Вчасна допомога при інфаркті: що робити, коли відлік часу йде на хвилини

У МОЗ прогнозують: через психоемоційний тиск, викликаний війною, українці постарішають на 10-15 років. Унаслідок цього значно помолодшають різноманітні захворювання, і насамперед – серцево-судинні, тобто інфаркт та інсульт. Це безпосередньо стосується і Харківської області, яка є прифронтовою зоною.

За словами міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка, війна, яка зараз відбувається в Україні, є найбільш інформатизованою з усіх часів, бо люди практично в прямому етері бачать усі її жахливі наслідки. У результаті тривалого впливу на психоемоційний стан людей вони біологічно старішають на 10-15 років.

– Нас доганятимуть ті хвороби, які зазвичай, наприклад, у 40 років, не траплялися, а траплялися в 60 років, – повідомив міністр.

Володимир Ляшко зазначив, що український МОЗ готується до того, що через рік-два збільшиться кількість онкологічних та серцево-судинних захворювань, тобто інфарктів та інсультів. 

Тому зараз, як ніколи, важливо вміти розпізнати симптоми інфаркту та знати, як діяти в цьому випадку, адже вчасна допомога підвищує шанси людини на врятування її життя. 

Лікарні у воєнний час продовжують надавати медичну допомогу, а Національна служба здоров’я України – оплачувати роботу медиків. Тому в разі перших симптомів підозри на інфаркт треба негайно звертатися до медиків-фахівців.

Розпізнаємо симптоми

Серцевий напад, який триває понад 15-20 хвилин, може перерости в інфаркт міокарда. Це – ушкодження серцевого м’яза через гостре порушення кровопостачання. Частина м’яза, до якої кров припиняє надходити, починає відмирати через 20-40 хвилин. Ступінь пошкодження серцевого м’яза залежить від розміру ділянки, що постачається закупореною судиною, і часу, що минув між серцевим нападом і отриманням лікування. 

Симптоми інфаркту

Інфографіка: "Слобідський край"

Операцію з розширення кровоносних судин серця і відновлення в них кровотоку називають стентуванням. Чим швидше людина з інфарктом отримає невідкладну допомогу, тим меншими будуть ушкодження серця. Оптимальним є час до двох годин. Тож викликайте «швидку» за номером 103, якщо є хоча б один з таких симптомів: 

біль за грудиною постійний і стає все інтенсивнішим;

біль хвилеподібно повторюється в стані спокою;

біль поширюється у ліве плече, ліву руку, нижню щелепу;

виникає різка слабкість, відчуття страху;

частішає пульс;

різко коливається артеріальний тиск;

може бути холодний піт, нудота, втрата свідомості.

Звертаючись у «швидку», необхідно максимально точно описати стан людини. Дуже важливо вказати точний час від початку виникнення болю в грудях та його тривалість. Це допоможе лікарю «швидкої» встановити попередній діагноз, підтвердити або унеможливити інфаркт міокарда.

Поки чекаєте приїзду «швидкої», допоможіть хворій людині: 

сісти або лягти, піднявши верхню частину тіла;

прийняти таблетку аспірину та нітрогліцерину, якщо тиск підвищений та немає протипоказань, але краще порадитися з фахівцями «швидкої»;

звільнити грудну клітку, щоб ніщо не стискало та не заважало диханню;

відкрити вікна для провітрювання приміщення.

Не залишайте людину без нагляду. Якщо сталася зупинка серця, потрібно проводити зовнішній масаж серця. 

перша допомога при інфаркті

Інфографіка: "Слобідський край"

Лікування інфаркту: що гарантує держава 

Медична допомога у разі гострого інфаркту міокарда входить до пріоритетних послуг Програми медичних гарантій. Навіть за умов воєнного стану Програма діє, а людина з підозрою на інфаркт має отримувати всю необхідну екстрену діагностику безоплатно.

У разі підтвердження діагнозу, повний спектр медичної допомоги також надається безоплатно. 

Будь-яка людина під час лікування інфаркту може розраховувати на такі безоплатні послуги: 

первинний огляд лікарем, оцінка загального стану та життєво важливих функцій;
екстрена діагностика;

безперервний моніторинг стану пацієнта;

цілодобове проведення лабораторних досліджень: необхідні аналізи крові, визначення групи крові й резус-фактору, інші лабораторні дослідження відповідно до медичних потреб пацієнтів;

цілодобові інструментальні дослідження (КТ, МРТ, ЕКГ, ЕХО-КГ, ангіографія);

стентування (стенти забезпечуються в централізованому порядку коштом інших програм державного бюджету і також є безоплатними);

знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;

безоплатні ліки та лікарські засоби з Національного переліку ліків;

медична реабілітація в гострому періоді.

Підставами для отримання безоплатної медичної допомоги при інфаркті є: 

доставляння бригадою екстреної медичної допомоги;

переведення з іншого закладу чи підрозділу;

самозвернення пацієнтів у невідкладному стані.

Якщо людину з підозрою на інфаркт можуть доставити близькі люди або знайомі, то спочатку варто зателефонувати в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77 і дізнатися, де знаходиться найближча лікарня, яка надає необхідні послуги. Далі звернутися до відповідного медзакладу, попередньо зателефонувавши.

Як запобігти

Як би банально це не виглядало, але ризик розвитку серцево-судинних захворювань загалом і інфаркту, зокрема, можна суттєво знизити, якщо дотримуватися здорового способу життя та стежити за здоров’ям. 

Отже, щоб продовжити життя власного серця:

Не паліть і уникайте пасивного куріння.

Контролюйте показники кров’яного тиску. Якщо він високий – зверніться до лікаря. 

Дотримуйтеся збалансованого харчування, зменшіть споживання продуктів з високим вмістом насичених жирів і трансжирів, солі, доданого цукру.

Приділяйте фізичній активності середньої інтенсивності щонайменше 150 хвилин на тиждень.

Досягніть здорової ваги і підтримуйте її.

Контролюйте рівень цукру в крові.

Регулярно відвідуйте лікаря.

Дотримуйтеся режиму приймання призначених ліків.