Як отримати спадок за кордоном. Коментар нотаріуса

Як отримати спадок за кордоном. Коментар нотаріуса

http://www.abcbp.ru/

До редакції «СК» надійшов лист від жителя міста Змієва Харківської області, Валерія Тараненка. Читач просить пояснити, як проходить процедура отримання нерухомої спадщини, якщо вона – за кордоном.

Де знаходиться майно

Як пояснила завідувач Шостої Харківської державної нотаріальної контори Ольга Головащенко, випадки, коли громадянин України отримує у спадок нерухомість, яка знаходиться в іншій державі, дійсно непоодинокі. І для того щоб отримати це майно, перше, що потрібно зробити, – визначити місце відкриття спадщини. Адже саме за місцем відкриття спадщини спадкоємці подають нотаріусу заяву про прийняття або відмову від спадщини (таке теж іноді буває, адже окрім нерухомого та рухомого майна до складу спадщини можуть включатися, наприклад, невиплачені кредити).

– За загальним правилом (ч. 1 ст. 1221 Цивільного кодексу України) місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, – пояснює нотаріус. – Але якщо місце проживання спадкодавця невідоме, то місце відкриття спадщини визначається за місцезнаходженням нерухомого майна або основної його частини, а за відсутністю і нерухомого майна – за місцезнаходженням основної частини рухомого майна.
Нотаріус заводить спадкову справу; зацікавлені особи подають заяви про вжиття заходів з охорони спадкового майна, якщо це потрібно. На підставі поданих заяв нотаріус визначає коло спадкоємців, які прийняли спадщину або відмовились від її прийняття. Потім видається ключовий документ – свідоцтво про право на спадщину та визначається матеріальне право країни, яке буде застосовуватися до спадкових правовідносин.

Не наші закони

Далі потрібно визначитися із правовим полем, у якому працюватиме нотаріус, адже через те, що майно знаходиться в іншій державі, у справі можуть спиратися не тільки на українське законодавство.

– Відповідно до ст. 70 Закону України «Про міжнародне приватне право», спадкові відносини регулюються правом держави, в якій спадкодавець мав останнє місце проживання, якщо спадкодавцем не обрано в заповіті право держави, громадянином якої він був. Вибір права спадкодавця буде недійсним, якщо після складання заповіту його громадянство змінилось, – розповідає Ольга Головащенко. – Тобто, хоч спадкодавець і був українцем, але жив, мав квартиру та помер, наприклад, у Чехії, то до справи залучаються чеські закони.

Як пояснила нотаріус, ст. 71 цього ж Закону також визначено, що спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, а майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні, – правом України. Таким чином, спадкування нерухомого майна, яке знаходиться за межами України, у будь-якому випадку, у тому числі й тоді, коли місце відкриття спадщини в Україні, здійснюється за матеріальним правом держави, на території якої знаходиться це майно.

Таким чином, нотаріус працює із кількома нормами законів і застосовує норми іноземного права. Тому він визначає, за спадковим правом якої країни здійснюється спадкування; перевіряє наявність міжнародного договору про правову допомогу (міжнародної конвенції) з цією країною; відповідно до вимог цього міжнародного договору (конвенції) готує запит до компетентних органів цієї країни.

З конвенцією простіше

Трохи легше, коли спадщина знаходиться в одній із країн колишнього СРСР, а точніше – у Республіці Білорусь, Азербайджанській Республіці, Республіці Узбекистан, Російській Федерації, Республіці Казахстан, Республіці Таджикистан, Республіці Вірменія, Киргизькій Республіці, Республіці Молдова, Грузії та Туркменістані. Адже із цими країнами та Україною діє Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах.

Також треба розуміти, що Закон України «Про нотаріат» дає право нотаріусам вимагати від осіб відомості та документи, необхідні для роботи. А саме, для видачі свідоцтва про право на спадщину, а також для підтвердження родинних стосунків нотаріус перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. І без цих документів свідоцтва про право на спадщину він може й не видати.

Також, у разі потреби, для отримання необхідних документів нотаріус готує відповідний запит до компетентних органів іншої держави (або країни – учасниці Конвенції) щодо отримання відповідних відомостей чи документів, необхідних для оформлення спадщини.

Артем Богдан, матеріал з газети "Слобідський край" № 87 від 22.07.2014

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ