Як учениця Родена у Харкові його педагогічні традиції продовжувала

24.04.2021 13:00 Хронограф
Фото: artpark.gallery.ru Фото: artpark.gallery.ru

24 квітня виповнюється 140 років з дня народження відомої української скульпторки Леонори Блох, яка шість років була ученицею всесвітньо відомого скульптора Огюста Родена.

Відомий французький скульптор Огюст Роден украй неохоче брав собі учнів. Тим паче – тих, які не платили. Але донька кременчуцького лікаря Леонора Блох була його ученицею шість років. Вона все життя була вдячна своєму вчителю і намагалась прищеплювати своїм учням його ідеали і погляди на мистецтво.

Огюст Роден. Фото: euro–coins.info

Що побачив маститий художник у скромній 18-річній дівчині, яка восени 1899 року постукала у двері його майстерні? Чому прийняв її – до кола своїх учнів? Мабуть, старий майстер побачив в її очах той самий вогник жаги до мистецтва, а в її роботах ознаки таланту.

Художньої освіти у дівчини майже не було – ну яку освіту можна було отримати в кременчуцькій гімназії? Але була мрія – стати не художником, ні – а саме скульптором! Леонора багато малювала вдома, а після закінчення гімназії поїхала до Петербурга – вступати до Академії мистецтв. Але з’ясувалося, що її підготовки не вистачає для вступу в цей заклад. Леонора вступила до школи Товариства заохочення художників, сподіваючись там отримати недостатні знання. У школі вчили кресленню, малюванню і ліпленню та готували майстрів для художньої промисловості і викладачів для невеликих приватних художніх шкіл. Навчання було платним, але найздібніших звільняли від плати і навіть давали стипендії. Викладали в ній маститі художники. Але Леонорі не пощастило: її вчителем став Роман Бах – скульптор, у якого був потяг до академізму і навчав своїх вихованців у цьому ж дусі. Але що поважний викладач похилого віку вважав за правильне, зовсім не подобалося його молодим учням, адже в мистецтві вже у повний голос заявляли права нові тенденції, нові підходи, нові стилі. Зрозуміло, що виникали конфлікти. Леонора, яку приваблювало реалістичне мистецтво, після неповного року навчання вирішила: з неї вистачить! І рішуче зібрала валізу. Вона вирушила в Париж.

Читайте також: Любов, голуби та троє чоловіків: як голубка Пікассо залетіла на Харківщину

У центрі світового мистецтва

Окрім валізи, Леонора Блох у своєму багажі мала неабиякий художній смак – вона весь вільний час проводила в Ермітажі та Російському музеї, а ще – розповіді тих молодих митців, яким пощастило побувати в Парижі, а головним її скарбом були рішучість та наполегливість.

Питання – до кого йти навчатися – вона вирішила просто: зайшла в Люксембурзький музей, де експонувалися роботи сучасного мистецтва. Уважно роздивилась і вибрала роботи, які їй сподобалися найбільше. Під ними прочитала підпис: Огюст Роден. Дізналася адресу його майстерні і вирушила туди, не уявляючи, хто такий Роден.

Двері дівчині відчинив міцний, кремезний, невеликого зросту чоловік з довгою сивою бородою. Це і був Роден. У своїх спогадах Леонора писала: «Його могутня, велика голова, що сиділа на велетенських плечах, освітлювалася тонким, наскрізь пронизуючим поглядом сірих очей. Сила погляду була така, що я подумала: від цієї людини нічого не можна приховати. Вона все бачить, все розуміє без слів. Коли ближче познайомилася з Роденом, до цього додалося незбагненне відчуття геніальності, яку він випромінював».

Роден запитав Леонору про мету її приходу, а коли довідався, що вона хоче у нього навчатися, то посміхнувся: адже до нього ніхто не зважувався приходити без рекомендації. Оглянувши її невеликий доробок, який йому сподобався, він погодився взяти її ученицею з поурочною оплатою в сто франків. Побачивши, що це для неї дуже дорого, вимовив: «У такому разі можете зовсім не платити мені. Я беру або дорого, або нічого».

Роден вимагав від своїх учнів любові до праці, слухняності і терпіння та вважав, що саме це народжує талант, і прищеплював учням любов до природи – єдиного, як він говорив, джерела справжньої художньої творчості. Він казав: «Митець повинен любити своє ремесло, і нагородою за цю працю буде радість від того, що він створив щось прекрасне. Коли у всіх людей будуть душі митців, тобто праця стане радістю, світ стане щасливим». Роден був вимогливим до себе і домагався цього від своїх учнів та застерігав молодь від робіт, створених заради грошей або ж легкого успіху.

Під керівництвом Родена Блох пройшла шлях учнівства, оволоділа мистецтвом і на п’ятому році навчання за його порадою почала виставляти свої твори в художньому салоні, який тоді очолював сам Роден. Одночасно з навчанням у майстерні Родена вона працює над малюнком та теорією у вільній академії в Парижі

Деякий час Блох була секретарем Родена, що давало їй можливість часто спілкуватися з великим художником. Вона прискіпливо вивчає не тільки його прийоми, але й погляди та педагогічний досвід. Потім її записки та спостереження ляжуть в основу книги «Так навчав Роден», яка вийде тільки після смерті художниці, в 1967 році.

У 1912 році Леонора Блох – уже досвідчена майстриня, за плечима якої 13 років паризького мистецького життя, повертається на батьківщину. Спочатку вона їде в Петербург і в тому ж році бере участь у виставках непартійних художників. З 1914-го до 1916 року вона щороку посилає свої роботи на академічні виставки. А в 1917 році, напередодні лютневої революції, вона бере участь у виставці «Мира искусств».

Робота Л. Блох "Апаши" Фото: artpark.gallery.ru

Читайте також: В усьому винна риба: як курський чиновник став відомим слобожанським археологом

Повернення додому

Початок 1918 року – буремні часи. Багато хто тоді тікав зі столиць – від голоду та холоду. Леонора повертається в України та обирає Харків, який на той час був у прямому значенні цього слова наповнений художниками, поетами, письменниками та артистами. Для більшості з них Харків був містом-зупинкою, а для Леонори – містом усього її подальшого життя.