Свердлимо різні поверхні без зайвих проблем

22.07.2018 18:15 Корисно
budivnik.in.ua budivnik.in.ua
Кожному господарю доводилося свердлити, коли цього потребували домашні справи. Тож ази поводження зі дрилем і свердлом він опанував. А от про деякі особливості свердління різних поверхонь і використання інструмента, про які він, може, і не знав, ми й розповімо.

Тверді стіни
Робити отвір у бетоні чи іншому матеріалі з високою міцністю краще за допомогою дриля з ударною функцією або перфоратора. За відсутності такого спеціалізованого інструменту візьміть звичайний дриль, але з побідитовим свердлом — на його поверхні є спеціальне покриття з металевих сплавів з підвищеною міцністю. Під час свердління стежте за тим, щоб отвір поглиблювався. Свердло може упертися в арматуру або камінець. Якщо свердло не поглиблюється, візьміть шлямбур, всуньте його в отвір і постукайте по ньому важкеньким молотком або маленькою кувалдою. Камінець розіб’єте, а арматуру — ні, але звук буде інший, і тоді залишаються два варіанти. Найпростіший — почати свердлити в іншому місці. Якщо місце отвору змінити не можна, замініть свердло для бетону на свердло для сталі, вимкніть ударний режим (якщо він є), змочіть свердло в машинне масло та повторіть спробу.
Під час свердління отворів цементний пил потрапляє на волосся і одяг, подразнює очі. Просте пристосування позбавить вас від цієї неприємності. Насадіть на свердло пластиковий стаканчик або прозору поліетиленову плівку, і сміття збиратиметься в них. А те, що таки просиплеться, можна зібрати за допомогою іншого прийому: перед тим, як свердлити стіну, прикріпіть липкою стрічкою під наміченим для отвору місцем складений під гострим кутом аркуш цупкого (можна самоклейного) паперу або конверт.

Фото: http://secondstreet.ru
Під час роботи періодично змочуйте свердло водою, застосовуючи як резервуар для води еластичний пластмасовий флакон, тоді свердло служитиме довше.
Щоб визначитися із глибиною порожнини між гіпсокартонною плитою і стіною позаду неї, спочатку просвердліть маленький отвір. Потім просуньте в отвір шматок товстого електричного дроту, поки він не торкнеться внутрішньої стіни. Тепер ви точно знаєте, яку додаткову глибину вам доведеться просвердлити.

Крихкі поверхні: кахель і скло
Уникайте небезпечного ковзання дрилі під час свердління отворів у керамічній плитці. Для цього вдайтеся до розмітки. Її можна зробити по-різному. Перший спосіб схвалюють не всі фахівці, дехто з них навіть застерігає від такого початку роботи. Тому рекомендуємо поекспериментувати на пробному зразку, а потім уже вирішувати, чи варто вдаватися саме до таких дій. Зніміть керном з поверхні плитки з поливаного боку верхній склоподібний шар у точці свердління. Потім вручну в цьому місці кілька разів прокрутіть свердло так, щоб з’явилося невелике заглиблення — тоді інструмент не «їздитиме» по кахлю. Другий спосіб. На плитку наклейте хрест-навхрест пластир (будівельний скотч або щось подібне), а на ньому зробіть позначку (у вигляді хрестика), на яку слід установити кінчик свердла.
Якщо плитка ще не приклеєна, то доцільно висвердлити отвір заздалегідь, надійно зафіксувавши зразок на будь-якій рівній поверхні.
Щоб свердло не зламалося після того, як упреться у тверду основу (стіна, підлога), перш ніж свердлити плитку, зафіксуйте на ньому свого роду обмежувач. Наприклад, намотайте шматочок ПВХ стрічки, відступивши від наконечника на відстань, яка дорівнює товщині кахлю.
Якщо для подальшого висвердлювання «гнізда» під дюбель в основі (бетон, цегла) буде використано бур, то отвір у кахлі робіть дещо більшого діаметра. Річ у тому, що в процесі роботи цей інструмент часто «гуляє», отже, великий ризик, що він розколе плитку.
Щоб просвердлити отвір у склі, використовуйте спеціальне свердло для скла з твердосплавними ріжучими крайками.
Щоб скло не тріснуло, зробіть невелику «огорожу» із замазки або герметика навколо тієї точки, де ви збираєтеся свердлити.

Фото: rmnt.ru

Потім нанесіть в обгороджене місце трохи вазеліну або скипидару. Тоді під час роботи свердло буде охолоджуватися і змащувати. Помістіть лист скла на плоску дерев’яну поверхню і свердліть з малою частотою обертання.

Класика: дерево й метал
Коли ви свердлите отвір у дереві, завжди на нижній поверхні з’являються розщеплення.

Фото: jurprime.ru

Цього можна уникнути, якщо підкладете брусок дерева під нижню поверхню і закріпите його затискачем.
Щоб дриль не ковзала на гладкій металевій поверхні, зробити позначку за допомогою кернера або цвяха в тому місці, де плануєте свердлити. Коли ви почнете свердлити отвір, установіть свердло точно у виїмку, утворену керном, так, щоб воно не змістилося в бік. Залежно від типу металу ви можете використовувати свердло зі швидкорізальної сталі (HSS) або інше спеціалізоване свердло. Пам’ятайте, що кількість обертів під час свердління металу теж має значення. М’якший можна свердлити на більших обертах, а, приміром, інструментальна сталь потребує низьких.
Якщо лист металу товстий і робити отвір плануєте свердлом до 8 мм або більше, скористайтеся таким способом. Просвердліть спочатку отвір свердлом діаметром 3 мм, а потім уже розсвердлюйте до потрібного розміру, але поступово. Кожного наступного кроку використовуйте свердло вдвічі більшого діаметра.
Щоб свердло великого діаметра не «розбило» жерсть і отвір вийшов рівним, покладіть її між двома тонкими дощечками, бажано з твердих порід дерев. Так само можна вчинити з будь-якими проблемними тонкими поверхнями.

Свердлильне асорті
Тонке свердло може замінити швейна голка, якщо її кінець заточити з боку вушка на кшталт свердла.
Якщо потрібно просвердлити багато отворів однакової глибини, заміряйте глибину отворів і обмотайте свердло липкою стрічкою на рівні, що відповідає цій глибині. Як варіант обмежувача — надіта на свердло вільна металева трубка або корка з винної пляшки.

Фото: arsenalmastera.ru
Просвердлюючи полірованій поверхні, надіньте на свердло фетрову шайбу (зі старої шляпи, приміром) — вона захистить поверхню від пошкодження патроном дриля.
Для оброблення глухих отворів рекомендується застосуйте уламок круглого напилка, затиснутого в патрон електродрилі. Щоб не пошкодити оброблювану деталь, робочий кінець уламка напилка слід злегка закруглити на наждачному колі.
Якщо просвердлений отвір вийшов занадто великого діаметрі (приміром, у меблів), ви можете «підправити» ситуацію так: розсвердліть отвір до діаметра 6–8 мм. Потім вставте в цей отвір дерев’яний штир або дюбель відповідного розміру, посадивши їх на клей. Дайте клею застигнути й вирівняйте верхній край дюбеля врівень з поверхнею, використовуючи долото. Після цього ви зможете звернути шуруп знову в це ж місце.
Щоб свердла не ламалися під час роботи з природним каменем, якщо немає свердла з водяним охолодженням, не слід працювати дрилем безперервно більше ніж 5–10 секунд. Під час кожної перерви охолоджуйте свердло в ємності з водою.
Під час свердління отворів, розташованих близько один до одного, перемичка між ними легко руйнується, і робота, таким чином, йде нанівець. Щоб цього не сталося, в уже просвердлений отвір вставте відповідний діаметру стрижень.
Свердлити можна і за допомогою креслярського циркуля — дерево, пластмасу, текстоліт. Слід витягнути з циркуля голку і вставити замість неї маленьке свердло.
Свердлити різні матеріали з високою якістю можливо тільки використовуючи мастильно-охолоджуючі речовини. Для свердління м’яких сталей користуйтеся технічним вазеліном, господарським або туалетним милом, періодично занурюючи в них свердло; при обробці алюмінієвих сплавів АМЦА-Н — мильною водою.