Що розповість упаковка про насіння

05.04.2019 09:15 Корисно
Фото: superdom.ua Фото: superdom.ua
Не розгубитися в океані пакетиків з насінням, які пропонують нам купити навесні, допоможуть… ті самі пакетики. Адже упаковка може багато чого розповісти, потрібно тільки знати, на що дивитися. А це ми підкажемо.

 

З віконцем – краще

Умовно упаковку з насінням можна розділити на два види. Перший — така, яка, крім звичного паперового пакетика чи картонки з малюнком, має ще й прозоре віконце, що дозволяє візуально оцінити якість насіння.

Фото: ru.aliexpress.com

Другий вид упаковки — як правило, зроблений з паперу пакетик, прозорих елементів він не має, тим самим приховуючи свій вміст. Тобто ми можемо орієнтуватися тільки на красиву картинку й на те, що написано на самій упаковці. Тому вже на цьому етапі, варто віддати перевагу насінню, яке продається в пакетиках, що мають прозоре віконце, а також (увага!) містять всі необхідні елементи маркування.

Відсутність хоча б одного елемента маркування може бути ознакою фальсифікації насіння. Ще один важливий момент — термін придатності на пакетику має бути нанесений уручну за допомогою ручного штампа. Якщо його нанесено у друкарні, то перед вами однозначно фальсифікат.

І ще одне: ціна насіння жодним чином не впливає на його якість. Приміром, нові сорти коштують набагато дорожче, ніж перевірені й виведені набагато раніше.

 

Літерна абетка

Часто на упаковках зустрічаються латинські літери. Розповімо, що вони означають.

Фото: our-villa.ru

F

Латинська літера F зустрічається на насінні дуже часто. Це позначення вказує на те, що рослина гібридна (НЕ генно-модіфікована!), отримана внаслідок схрещування різних сортів культури. Вона вирізняється тільки кращими якостями своїх так званих «батьків». Цей гібрид позначають буквою F, а на ступінь споріднення вказує подальша цифра. 1 говорить, що це насіння першого порядку, тобто сам гібрид, а 2 — що це вже друге покоління рослин. Насіння, марковане F2, набагато дешевше, воно вже не має тієї врожайності, що гібриди F1.

S

Наявність цієї літери на пакетику позначає необхідність «допомогти» насінню у проростанні. Тобто, воно потребує скарифікації (або, простіше кажучи, пошкодження) оболонки.

 

Є ще кілька латинських літер, які «відповідають» за стійкість до певного виду захворювань. Чим більше букв у цьому своєрідному коді — тим менше захворювань «пристане» до овочу. Отже, розшифровуємо ці позначення:

А — рослина не схильна до сухої плямистості, відомої як альтернаріоз;

N — овоч стійкий до нематоди;

С — рослина стійкий до бурої плямистості, відомої як кладоспоріоз;

Р — овоч не схильний до захворювання на фітофтороз;

V — рослину не уражає вертіциллезне в’янення.

 

Городні фаворити

Що не кажіть, а найпопулярніші культури на наших городах — помідори та огірки. Тому далі — про деякі незрозумілі терміни, які можуть зустрітися на упаковках з їхнім насінням.

Фото: nastroenie.tv

Спочатку про огірки.

Партенокарпічні сорти або гібриди огірка, здатні утворювати плоди без запилення. Плоди, що зав’язуються в такому разі, виходять без насіння.

Самозапильні сорти. Мають в одній квітці і маточку, і тичинки. Таким чином, вони самі себе запилюють, даючи плоди з насінням.

Далі — про помідори.

Індетермінантні сорти і гібриди томатів мають необмежене зростання основного стебла. В умовах опалювальних теплиць такі рослини можуть рости рік і більше, даючи по 40–50 грон урожаю. Такі сорти настійно рекомендується певним чином формувати, видаляючи всі пасинки й утворюючи одне стебло.

Детермінантні томати вирізняються тим, що припиняють свій ріст після зав’язування певної кількості грон (зазвичай 4–5). У свою чергу вони поділяються на супердетермінантні — дуже ранні, зазвичай узагалі не потребують пасинкування  і «просто» детермінантні, які все ж треба формувати, видаляючи зайві пасинки, інакше рослина буде переобтяженою плодами, які пізніше наллються і дозріють. Детермінантні сорти підійдуть для відкритого ґрунту як на півдні, так і в середній смузі. У теплиці їх має сенс вирощувати тільки в більш північних регіонах. Але зазвичай (знову це зазвичай!) їх все-таки потрібно підв’язувати, щоб кущі не падали на землю.

Штамбові томати — це різновид детермінантних, але в них ще нижчий «зріст» і міцне стебло. От вони саме й не вимагають ні підв’язування, ні формування.

Є ще напівдетермінантні сорти. Вони не мають такої тенденції до завершення росту, як детермінантні, але все ж можуть і завершкуватися (завершити свій ріст) у найнесподіваніший момент. У середніх широтах такі томати підходять для теплиць, де їх краще вести у два стебла.

І наостанок...

Пропонуємо перелік того, що має бути зазначено на упаковці з насінням сумлінного виробника.

Якщо наша інформація виявилася цікавою і ви придбали насіння, поради щодо його висаджування за місячним календарем можете прочитати тут: Коли що висівати та садити у 2019 році

 

Автор: Зоя Голіусова

Теги: