Як у Харкові підводний спорт розвивали

21.02.2020 15:30 Хронограф
Колаж Бріани Янковської Колаж Бріани Янковської

Чи замислювалися ви, чому у сухопутному Харкові дуже розвинута підводна фотографія та підводне плавання? Ви здивуєтесь, але все почалося із знайомства англійського письменника Джеймса Олдріджа і харків`янина Володимира Ковалевського.

Про те, яким чином відомий англійський письменник Джеймс Олдрідж допоміг харків’янам започаткувати підводну справу в місті та до чого тут старі гумові шини і футляри від зубних щіток, можна дізнатися зі статті, написаної за результатами зустрічі в редакції "Соціалістична Харківщина", під назвою "Покорителі глибин", яку було надруковано у нашій газеті в номері 27 від 8 лютого 1979 року.

"У редакційний зал цього вечора ніби перемістився куточок підводного світу. Подих моря відчувався в численних фотомонтажах, трофеях ластоногих, про нього нагадували спеціальні рушниці, акваланги і маски. Це прийшли майстри і любителі підводного плавання.

У Харківського підводного спорту своя історія, свої першопрохідці. Окремі її епізоди – наче кадри захоплюючого кінофільму.

...1956 рік. Б’є хвиля в берег Гагри. В зелені глибини сягають погляди двох земних мрійників, що на березі. Уславлений англієць письменник Джеймс Олдрідж, автор книги «Підводне полювання», і харківський вчений (нині керівник обчислювального центру АН УРСР) Володимир Ковалевський радились про морське спорядження. Невдовзі першим у нашій країні харків’янин виготовив акваланг з списаного авіаційного висотного устаткування.

З того часу в Харкові і почали з’являтись фанатики морських глибин, що майстерно виготовляли трубки з футлярів... зубних щіток, маски із зношених шин автомобілів.

Перший підйом спорту ластоногих в 1959 році, перший табір на березі Чорного моря, що прийняв за літо аж 100 чоловік. А нині в місті аж 27 секцій цього захоплюючого виду спорту.

Серед харків’ян є справжні аси голубого континенту, вони цього вечора були серед нас. Вячеслав Волков. Сувора романтика моря, яка розкриває кращі людські риси, захопила його ще 10 років тому, раз і назавжди. В складі збірної харків’ян він, студент авіаінституту, тоді пізнав радість перемоги: команда здобула друге місце у республіці. А нині Волков працює старшим інженером на авіаційному заводі, запалив своєю пристрастю 30 чоловік, організував дитячу школу ластоногих. Він пірнав на 50-метрову глибину на Байкалі, брав проби ґрунту, необхідні науці, створив фільми про Японське і Біле моря. На екрані то бурхливе, то ласкаве море, підводні джунглі, незвичайні морські зірки і холодні води краю неляканих птахів, і палуби рибацьких сейнерів. Це пізнана, зупинена мить, що робила людей красивішими.

Стрічки ластоногих мелькають одна за одною, вражаючи красою підводного царства. Кінострічка інженера заводу імені Дзержинського С. Д. Богданіса «За полярним колом» переносить на далеке Баренцове море. Представників морської фауни автор фільму постачав Мурманському морському біологічному інституту.

Цікаве і корисне взаємопов’язане у харківських підводників. Для археологів харківські аквалангісти поблизу Херсонеса з глибин видобували грецькі амфори IV віку до нашої ери. Надійними супутниками вчених стали харків’яни, працівники фізико-технічного інституту АН УРСР – Юрій Ранюк і Володимир Войценя.

Лабораторія підводних досліджень клубу «Океанії» при Академії наук УРСР взяла на озброєння підводну рушницю, сконструйовану харків’янами, працівниками фізико-технічного інституту АН УРСР О. В. Євлановим, І. Ф. Михайловим, В. І. Старцевим. Олег Васильович Євланов, присутній на зустрічі, показав невелику рушницю, якій немає рівних на землі.

...Нові і нові кінострічки. Працівник науково-дослідного інституту метрології А. П. Ільїнський нежданонегадано у Чорному морі виявив радянський літак, що загинув під час Великої Вітчизняної війни.

Пристрасними, гарячими були виступи наших гостей: інженера інституту «Укрдіпромаш» Й. Я. Годіна, начальника лабораторії науково-дослідного інституту метрології Е. С. Вайндрука, інженера-дослідника Харківського автошляхового інституту, судді республіканської категорії Е. А. Уманського, старшого інженера «Дорпроекту» Південної залізниці Г. М. Шелковича. Їх хвилювало одне – щоб ряди ластоногих у Харкові зміцнювались новим надійним поповненням, щоб створювались нові секції. Головне ж, підкреслювали гості, новоствореній обласній федерації підводного спорту відчутну допомогу мають подавати обком ДТСААФ та обласний морський клуб.

...Останні кадри про море, але не остання наша зустріч з покорителями голубого континенту. Адже в ентузіастів попереду нові подорожі, нові перемоги". Автор – Г. Бабич

На фото: вгорі – ентузіаст підводного спорту, асистент однієї з кафедр автошляхового інституту Тетяна Гориславець з морським трофеєм; унизу – дивний світ морських глибин.

Читайте також: Де у Харкові побудували будинок з розсувними стінами