Відновлення з руїн: як живе Ізюмський район

Протягом весни та літа 2022 року Ізюмський напрямок вважався чи не найскладнішим. Більшість громад району були окуповані, а ті території, що були під контролем України, потерпали від ворожих обстрілів. У вересні ЗСУ звільнили Ізюм від російських загарбників. Наразі район потроху відновлюється.

Пошта, Інтернет, телебачення та ЗМІ

Після деокупації в Ізюмі запрацювали деякі відділення Укрпошти та Нової пошти, – повідомляє "Слобідський край". У той же час є проблеми з телевізійним сигналом – через пошкодження вежі на горі Крем’янець доступу до телебачення у переважної більшості ізюмчан немає. Можливість дивитися телевізор мають власники супутникових антен та жителі, які живуть на пагорбах. Вони налаштували свої антени у бік Слов’янська.

З нового року повноцінно відновила свою роботу редакція газети «Обрії Ізюмщини».

В Ізюмі інтернет-провайдери поступово відновлюють свої мережі. Тривають роботи з відновлення інтернет-зв’язку і в Куньєвській громаді, там стабільний Інтернет є лише у Бугаївці. В той же час у селі Куньє працює Starlink, яким користуються як учителі, так і мешканці громади. По інших селах громади відновлення мережі Інтернет йде повільно.

Гірша ситуація в Оскільській громаді – там поки що повністю відсутнє телебачення,  радіомовлення та Інтернет.

Світло, газ, тепло

Найбільш складна ситуація із забезпечення газопостачання наразі в Оскільській громаді.  Доступ до комунальних  послуг мають мешканці Оскола, Капитолівки, Діброви і Комарівки. Інші населені пункти півдня громади залишаються без електрики та газу.

Через пошкодження електропідстанції на Південній залізниці відсутнє  водопостачання в Осколі та Капитолівці. З цієї причини немає світла у Студенку та Яремівці.

Тривають роботи з відновлення газопостачання і електроенергії у Савинській громаді. Повертати газ та світло жителям тут почали одразу після деокупації. Через замінування території найбільше проблем виникло у селах Вишнева, Слабунівка, Українка.

Органи  влади працюють

Повертаються до системної роботи і територіальні  органи  державної влади. На початок лютого в Ізюмі стабільно працюють виконавча служба,  РАЦС, поліція, ДСНС, проводить виїзні прийоми та консультації міграційна служба. Казначейство, центр зайнятості та податкова служба поки не відновили свою роботу в районі. Державна нотаріальна контора проводить консультації та прийоми в Харкові.  Пенсійний фонд відновив діяльність у Балаклійській, Ізюмській та Барвінківській громадах.

У Балаклійській ТГ також відновлена робота поліції, управління служби з надзвичайних ситуацій, пожежної охорони, управління соцзахисту населення.

А в Осколі запрацював територіальний центр по обслуговуванню пенсіонерів.

Приймають пацієнтів

Ізюмчани мають можливість користуватися медичними та аптечними послугами. Для цього відкрито ряд аптек з продажу ліків.  До того ж системно стало працювати  КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Ізюма».  Також мешканців обслуговують дві  амбулаторії.

Цілодобово працює Центральна міська лікарня Піщанської Ікони Божої Матері. На прийом приходять жителі як міста, так  і району. Обслуговують їх   спеціалісти – хірурги, травматологи, офтальмологи,  терапевти,  гінекологи, рентген-кабінет тощо.  Крім того,  працює станція екстреної медичної допомоги. Карети швидкої можуть  своєчасно доправити пацієнта з будь-якої точки району.

Пацієнтів приймають і в Балаклійській ТГ – у клінічній багатопрофільній  лікарня та Центрі первинної медико-санітарної допомоги.

Працюють сімейні лікарі і на території Куньєвської громади. На жаль, транспорт у медиків відсутній: тому військова адміністрація вирішує і допомагає у питанні доставлення медичних працівників до населених  пунктів. 

Центральна лікарня працює і в Боровій. Нещодавно туди були передані медичні засоби та матеріали, потужний генератор. А отримати консультації вузьких спеціалістів та зробити УЗД можна у пересувному медичному відділенні.

У Савинській ТГ працюють всі наявні медичні заклади: дві амбулаторії загальної практики – сімейної медицини та два фельдшерсько-акушерські пункти. Лікарі були на робочих місцях навіть під час окупації.

Транспорт і логістика

Шляхова ремонтно-будівельна організація  міста Слов’янська ще до настання морозів встигла упорядкувати проїзну частину по  вулиці Європейській – від ринку «Поворотка» до вулиці Суходольської в Ізюмі. Це дало змогу перевізникам  відновити рух громадського транспорту. Наразі по місту  курсують чотири  маршрутні автобуси, маршрути яких охоплюють практично всі мікрорайони міста.  Також відновлено автобусне сполучення до Бригадирівського та Левківського старостинських округів.  Подбала про рух громадського транспорту  й адміністрація Оскільської  громади.  У селян цього  територіального об’єднання тепер є можливість дістатися до райцентру. Сполучення до Ізюма від Куньєвської  та Борівської громад поки не відновлене.

Що стосується міжміського  сполучення, то сьогодні автобуси курсують від Ізюма до Харкова щодня. Крім того, з’явилося транспортне міжобласне сполучення.  Жителі Ізюмщини мають можливість доїхати до Слов’янська, Краматорська і Костянтинівки. 

Поступово відновлює роботу залізничний транспорт. З Ізюма до Харкова і в зворотному напрямку курсують електрички. Відкрито рух пасажирського потяга Ізюм – Київ.

Вдалося відновити автобусний рейс «Оскіл – Капитолівка – Ізюм» в Оскільській громаді. 

Триває на Ізюмщині робота з відновлення мостів. Наразі  лівий і правий береги Дінця поєднані двома тимчасовими переправами в Ізюмі, а на головних зруйновних мостах тривають ремонтні роботи.  Відновлюють мости і у Барвінківській громаді. Наразі мешканці Барвінківщини можуть дібратися до Балаклії та Ізюма.

У Балаклійській громаді працює сім безкоштовних приміських маршрутів. Донецькій ТГ  удалося  збільшити маршрут безплатного соціального автобуса, що курсує всією територією громади.  Тепер сполучення охопило всю довжину селища Андріївка. В планах громади – запуск і інших автобусів.

Торгівля і малий бізнес

Центр торгу в Ізюмі  перемістився  на залізничний ринок. У  центрі міста працює лише одна продовольча крамниця.  Все інше –  дрібні кіоски, де вибір товару невеликий. А ось автомагазини,  станція технічного обслуговування автомобілів зайняли гідне місце на ринку послуг. Відзначаються стабільністю і три заправні станції. У крамницях та аптеках Ізюма вже можна розраховуватися банківськими картками.

В Оскільській громаді через відсутність електропостачання та малу кількість населення підприємці не поспішають розпочати свою діяльність. Завдяки волонтерам адміністрація громади раз на тиждень забезпечує населені пункти хлібом.

Мають торговельні точки всі старостинські округи Куньєвської громади, окрім Чистоводівки.

Мінна безпека

Ворог нашпигував територію Ізюмщини великою кількістю вибухівки. 

Мінна небезпека є головним чинником відсутності електро- та газопостачання в Оскільській громаді. Через погодні умови сапери не можуть провести своєчасне обстеження вищезгаданих мереж. Адміністрація громади, в першу чергу, замовляє  у ДСНС  роботи по розмінуванню об’єктів комунальної  власності та місць скупчення населення.

Триває розмінування і у Боровій. Для знешкодження снарядів на території  громади залучали одночасно 4 бригади саперів.

Всього 10 % території Савинської громади перевірено і розміновано. Її населені пункти розташовані по колу в лісах, ліс іде аж до Ізюма. Розмінування там поки не проводилося.

В інших громадах Ізюмського району ситуація теж досить складна. Рятувальники  наголошують на важливості своєчасного повідомлення про знайдені небезпечні предмети.

Відновлення громад

Абсолютно всі громади Ізюмського району постраждали від ворожих обстрілів. Ізюм знищений російськими окупантами на 80 %. А в Балаклійській ТГ загарбники зруйнували та пошкодили сьому частину від усієї кількості багатоповерхівок, зазнали руйнувань багато об’єктів критичної інфраструктури.

Наразі у Балаклії коштом обласного та міського бюджету відновлені покрівлі в низці багатоповерхівок та замінені вікна в під’їздах, а також зведені перекриття, димові й вентиляційні канали тощо.

У Барвінковому відремонтовано понад 1 650 квадратних метрів покрівлі шести багатоповерхівок, потребують ремонту ще щонайменше 13. Станом на 1 лютого від місцевих жителів надійшло 443 заяви про пошкоджене житло.

У Донецькій ТГ найбільше постраждав Пришибський старостинський округ: тут розбито мінометними обстрілами та градами понад 60 % будинків. Суттєвих пошкоджень зазнали й заклади культури громади та безпосередньо один з найбільших у Харківській області – П’ятигірський палац культури. Уламками снарядів побиті стіни та вікна закладів охорони здоров’я. Наразі всі ці пошкодження вже закриті і медустанови повністю функціонують.

У Савинській громаді найбільша кількість знищених вщент домоволодінь знаходиться у селах Залиман, Норцівка, Мирна Долина. 108 домівок мирних жителів там знищено під фундамент.

Нагадаємо, що об’єкти критичної інфраструктури в громадах Харківського району потребують постійної уваги через чисельні обстріли. З початку війни у Харківському районі пошкоджено більше 10 тисяч будівель. За словами начальника ХОВА Олега Синєгубова, російські військовослужбовці не відмовилися від ідеї захопити Харківську область

Усі новини Ізюма читайте на нашому сайті.

Автор: Кость Тарасюк, Наталя Сергіїва