ракетних ударів, за статистикою значна кількість пожеж у житловому секторі виникає через елементарну необережність громадян. Про те, що варто зробити, аби безпечно обігріти житло, ми поговорили з речником Головного управління ДСНС України в Харківській області, полковником служби цивільного захисту Євгеном Василенком.
Якщо у вашому будинку пічне опалення
Пічне опалення – дуже поширений вид обігріву в сільській місцевості. Аби безпечно провести майбутній опалювальний сезон, власникам печей Євген Василенко радить перевірити їх стан уже зараз.
«Печі мають бути справними та відремонтованими, – зауважує рятувальник. – Щоб не сталося займання, перед холодним сезоном обов’язково очищуйте димарі від сажі і, коли використовуєте, продовжуйте робити це раз на три місяці. На горищі приберіть усі легкозаймисті предмети і горючі матеріали, які впритул наближені до димаря.
За словами ДСНСника, печі та інші опалювальні прилади відповідно до будівельних вимог повинні мати протипожежні розділки (відступки) від горючих конструкцій. Євген Василенко звертає увагу, що печі не можна розпалювати легкозаймистими та горючими рідинами, а також дровами, довжина яких перевищує розміри топника. До того ж біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5х0,7 метра. Усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути заштукатурені та побілені.
Рятувальник застерігає, що закривати піддувало печі, коли там ще горить вугілля або є жар, забороняється.
«Це може призвести до отруєння чадним газом, – зауважує Євген Василенко. – Якщо ви плануєте використовувати для опалення пелети, то уважно вивчіть їх характеристики, адже вони виділяють більше тепла, ніж звичайні дрова. Також їх можна використовувати для обігріву захисних споруд (укриттів), після згоряння пелетів практично не залишається попелу».
Не дозволяється користуватися печами, які мають тріщини, а також розміщувати паливо, інші горючі речовини та матеріали безпосередньо перед топковим отвором.
«Не можна зберігати незагашені вуглини та попіл у металевих відрах чи лотках, установлених на дерев’яній підлозі або горючій підставці. Золу й шлак, видалені з топки, необхідно заливати водою та виносити в спеціально відведені місця. Проте не висипайте їх поблизу будівель – вони можуть продовжувати тліти і розгорятися, що призведе до пожежі», – підкреслює рятувальник.
Також Євген Василенко нагадує, що забороняється сушити й складати на печах одяг, дрова, горючі матеріали та будь-які легкозаймисті предмети.
«Але найголовніше – в жодному разі не залишайте піч без нагляду і, тим більше – не лишайте наодинці з опалювальними приладами дітей, не дозволяйте і не доручайте малечі розпалювати піч чи наглядати за нею – це може призвести до великого лиха», – зауважує ДСНСник.
Що робити жителям багатоповерхівок
Під час свого звернення на засіданні Уряду 12 жовтня Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль закликав заощадливо використовувати газ і вугілля після включення опалення. Це означатиме зменшення температури у квартирах: мінімально допустиме значення цієї зими буде 16 градусів, а середнє – 18 градусів.
«Для мешканців багатоповерхівок варіантів альтернативних видів обігріву не так багато», – зазначає Євген Василенко. За його словами, передусім задля безпеки жителів управбудинків варто перевірити пристрої для перекривання потоку води, газу, тепла. Всі вони мають бути в робочому стані.
«Власники квартир насамперед повинні перевірити герметичність вікон, – говорить рятувальник. – За необхідності вікна треба утеплити. Особливо актуально це для тих, у кого старі віконні рами».
Ущільнювати віконні рами доволі просто. Це можна зробити за допомогою звичайного поролону або вати, помістивши їх у щілини та заклеївши паперовою стрічкою, скотчем або ж спеціальною стрічкою для вікон. Це саме стосується й дверей, адже оселя швидко охолоджуватиметься, якщо двері пропускатимуть холодне повітря. За батареєю ДСНСник радить помістити звичайну фольгу – це дозволить зменшити тепловтрату, адже фольга виконає функцію тепловідбивного екрана.
«Якщо є можливість скластися грошима та утеплити будинок – то це теж чудовий варіант зберегти тепло», – говорить Євген Василенко.
Що стосується використання для обігріву електричних пристроїв, то вони обов’язково мають бути заводського виготовлення, – зауважує рятувальник. Використовувати електрообігрівачі можна тільки відповідно до правил експлуатації. Використання електронагрівальних приладів за відсутності або несправності терморегуляторів забороняється.
«Частою причиною пожеж, що трапляються через електрообігрівачі, є знаходження поряд з ними легкозаймистих предметів. Тому штори, меблі та інші легкозаймисті предмети повинні знаходитися на відстані не ближче 1 метра від обігрівача. Пам’ятайте, що не можна сушити речі на обігрівачах», – нагадує ДСНСник.
Водночас Євген Василенко зауважує, що перед початком експлуатації електричних приладів електричну мережу будинку мають перевірити відповідні фахівці.
«Треба зважити на те, що потужність більшості сучасних електрообігрівачів – декілька кіловатів. Необхідно усвідомлювати, що використання таких обігрівачів створює серйозне навантаження на електромережу. Стара електропроводка може не витримати такого енергоспоживання, особливо, якщо всі одночасно включать свої прилади. Я б радив економити електроенергію – наприклад, старатися обігрівати одну кімнату, а не всю квартиру», – говорить Євген Василенко.
Рятувальник нагадує, що, перш ніж вийти з кімнати або лягти спати, необхідно обов’язково вимкнути обігрівач.
У Харківському обласному управлінні ДСНС усім жителям радять дотримуватися правил безпеки життєдіяльності, пильно дбати і постійно піклуватися про належний стан протипожежного захисту свого житла. У випадках, якщо лихо сталося – треба негайно повідомити про це Службу порятунку 112.