Гучні злочини в старовинному місті Куп’янську: про що писала харківська преса 100 років тому

01.08.2021 11:40 Хронограф

А ви знали, що одне з перших на Харківщині розслідувань за допомогою розшукових собак було зроблено в Куп’янську? Там по-звірячому вбили священника та його домочадців, і саме собака знайшов убивцю.

100 років тому в Куп’янську судді брали хабар... горілкою! Не вірите? Ось матеріали з харківської газети «Утро» від 16 жовтня 1911-го, що розповідають про суд над волосним суддею (так-так, тоді суддів судили) Мікуліним, який вимагав «могорич», обіцяючи вирішити питання на користь хабародавця. До речі, у результаті суддю-хабарника відсторонили від посади й засудили до штрафу в 5 карбованців.

Із залу суду. Звинувачення судді у хабарництві

Селянин Потап Черкашин звернувся в Торновський волосний суд з проханням вислати з дому його сина Козьму. Незабаром до позивача з’явився Мікулін і запропонував «купити горілки за розбір справи», обіцяючи, що справа буде доведена на користь Потапа. За горілкою послали негайно. Скоро справа була розглянута за участю Мікуліна і вирішена на користь Потапа Черкашина. Влітку 1909 р. селянка Дарина Смородина пред’явила в тому ж волосному суді позив до Пелагеї Гончарової за побої. Перед розбором справи Мікулін з’явився до позивачки Смородини, та розмовляючи про майбутню справу, зажадав частування. Смородина пригостила суддю горілкою і яєчнею. Випивши і закусивши у позивачки, Мікулін відправився до відповідачки Гончарової та за чаркою горілки втішав її: «Не бійся, сваха: суд буде на твою користь», і дійсно, суд за участю Мікуліна вирішив справу на користь «свахи», відмовивши в позиві, хоча свідки й підтвердили факт нанесення нею побоїв Смородині. Мотивував суд своє рішення так: «Конфлікт зав’язався через суперечку про сварку між дітьми; але вони повинні дітей своїх приборкувати, а вони ще почали битися».

Сімейна справа у мирового судді. Худ. Костянтин Маковський, 1885 рік.

* * *

У жовтні 1911 року в селі Гусинці Куп’янського повіту були по-звірячому вбиті священник, його працівник і прислуга. Важко сказати, як довго шукали б злочинця, якби не розшукові собаки – точніше, один собака: доберман-пінчер на прізвисько Тріко. Для Харкова розшукові собаки на той момент були новинкою, а що вже говорити про глибинку? Розплідник службових собак – помічників поліцейських – був відкритий тільки в 1910 році, причому це був перший розплідник на території сучасної України. З Петербурга привезли чотирьох собак-шукачів, а кожен з них коштував як добрий кінь. Приклади застосування розшукових собак до жовтня 1911 року можна було перерахувати по пальцях, тому не дивно, що ця історія викликала такий ажіотаж і надихнула куп’янського кореспондента газети «Утро». Він, мабуть, особисто брав участь у пошуку злочинця – таке враження, що він сам біг слідом за Тріко. А інакше, як би він дізнався, що доберман стрибнув на стіл у будинку підозрюваного і спробував відкрити ящик, у якому були знайдені докази? Отже, слово нашому колезі: газета «Утро» за 13 жовтня 1911 року.