Сумах — оцтове дерево, яке варто мати на ділянці
З понад 200 видів цієї культури у кліматичних умовах Харківщини більш-менш комфортно почувається тільки сумах пухнастий (інші назви — віргінський, оксамитовий, оленерогий, оцтове дерево). У висоту він досягає 6 м, має безліч стовбурів. На молодих гілочках є оксамитовий пушок, який нагадує панти в оленів (звідси й пішла назва сорту). Листочки величенькі, до 0,5 м у довжину. Вид крони може бути округлим, зонтичним, ажурним. Сумах не боїться морозів і може переносити температуру до –30 °С.
Фото: pinterest.ca
Сумах бажано висаджувати на просторому місці: корінь дерева не йде вглиб, а тягнеться уздовж поверхні. На кожному відростку через певну відстань є спляча брунька, яка весною дає новий пагін, і якщо не боротися з порослю, рослина поступово заповнить усю поверхню. Тому вільний доступ до сумаху потрібен, щоб безперешкодно видаляти зайву поросль.
Місце висаджування має бути добре освітлюваним і захищеним від вітру і протягів.
Висаджувати 2–3-ріячні саджанці сумаху з відкритими корінням можна восени або навесні.
Якщо це великі дерева з грудкою землі на коренях — то пора року не має значення. Культура дводомна, тому садити потрібно дві рослини на відстані не меншій за 2–3 м.
Глибина посадкової ям має дорівнювати розміну земляної грудки дерева. Викопану ґрунт слід змішати з лопатою компосту, коріння сумаху розправити, саджанець розташувати в посадковій ямі так, щоб край грудки був урівень із землею. Якщо саджанець без грудки, то його кореневу шийку слід заглибити на 3–5 см. Після цього засипати яму, утрамбувати й полити пристовбурні кола й поливати їх ще протягом 3 днів. Далі можна замульчувати торфом або тирсою шаром 5 см.
Крім того, щоб стримати агресивне поширення рослини, висаджуючи сумах, бажано якомога глибше вкопати обмежувачі кореневої порослі — шифер, руберойд, дошки, металеві листи тощо.
Саджанець не слід підживлювати азотними добривами — вони можуть уповільнити його зростання. Восени ж можна внести у ґрунт невелику кількість мінеральних добрив.
Насінням сумах розмножують рідко через низький відсоток схожості, а зелені живці погано вкорінюються. Але якщо таке планується, то перед посівом слід замочити насіння на 50–60 хв у сірчаній кислоті, щоб порушити тверду оболонку. Сходи з’являються через 3–4 тижні.
Квітнути сумах починає на 4–5 році життя, і триває цвітіння протягом 20 років.
Сумах посухостійка рослина, тому дорослі рослини поливати можна тільки в посушливий час. Молоді ж саджанці протягом першого року зростання поливають регулярно. Підживлення проводити комплексним мінеральним добривом.