Якщо каструля пригоріла

26.03.2019 10:00 Корисно
фото sovetclub.ru фото sovetclub.ru
Виправити цю ситуацію можна за допомогою засобів, наявних у кожному будинку. Головне правило при цьому – враховувати матеріал, з якого зроблено посуд.

Наприклад, сіль шкідлива для каструлі з нержавіючої сталі, кислота не годиться для емалі, а сода – для алюмінієвого посуду. І абсолютно для всіх видів каструль не рекомендується застосування абразивних чистячих засобів і алюмінієвих мочалок.

Кип’ятіння з мильним розчином

Це найпростіший і найдієвіший спосіб, який годиться для видалення більшості слабких і середніх забруднень.
Потрібно налити в каструлю воду й поставити на вогонь. Коли вода нагріється, додати в неї кілька крапель рідини для миття посуду й довести до кипіння. Залежно від ступеня забруднення кип’ятити воду з розчином протягом 15 або більше хвилин. Потім вимкнути вогонь і акуратно зішкребти з каструлі нагар, що залишився, а те, що залишилося на стінках і дні, протерти жорстким боком губки.

Сода й оцет

Цей метод – для емальованої, чавунної, сталевої і тефлонової поверхні, але не годиться для алюмінієвого посуду.
Потрібно розвести в брудній каструлі воду й оцет у пропорції 1:1, так, щоб розчин покрив забруднення, потім довести його до кипіння. Відразу зняти з вогню і додати в каструлю 2–3 ст. л. соди – суміш має спінитися і зашипіти. Знімати треба, як тільки скипить оцтовий розчин, і тільки потім додавати соду, інакше суміш збігатиме через край. Дати постояти 10–20 хвилин (можна поставити на слабкий вогонь), а в міру того, як пригар буде розм’якшуватися, акуратно зняти його дерев’яною лопаткою. Потім добре помити і прополоскати. Посилити содово-оцтовий розчин можна, додавши в нього третину бруска господарського мила. Якщо є дуже забруднені ділянки, їх можна натерти губкою із содовою пастою (суміш соди й води у пропорції 1:1). Також можна скористатися оцтом або содою окремо.

Сіль

Найкращий спосіб для очищення чавунної каструлі або казана, а також емальованої поверхні. Сіль добре вбирає в себе жир, а також прибирає невеликий пригар. Потрібно засипати кілька жмень солі на дно посуду (чим більше жиру, тим більше солі) і потерти паперовим рушником з додаванням 2–3 крапель рідини для миття посуду. Потім сполоснути проточною водою.
Для пригорілої чавунної каструлі краще використовувати сіль крупного помелу. Також для очищення будь-якої каструлі, крім сталевої, можна використовувати соляний розчин (на 1 л води – 5–6 ст. л. солі), проварити його 30–40 хвилин на слабкому вогні.

Лимонна кислота

Годиться для всіх видів каструль, крім емальованої. Для очищення потрібно закип’ятити воду (налити стільки, щоб покривала пригар), додати в неї 2 ст. л. лимонної кислоти і прокип’ятити приблизно 15 хвилин. У міру розм’якшення нагару акуратно зішкребти його дерев’яною лопаткою. Потім помити звичайним способом.

Протипоказання
Каструля з нержавіючої сталі. Не терпить використання солі (може потемніти і втратити блиск).
Емальований посуд. Протипоказані кислоти і жорсткі абразиви.
Чавунна каструля/казан. Не можна замочувати надовго, інакше посуд може покритися іржею. З цієї ж причини чавунні казани і
каструлі не можна мити в посудомийній машині.
Алюмінієвий посуд без антипригарного покриття. Не можна використовувати для чищення алюмінієвого посуду соду, застосовувати засоби на основі лугу – це може бути шкідливо як для начиння, так і для людини. Небажано мити алюмінієву каструлю в посудомийній машині.
Тефлонова каструля (посуд з будь-яким антипригарним покриттям). Неприпустимі абразивні засоби (в тому числі сода), жорсткі щітки й губки, і тим більше – скребки.

Автор: Олеся Скачко