Як молодь може вплинути на життя громади: приклад Краснокутська

У Краснокутській громаді активна молодь ініціює багато освітніх проєктів

24.05.2024 13:19

У Краснокутській громаді працює організація, до заходів і проєктів якої долучається багато молоді. ГО не просто генерує цікаві ідеї, а й вміло втілює їх у життя за допомогою партнерів. Члени організації самостійно навчилися ініціювати й писати цікаві проєкти та тепер залучають до них і школярів, і дорослих.

Небайдужі до свого краю

Команда людей, небайдужих до свого краю, – так себе позиціонує ГО «Green Art Tour», яка працює у Краснокутській громаді. До складу громадської організації входять представники різних галузей і напрямів діяльності. У тому числі молодь, яка займається напрямами культури, культурної спадщини, екологічних ініціатив, освіти, молоді та сталого розвитку. Члени команди організації завжди на слуху в громаді, адже впроваджують оригінальні та масштабні проєкти, які справді цікавлять місцевих жителів й молодь. Самі ж активісти неодноразово брали участь у різних форумах і заходах для підвищення рівня своїх знань.

На дискусіях, які проводяться в селищній раді, за приклад усім ставлять саме цю громадську організацію. Адже її представники навчилися писати цікаві та актуальні проєкти, залучаючи на їх реалізацію кошти міжнародних партнерів.

Нині команда Green Art Tour має чималий досвід, яким охоче ділиться з жителями всієї громади. У 2023 році ГО у співпраці з Краснокутським ліцеєм № 1 завдяки українським партнерам втілила проєкт «Простір біорізноманіття в Краснокутську».

– Простір біорізноманіття – це екологічно-освітня локація, де діти можуть досліджувати свій край і природу. Учні разом з викладачами та ботаніками досліджують місцеву флору та вплив клімату на експериментальних ботанічних ділянках, що були закладені в ліцеї. Тут можна проводити свої дослідження в рамках уроків біології та географії, стежити за природою, писати учнівські наукові роботи. Ми заклали своєрідний куточок автентичної природи в міському просторі – перш за все у вигляді газонів з різнотрав’я та елементів оздоблення. Крім того, це просто естетична локація, де кожен може пройтися, ознайомитися, дізнатися більше про природу, – каже співзасновник ГО «Green Art Tour» Артур Койчуренко.

Простір біорізноманіття у Краснокутську Готелі для комах

Також у просторі є наочні матеріали, такі як готелі для комах, сов’ятники, будиночки для їжачків, інформаційні матеріали тощо.

Наталія Момот

Наталія Момот

директорка Краснокутського ліцею № 1

У нас територія закладу дуже велика. І для мене важливо, щоб діти могли, скажімо, проводити уроки не тільки у класі. Щоб можна було вийти на урок природознавства або біології – побачити на власні очі, як живе природа

На подвір’ї ліцею вже висадили різні види тюльпанів, першоцвітів, дібровних рослин, а також газон з різнотрав’я.

Будинок для їжаків у Краснокутську Будиночки для їжаків

– У готелях для комах зараз в основному живуть оси, а на газонах у будиночках для їжаків поки що живуть лише коти, – сміється Наталія Момот.

Ще один визнаний на міжнародному рівні проєкт – створення глина-простору «На белебні». Його унікальність полягає в тому, що відновлена старовинна хата-мазанка стала цікавим сучасним простором для жителів громади. Тут відмовилися від концепції музею, аби залучити молодь до створення центру спільнототворення. Тут діти долучаються до мазання хати, вивчають трави, роблять ляльок-мотанок і багато іншого.

Хатка-мазанка на Харківщині Хата-мазанка у Чернещині

Школа ековолонтерів

Один з останніх проєктів, що реалізується громадською організацією – школа екологічного волонтерства. Наразі учасники вже долучаються до заходів, активності школи триватимуть з травня до листопада.

Основна група складає понад 20 осіб. До Школи долучилася активна молодь 15–30 років, а найбільшу частину групи складає саме молодь 15–17 років. Деякі заходи проводитимуться у відкритому форматі, їх зможуть відвідати всі охочі.

Школа ековолонтерства Перша зустріч у рамках школи екологічного волонтерства/Green Art Tour

Утім, будуть і практичні заняття на природоохоронних територіях громади, а також заняття з медіа та громадянської журналістики, квести, волонтерські виїзди, толоки, таборування тощо. Там працюватиме уже сформована група, яка постійно братиме участь в активностях і виконуватиме завдання.

Артур Койчуренко

Артур Койчуренко

Співзасновник ГО Green Art Tour

Цей задум про багато речей – навколишній світ, природу, соціальну дію, громадську участь, підтримку природоохоронної діяльності, процеси екологічної просвіти та наукових досліджень. Також це про комунікацію та взаємодію, а головне – про любов до свого краю, його культуру, людей

Проєкт націлений на розвиток культури волонтерства серед молоді громади. На заняттях учасники взаємодіятимуть з екологами, волонтерами, журналістами та громадськими активістами.

– Така взаємодія насамперед потрібна, щоб ми могли втілювати у своїй громаді нові екологічні та природоохоронні проєкти, використовуючи досвід інших куточків України та країн Європейського Союзу, – каже співзасновник Green Art Tour.

До речі, ГО вже має реальні результати своєї роботи – молодь з громади пише наукові роботи та подає їх у Малу академію наук. Науковці та кандидати наук допомагають школярам проводити дослідження. Така тенденція може вплинути на подальший вибір професії випускників шкіл.

Любити природу

Ще один цікавий проєкт – екологічно-дослідницький пункт Національного природного парку «Слобожанський», який був створений у 2023 році.

– Ми проводимо тут екскурсії, заняття з дітьми та молоддю. Науковці разом зі школярами виходять у ліс і все вивчають наочно. Діти працюють з мікроскопами, можуть доторкнутися до всіх «матеріалів». Так вони краще сприймають інформацію, а ще так із самого малечку у дітей формується любов до природи, – зазначає Артур Койчуренко.

Національний парк «Слобожанський» Екологічно-дослідницький пункт Національного природного парку «Слобожанський»

За його словами, освітні втрати сильно вплинули на процес навчання та доступності. Спочатку були обмеження на очні заняття через пандемію Covid-19, нині – повномасштабна війна. Утім завдяки таким проєктам нарешті є можливість надолужити знання та просто зібрати дітей разом.

Дослідницький пункт облаштовано інформаційними стендами. Тут можна проводити моніторинг життя комах, а також побачити спеціальний кормовий майданчик для підгодовування косуль взимку.

Один зі стендів присвячений лісовим птахам, яких можна зустріти в Національному природному парку «Слобожанський». Є також стенд про породи дерев, які тут ростуть.

До речі, на цій локації розташована перша у громаді метеостанція. Раніше найближчі станції були в Коломаку та Богодухові. Тепер громада матиме власні точні кліматичні дані.

Чому це важливо?

Артур Койчуренко зазначає, що команда організації має постійну потужну підтримку українських і міжнародних партнерів. До реалізації проєктів залучають науковців, громадських діячів, екоосвітян, природоохоронців, медійників, митців, діячів культури, різні аудиторії молоді. Мета – налагодити процес громадянської освіти, комунікації з населенням громади, подолати освітні втрати в напряму природничих наук.

Артур Койчуренко

Артур Койчуренко

співзасновник ГО Green Art Tour

Ми займаємося просторовим розвитком, який дуже важливий для громади, особливо сьогодні. Це створення точок зустрічі, точок дотику людей за інтересами, захопленнями, де можна збиратися й проводити час із користю. Ми також популяризуємо українську автентичну слобідську культуру для різних аудиторій, разом її досліджуємо

Усі ініціативи, які впроваджуються та до яких долучена молодь, спрямовані й на неформальну освіту. Як приклад – розмовно-інтеграційний клуб «Ріка»: тут вивчають абсолютно різні теми, починаючи з історії та культури краю й закінчуючи гендерними питаннями. На заняття запрошують цікавих спікерів і майстрів, що дуже важливо для популяризації проєкту серед школярів і дорослих учасників клубу. Кожен завжди може долучитися, й такі зустрічі завжди збирають велику кількість зацікавлених гостей різного віку.

Читайте також