Як у Харкові започаткували традицію проводити передноворічний ярмарок

29.12.2019 11:00 Хронограф
Фото: ruspravda.info Фото: ruspravda.info

Здається, що це було завжди: напередодні Нового року вирував у Харкові ярмарок, на якому можна було і товари-подарунки придбати, і розважитись. Але виявилось, що цю традицію було започатковано (точніше, поновлено з дореволюційних часів) усього 50 років тому.

Так-так, саме 50 років тому місто і область, торгівля і культура зорганізувалися, щоб не просто обмінятися товарами, але й ще зробити це весело, з вогником. Про те, як готувались до цього свята, можна прочитати в нашій газеті за № 255 від 27 грудня 1969 року.

Наше інтерв’ю

Приходьте на ярмарок

У зв’язку з тим, що повідомлення про майбутній передноворічний ярмарок викликало великий інтерес у харків’ян, наш позаштатний кореспондент В. Нітко звернувся до начальника відділу організації торгівлі міського управління Ю. С. Котова з проханням відповісти на кілька запитань.

– Чим відрізнятиметься нинішній ярмарок від тих, які провадилися раніше в Харкові?

– Більш широкою програмою, більш насиченим, якщо можна так висловитися, сценарним планом. Раніше головними організаторами ярмарків були, як правило, торговельні організації, тепер же, крім них, – підприємства місцевої промисловості і управління культури міськвиконкому.

– Де і коли буде проведено ярмарок?

– На Комунальному, Сумському і Тракторозаводському ринках 27 і 28 грудня. Для проведення ярмарку при кожному ринку створено організаційно-оперативний центр – ярмарковий комітет на чолі з головою райвиконкому.

– Говорячи про масштаби ярмарку, що ви мали на увазі?

– Передусім, збільшене завезення товарів. 25 районів Харківщини привезуть в місто понад 200 тонн сільськогосподарських продуктів, більше половини з яких становитиме м’ясо, птиця, жири. Наша торговельна мережа, в свою чергу, організує зустрічну торгівлю, передбачається продаж товарів на 700 тисяч карбованців, в тому числі промислових на 500 тисяч карбованців. 27 місцевих заводів і фабрик, які випускають товари народного вжитку, представлять свої вироби в широкому асортименті. Кожне промислове підприємство спорудило для цього свій торговий павільйон. Не залишиться осторонь і громадське харчування. Крім існуючих на ринках їдалень і закусочних, споруджені стилізовані павільйони «Шинкарка», «Кулішна», «Російський чай» та інші.

– Ну, а який вклад управління культури?

– Воно-то й буде головним організатором веселощів і святкового настрою. На імпровізованих майданчиках і просто, як в старовину, «між возами», виступлять артисти театрів, естради і цирку. Покупці побачать героїв народних казок, улюблених літературних творів. Працюватимуть атракціони. Бажаючі зможуть проїхатись на справжній трійці з бубонцями, з кучером, одягненим в дусі ХІХ століття.

Оголошення про відкриття ярмарку. Фото з архіву СК

Наступне запитання задав уже Юрій Семенович:

– Ви вважаєте ярмарком і закінчаться передноворічні турботи торгових працівників?

І сам відповів:

– Звичайно, ні. Святково оформлена торгова сітка протягом останніх днів року працюватиме за подовженим, так би мовити, розкладом: продтоварні магазини – до 24-ї, промтоварні – до 22-ї години. Близько 100 магазинів прийматимуть замовлення на доставку покупок додому. Крім фондів, ми додатково завеземо близько 2,5 тисячі тонн борошна, 150 тонн ковбасних виробів у поліпшеному асортименті. Вдвічі більше завеземо тортів і тістечок. Більшість товарів буде продано в красивій упаковці, з вітальними вкладишами. Для дитячих ранків готуємо новорічні подарунки. Розраховуємо продати понад 100 тисяч ялинок. Магазини запаслися іграшками приблизно на 800 тисяч карбованців.

І це ще не все. Напередодні ювілейного року буде перерізана традиційна стрічка біля вхідних дверей чотирьох нових магазинів, в тому числі «Гастроному» по вулиці Байрона, 63 і по сусідству з ним – універмагу на 37 робочих місць.

Читайте також: Зміївська ДРЕС: подарунок під ялинку потужністю в п`ять Дніпрогесів