Безоплатні ліки: які програми працюють на Харківщині

09.10.2022 16:30 Корисно
Повномасштабна війна, розв’язана рф, не тільки нищить інфраструктуру України, позбавляє життя людей, але й руйнує фізичне та психічне здоров'я майже кожного українця. Особливо це стосується Харківщини, яка опинилася на передньому краю війни.

На цьому тлі загострюються хронічні хвороби або виявляються нові на пізніх стадіях. Усе це потребує серйозного лікування, іноді пов’язаного з перебуванням у стаціонарі та прийомом дорогих ліків.

Які програми працюють

Проте в державі, навіть під час війни, продовжують діяти програми, завдяки яким українці можуть отримувати ліки безоплатно.

До них належать такі програми:

1. Ліки з Національного переліку основних лікарських засобів, які медзаклади закуповують самостійно.
Дізнатись, чи входять призначені вам ліки до Нацпереліку, можна на сайті «Ліки Контроль»: https://likicontrol.com.ua/ .
Чи є такі ліки в закладі, можна перевірити на інформаційних стендах лікарні. Також інформація про наявність ліків має публікуватися на офіційних вебсайтах регіональних департаментів та управлінь охорони здоров’я.

 2. Ліки, які централізовано закуповує державне підприємство «Медичні закупівлі України».
Зокрема, це – препарати для онкохворих, пацієнтів з гемофілією, хворих на дитячий церебральний параліч, медикаменти для лікування туберкульозу тощо. Інформація про залишки ліків, які закуповуються за державними програмами, публікується на сайті МОЗ , а також на інформаційних стендах медзакладів.

3. Ліки з місцевих програм забезпечення пацієнтів.
Наявність програм можна перевірити на сайтах департаментів охорони здоров’я місцевих органів влади. 

Програма «Доступні ліки» під час війни

Під час війни продовжує працювати програма «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти можуть отримувати їх безоплатно або з невеликою доплатою.

До програми «Доступні ліки» входять лікарські засоби проти серцево-судинних хвороб, діабету І типу (інсулінозалежний) та ІІ типу, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, нецукрового діабету, а також препарати для профілактики інфарктів та інсультів.

Якщо пацієнту потрібні ліки проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, цукрового діабету ІІ типу, йому необхідно звернутися:

– до свого лікаря, з яким укладено декларацію і є зв’язок;
– до будь-якого іншого сімейного лікаря (якщо ви змушені були змінити місце проживання), терапевта чи педіатра, з яким декларації немає. Адже первинна допомога для ВПО надається в повному обсязі.

Лікар проведе огляд, діагностику, призначить необхідне лікування, зокрема й медикаментозне.

Якщо потрібні ліки через розлади психіки та поведінки – слід звертатися до психіатра, епілепсії – до психіатра або невролога.

Якщо пацієнтові потрібно прописати першу схему лікування інсуліном, то це робить лікар-ендокринолог. Зміни в схему вносить також він. А після затвердження схеми виписувати рецепти на інсуліни може й сімейний лікар.

Проти нецукрового діабету перший рецепт має виписати також лікар-ендокринолог, за повторним рецептом можна звертатися до лікарів, які надають первинну медичну допомогу.

Далі – лікар виписує власне рецепт на потрібні пацієнту ліки. Це може бути як електронний, так і паперовий рецепт.
З цим рецептом пацієнт може звернутися до аптеки, яка має договір з НСЗУ на відпуск ліків, і отримати безоплатні препарати.

Знайти найближчу аптеку можна за телефоном 16-77 (контакт-центр НСЗУ).

Увага! На час війни отримання «доступних ліків» спрощено:
– якщо ви змушені були змінити місце проживання або втратили зв’язок з лікарем, з яким було підписано декларацію, звернутися за рецептом на «доступні ліки» можна до будь-якого іншого лікаря «первинки» (педіатр/терапевт, сімейний лікар). Укладати нову декларацію необов’язково;
– на період дії воєнного стану поряд з електронними рецептами на «доступні ліки» діють паперові;
– наразі в рецепті на інсулін лікар може зазначати не торгові назви препаратів, а тип інсулінів: інсулін людський генно-інженерний: короткої або середньої дії; аналог інсуліну ультракороткої дії; аналог інсуліну тривалої дії; комбіновані інсуліни (людський генно-інженерний 30/70, аналоговий інсулін 30/70).

 

Автор: Інна Можейко

Теги: