Орден за подвиг на війні вручили ветерану через сімдесят років (ФОТО)

Орден за подвиг на війні вручили ветерану через сімдесят років (ФОТО)

фото Інни Пирлик

Давати нагороду воїну за те, що він сам відбив атаку гітлерівців, у радянські часи вважали економічно не доцільним.

Через 68 років після закінчення війни ветеран Великої Вітчизняної Дмитро Шевченко нарешті отримав заслужену нагороду — орден “Червоної Зірки”. Дідусь уже й не чекав, що зможе носити на грудях довгоочікувану нагороду. І от 21 травня до села Мартинівка Красноградського району прибув особисто голова Харківської обласної ради Сергій Чернов та Генеральний консул Російської Федерації в Харкові Сергій Семенов, аби вручити ветерану “Червону Зірку”.

Відновити справедливість стало можливим після копіткої праці обласної ради, російського консульства, і молодіжної пошукової організації “Фенікс-К”, ентузіасти якої, власне, і відшукали документа, який свідчить про те, що Дмитро Іванович був висунутий на нагороду. Саме вони знайшли на спеціальних Інтернет-порталах, де зберігається інформація про подвиги співвітчизників у Другій світовій війні, нагородного листа на ім’я Дмитра Івановича Шевченка.

- У листі йшлося про те, що він висунутий на нагороду орденом "Червоної Зірки", але цей орден йому не вручили, - розповів пошуковець Сергій Головко.

Ентузіаст каже, що ордена у 1945 році ветеран так і не отримав через складність самої процедури. Поки вона тривала, частину Дмитра Івановича розформували, а його перевели в іншу. Потім війна закінчилася, і через економічну недоцільність орден не вручили. А у військкоматі, куди звертався ветеран згодом, відмовили.

У нагородному листі написано, що орден "Червоної зірки" Дмитро Іванович отримує за те, що сам керував кулеметним розрахунком. Всі його бойові товариші загинули, а він продовжував мужньо відбивати атаку гітлерівців. У нерівному бою убив близько 40 фашистів.

- Мене призвали на фронт, коли мені йшов 18 рік. У 1943 році. Важко було, багатьох друзів втратив, дев’ять місяців не виходив з бою. Пройшов усю Німеччину, Чехословаччину, Естонію, Латвію. А орден дали за операцію у Польщі, коли у складі групи з шести чоловік ми кілька разів відбивали атаку супротивника. Вижив один я, -зі сльозами на очах згадує Дмитро Іванович.

Вісім місяців пішло на те, щоб нагорода потрапила до рук героя.

- Разом із Генеральним консулом Російської Федерації в Харкові Сергієм Семеновим та обласним військовим комісаром Олексієм Середою ми звернулись до Міністерства оборони Російської Федерації, використовуючи матеріали пошукової організації «Фенікс-К», та знайшли підтвердження. Наказом по 229 стрілецькій Одеській дивізії 21 Армії Першого Українського Фронту молодший сержант Дмитро Іванович Шевченко нагороджений орденом «Червоної Зірки», - розповів Сергій Чернов.

Голова облради каже, що знайти орденську книжку і саму нагороду у такі терміни — це рекорд. І нагородження Дмитра Івановича — символічне, адже цього року відзначають 70-річчя звільнення Красноградського району, Харківської області і всієї України від німецьких окупантів.

Та? на жаль, Дмитро Іванович не єдиний, хто не отримав заслуженої нагороди вчасно. У роки війни не було вручено близько 2,5 млн орденів та медалей.

- До тих пір, поки не буде поховано останнього солдата, поки не буде вручена остання нагорода, ми не можемо зупинятися у пошуках, - сказав Сергій Чернов. -
Це наш синівський обов’язок.

Інна Пирлик

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ