Неповторний Маяцький: як хлопчик з Печенігів став видатним цирковим артистом

18.09.2021 12:00 Хронограф
Коллаж: "Слобідський край" Коллаж: "Слобідський край"

Ім’я сина селянина з Печенігів, що під Харковом, відоме всьому цирковому загалу. Петро Маяцький - творець і виконавець унікального циркового атракціону «Куля сміливості», повторити який не вдалося нікому.

Ті, кому довелося в дитинстві бачити цей атракціон, запам’ятали його на все життя: над ареною висіла величезна сітчаста металева куля, всередині якої неслися з шаленим ревом яскраво освітлені мотоцикли, виписуючи вісімки й мертві петлі.

Під час репетиції. Фото: imgsrc.ru

У якийсь момент одному з гонщиків зав’язували очі ‒ і він продовжував гонку, а на його плечах стояла гарна дівчина. Гонки з феєрверком, гонки за лідером ‒ зал завмирав із захопленням, і коли артисти розкланювалися, полегшено зітхав ‒ небезпека для відважних гонщиків позаду, але в цей момент гучний голос шпрехшталмейстера урочисто оголошував: «Уперше у світі... Рекордне досягнення... Єдиний виконавець...» ‒і мотоцикл знову зривався з місця і мчався по горизонтальній траєкторії «екватором» кулі, яка починала роз’єднуватися ‒ її нижня половина відокремлювалася та опускалася на манеж, а мотоцикл кружляв над безоднею... А на афішах було зображено  кулю і великими літерами було написано: «Петро Маяцький».

Афіша. Фото: imgsrc.ru

Походження  - селянське

Цирк ‒ це особливий вид мистецтва: тут династії завжди відігравали важливу роль. Діти циркових артистів ростуть поруч з манежом, ведуть кочове життя разом з батьками і змалку привчаються до нелегкої циркової праці. Тільки в 20-ті роки минулого століття цю традицію було активно порушено: у цирк прийшли «люди зі сторони» ‒ насамперед спортсмени. Вони ставали відомими артистами ‒ достатньо згадати дочку харківського ветеринара Ірину Бугримову, що стала дресирувальницею левів зі світовим ім’ям. Головним критерієм була любов до цирку, безстрашність і готовність присвятити йому своє життя. Одним з таких порушників традицій і був Петро Маяцький.