Фантастичний старт у Лізі націй. Україна здобула дві перемоги в новому турнірі

11.09.2018 09:03 Спорт
Збірна України з футболу за останні кілька днів провела два матчі в Лізі націй, у яких набрала максимум очок. Підопічні Андрія Шевченка в хорошому стилі обіграли на виїзді Чехію (1:2), а через кілька днів у Львові впоралися з міцними словаками (1:0).

Минулого тижня, 6 вересня, стартував новий турнір УЄФА (Союз європейських футбольних асоціацій) – Ліга націй. Мета цих змагань – підняти інтерес до ігор збірних, звести до мінімуму товариські матчі й підняти спортивну складову, адже через цей турнір можна потрапити на чемпіонат Європи – 2020.

Ліга націй проходитиме раз на два роки. У турнірі беруть участь 55 країн – членів УЄФА. Їх розбито на 4 ліги (A, B, C, D) відповідно до їхнього рейтингу на момент завершення європейської кваліфікації на ЧС-2018.

У перших двох дивізіонах виступатимуть по 12 команд (розбиті жеребом на 4 групи по 3 збірні), у третьому – 15 (одне тріо і 3 квартети), а в четвертому – 16 (4 групи по 4 команди). Суперники зіграють за коловою системою вдома та на виїзді у вересні-листопаді 2018-го (кожна збірна проведе або чотири, або шість ігор – залежно від розміру групи).

Між дивізіонами діятиме принцип підвищення та пониження у класі. Переможці груп у лігах В, С і D вийдуть у сильніші дивізіони, а найгірші команди груп у лігах А, В і С вилетять у слабші.

Для підвищення престижності Ліги націй УЄФА вирішив прив’язати її до континентальної першості. Отже, 4 місця з 24 у фінальній частині Євро-2020 будуть розіграні через Лігу націй. На кожний дивізіон – одне місце.

4 найкращі команди кожної ліги виходять у плей-оф, де за олімпійською системою у «фіналах чотирьох» визначають делегата від свого дивізіону на чемпіонат Європи. Найкращі команди – це, насамперед, переможці груп. Якщо ж збірна, яка виграє групу, пройде основну кваліфікацію на Євро, її місце в плей-оф ліги отримає команда, яка посяде друге місце в цій групі, і далі за аналогією.

Гра в Харкові без глядачів?

Збірна України потрапила у другий за силою дивізіон В, де виступає в першій групі з Чехією і Словаччиною. Саме виїзним матчем з чехами наша команда й розпочала свій шлях у Лізі націй.

Андрій Шевченко трохи здивував зі стартовим складом. Так, на полі вперше за тривалий час, а саме з 2009 року, не знайшлося місця жодному з футболістів київського «Динамо». Проте тренер збірної дав можливість дебютувати за національну команду форварду Роману Яремчуку, який виступає за бельгійський «Гент».

Дебютна гра українців у Лізі націй розпочалася із затримкою через проблеми з освітленням на стадіоні в Угерске Градіште, а стартові хвилини матчу повністю залишилися за господарями поля.

Уже на 4-й хвилині Патрік Шик увійшов до штрафного майданчика українців та завдав потужного удару в ближній кут, з яким Андрію Пятову впоратися не вдалося – 1:0. Буквально відразу «синьо-жовті» знайшли можливість для відповіді. Протягом однієї хвилини Яремчук двічі небезпечно пробивав головою, але обидва рази невлучно.

У подальшому українці подовгу комбінували на половині поля суперника, але обведень було обмаль, а удари з-за меж штрафного майданчика цілі не досягали. Двічі Руслан Малиновський отримував можливість зробити свій фірмовий «постріл» зі штрафного, одного разу пробивав доволі небезпечно, але воротар чехів Томаш Вацлік діяв надійно.

Тиск гостей дався взнаки вже перед самою перервою. У компенсований арбітром час українці чудово розіграли комбінацію, в якій кожний з атакувальних гравців виявив високу майстерність, і вона закінчилася взяттям ворожих воріт. Етнічний бразилець Марлос стягнув на себе трьох суперників, пройшов до штрафного чехів і виконав поперечну передачу. Андрій Ярмоленко ввів опонентів в оману, елегантно пропустивши м’яч на Євгена Коноплянку, а півзахисник «Шальке», хитнувши захисника, точно пробив у ближній кут – 1:1.

Після перерви українці й далі активно шукали щастя біля воріт господарів. На 49-й хвилині Коноплянка міг вивести партнерів уперед. Євген в дотик замкнув простріл з лівого флангу від Матвієнка, але не влучив у дальній кут. Цим гості не обмежилися, продовжуючи домінувати й у другому таймі. Нагоду забити мали Андрій Ярмоленко, Олександр Зінченко, Євген Коноплянка, Віктор Циганков і Євген Селезньов, утім, реалізація не дотягувала до потрібного рівня. Перевага гравців збірної України в індивідуальній майстерності була доволі відчутною, і втілити її в забитий м’яч вдалося знову лише в компенсований час. Віктор Циганков, який вийшов на заміну, виконав силову подачу з лівого флангу, чеський голкіпер із захисниками діяли неузгоджено, і м’яч після кількох рикошетів опинився в Зінченка, який і встановив остаточний рахунок – 1:2.

Головний тренер збірної України Андрій Шевченко на післяматчевій прес-конференції сказав, що його підопічні мали добрий вигляд і заслужено перемогли.

– Ми створили достатню кількість можливостей для того, щоб здобути перемогу. Збірна Чехії теж не зупинялася, останні 15 хвилин був відкритий футбол. Цим турнір і приваблює – команди розуміють, що група невелика, ігор дуже мало, кожна перемога дуже важлива. Ми були ближчими до перемоги та здобули її заслужено, – каже Андрій Шевченко. – Сьогодні (6 вересня. – Авт.) збірна України мала дуже добрий вигляд. Ми маневрували, наші гравці правильно розташовувалися, ми знали наші сильні якості. Ми маємо багато хороших технічних гравців у середній лінії, які добре маневрують, вміло грають у короткий і середній пас, при цьому легко долають простір між лініями. За рахунок цього ми створили велику кількість моментів.

Україна в цьому матчі продемонструвала хорошу гру і здобула бажані три залікові пункти.

Утім, поєдинок проти чехів не обійшовся без неприємного інциденту. Після поєдинку всі футболісти нашої збірної разом з тренером Андрієм Шевченком вирушили до вболівальників, щоб подякувати їм. А коли гравці відправилися в підтрибунне приміщення, між фанатами й місцевою поліцією сталися зіткнення, у результаті яких було затримано вісім українців.

За словами президента Федерації футболу України Андрія Павелка, поведінка фанатів може коштувати збірній порожнього стадіону в Харкові на матчі Україна – Чехія.

– Нашим фанатам потрібно пам’ятати, що їхня поведінка переноситься на наступні матчі. На жаль, ми можемо залишитися без підтримки, яка так необхідна збірній, – сказав очільник ФФУ.

Вдала заміна

Саме наступний матч у Лізі націй проти Словаччини, який відбувся 9 вересня у Львові, й пройшов без уболівальників. Нагадаємо, дисциплінарний комітет УЄФА покарав збірну України одним матчем без глядачів ще 12 жовтня 2015 року за кельтський хрест на банері в домашньому матчі з Іспанією у Києві – останньому у кваліфікації до Євро-2016.

Попри порожні трибуни, господарі відчували підтримку своїх уболівальників, адже голос фан-зони, розташованої поблизу «Арени Львів», долинав навіть до чаші стадіону.

У стартовому складі «синьо-жовтих» порівняно з переможним поєдинком у Чехії відбулася єдина заміна – замість Сергія Кривцова позицію в центрі захисту поряд з Ярославом Ракицьким зайняв Микита Бурда.

У звітному поєдинку «синьо-жовті» намагалися діяти першим номером, високо зустрічаючи суперника. Але якщо словакам вдавалося подолати пресинг українців, їхні випади несли певну

загрозу. Найбільш небезпечним був момент у середині першого тайму, коли потужний форвард гостей Адам Немец виграв боротьбу в Бурди та пробив по воротах головою, але не влучив. А наприкінці 45-хвилинки удар з льоту завдав Владімір Вайсс – набагато вище за поперечину.

Господарі, у свою чергу, атакували набагато частіше, але загрожувати володінням Мартіна Дубравки їм вдавалося здебільшого з далекої відстані, проте м’яч після ударів Степаненка, Ракицького та Малиновського летів повз ворота. Одного разу звільнився від опіки захисників і прострелив з гострого кута і Яремчук, та в тому епізоді на місці виявився словацький голкіпер.

У другому таймі у штрафному майданчику гостей не раз ставало гаряче – здебільшого після флангових передач. Але ближче до завершення поєдинку почав даватися взнаки свіжіший стан словаків, які мали змогу цілеспрямовано готуватися до зустрічі.

Напрошувалися заміни, і вони, як і в матчі з Чехією, у виконанні Андрія Шевченка виявилися вдалими. Віктор Циганков, увійшовши у гру з лави для запасних, змусив Мілана Шкриняра порушити на собі правила у штрафному майданчику – пенальті. До одинадцятиметрової позначки підійшов Ярмоленко: воротар словаків відбив цей удар, але у власні ворота – 0:1. Останні хвилини видалися напруженими. В одній з атак суперника Андрій Пятов урятував наші ворота від неминучого гола Роберт Мак добре пробив головою, але страж воріт донецького «Шахтаря» з ударом гравця петербурзького «Зеніту» впорався, а Зінченко виніс м’яч за бокову.

У кінці поєдинку Ярмоленко мав можливість закріпити перевагу «синьо-жовтих», але гравець лондонського «Вест Хему» з вигідної позиції пробив точно по центру.

1:0 – збірна України здобуває важку перемогу над Словаччиною і після двох зіграних турів Ліги націй одноосібно лідирує в турнірній таблиці.

Після матчу Андрій Шевченко сказав, що його підопічні серйозно поставилися до справи й виконали план на гру.

– Матч був дуже важким. Словаки – хороша команда. Велику роль відіграло терпіння, яке ми виявили. Якби розкрилися, почали втрачати позиції, могли бути проблеми, але хлопці зіграли організовано. Було завдання грати вузько, відсувати опонентів на фланг і чекати свого шансу. Шанс з’явився, Циганков вийшов на фланг і заробив пенальті. Коментувати його не буду. Рефері призначив, отже, таке його рішення. Це дало нам шанс, і ми його використали. Вважаю, що ми грали у футбол, грамотно рухалися. Взаємодію, яку награвали на тренуваннях, виконали,  – сказав коуч національної збірної.

Наступний матч збірна України проведе товариський. 10 жовтня наша команда на стадіоні «Луїджі Ферраріс» у Генуї зустрінеться з Італією. А за кілька днів, 16 жовтня, підопічні Андрія Шевченка в рамках четвертого туру Ліги націй у Харкові прийме збірну Чехії.

«Металіст 1925» не виявив характер

Харківські любителі футболу в кінці минулого тижня пильно стежили не тільки за головною командою країни, а й за своїми місцевими улюбленцями. 8 вересня «Металіст 1925» у рамках восьмого туру Першої ліги на виїзді зустрічався з «Інгульцем» із смт Петрове Кіровоградської області.

Стартові хвилини зустрічі, та й сам матч у цілому, залишився за господарями. Не встигла секундна стрілка зробити й один повний оборот, як гравець господарів Олександр Акименко міг вивести партнерів уперед. Форвард прорвався у штрафний харків’ян і з гострого кута пробив по воротах – Денис Сидоренко впорався з цим «пострілом». Ще один хороший шанс забити в петрівців був на 16-й хвилині. Денис Балан добре приклався з-за меж штрафного майданчика – Сидоренко відбив перед собою. Першим на м’ячі був гравець господарів Елла Кен, але захисник харків’ян Дмитро Поспєлов завадив опонентові пробити як слід, і м’яч опинився в руках Сидоренка. «Інгулець» продовжував атакувати й заробив кілька небезпечних штрафних, але вижати з них петрівці нічого не змогли.

«Металіст 1925», у свою чергу, справляв враження бляклого й був рідкісним гостем у чужих володіннях. Складалося таке враження, що підопічні Сергія Валяєва приїхали в Петрове грати на нічию, але в підсумку вони не здобули навіть одного залікового бала.

У другому таймі петрівці продовжували атакувати. Один з випадів господарів міг закінчитися великими неприємностями для харків’ян. Владислав Клименко увірвався у штрафний майданчик харків’ян, але впав після контакту з Денисом Сидоренком. Гравці «Інгульця» випрошували в арбітра зустрічі Ігоря Бича пенальті, проте представник футбольної Феміди не вгледів порушення з боку кіпера «Металіста 1925».

У середині тайму господарі мали ще один момент, щоб вийти вперед, але м’яч після удару зі штрафного пролетів поруч зі штангою. І все-таки петрівці домоглися свого. Уже в компенсований арбітром час Олег Синьогуб увірвався у штрафний суперника і прострілив на Іллю Коваленка, який з кількох метрів забив переможний м’яч.

Після матчу головний тренер «Металіста 1925» сказав, що його команда не змогла налаштуватися на гру належним чином.

– Казав гравцям, треба виявити характер, ми можемо зіграти як завгодно, але бійцівські якості та характер ми виявити зобов’язані. На жаль, це зробили не всі, – зазначив коуч «жовто-синіх». – Є претензії до кількох гравців, вони відчули себе футболістами основного складу та вирішили розслабитися. Значить, будуть грати інші. Є установка, люди її не виконують. За гарячим слідом нікого звинувачувати не хочу, подивимось і розберемось. Уже готуємося на гру з «Прикарпаттям».

Цей поєдинок відбудеться найближчої суботи, 15 вересня, у Харкові. Початок – о 18.00.