Як працюють аграрії Харківщини в умовах війни: статистика

21.11.2022 12:08 Область Online
Фото: Харківська ОВА Фото: Харківська ОВА

З початку повномасштабного вторгнення в Харківській області постраждало більше 70 сільськогосподарських підприємств, а пошкоджено чи зруйновано щонайменше 322 одиниці сільськогосподарської техніки та обладнання.

Попри бойові дії та інші складні обставини, які переживала і переживає Харківщина, цього року місцевим аграріям вдалося опрацювати 60% площ. Так, наприклад, у підприємствах Богодухівського, Красноградського, Лозівського, Харківського та Чугуївського районів зараз триває збір пізніх сільськогосподарських культур.

Станом на 16 листопада в Харківській області було зібрано 1,5 млн тонн зернових та зернобобових культур з площі 391 тис. га або 80%. Середня врожайність становить 37 ц/га.
 
На сьогоднішній день площа сільськогосподарських територій, які потребують ретельного обстеження та розмінування, становить близько 107 тис. га. Ще понад 500 тис. га потребують обстеження на територіях Ізюмського, Куп'янського та частин Харківського, Богодухівського, Чугуївського районів. Саме в тих районах, де велися активні бойові дії.

Через війну постраждали як малі фермерські господарства, так і великі сільгосппідприємства. 12% площ від загальної кількості землі – 140 га – втратило для обробітку фермерське господарство «Тимур-2003». Це поля у Харківському районі недалеко від населених пунктів Вільхівка та Кутузівка. Голова сільгосппідприємства Дмитро Третяк розповів, що через міни та снаряди, які не розірвалися, ці площі досі не можна використовувати. На полях поруч з містом Мерефа фермер позасипав вирви, які лишилися після авіаударів – тут проводиться обробіток землі. 
 
«Головне, щоб закінчилася війна, тоді й економіка запрацює й ціни на нашу продукцію піднімуться. Зараз же тримаємося і насамперед намагаємося сплатити людям за оренду землі та виплатити заробітну плату працівникам, Є успіхи на фронті, тож і у нас будуть», – зазначив Дмитро Третяк.


Попри забруднення ворожими боєприпасами, планують відновлення й великі господарства. Наприклад, ТОВ «Зоря», яке розташоване у Великобурлуцькій громаді Куп’янського району має 22 тис. га орної землі. Як розповів комерційний директор підприємства Олександр Кравцов, 3 тис. га полів наразі не придатні для сільського господарювання, оскільки спочатку їх потрібно очистити від мінно-вибухових предметів. Проте на «безпечних» полях вже посіяли 5 тис. га озимої пшениці. 

Також він додав, що окупанти вкрали у господарства 28 одиниць техніки – здебільшого легкові автомобілі та ще невизначену кількість насіння соняшника. Але, незважаючи на це, господарство вже планує посівну, закуповує насіння пшениці, ячменя, гороху, гречки та соняшника. Підприємство має зерно, елеватори, свої вагони, тому як тільки буде відновлено залізницю та мости, планує реалізацію продукції. 
 
«Розумію, що наразі всім важко, але раджу всім своїм колегам не звертати увагу на труднощі та йти вперед і працювати. Все буде добре!», – наголосив Олександр Кравцов. 
 
Наразі на деокупованих та тимчасово окупованих територіях Харківської області перебувають 46 тваринницьких господарств, тобто 29,1% від загальної кількості. Зокрема, 37 підприємств молочного скотарства, 9 свинарських підприємств, 6 вівчарських і 4 птахівничих.

«Саме на цих територіях розташована більшість сучасних високотехнологічних підприємств галузі молочного скотарства, свинарства та м’ясного птахівництва. На цих територіях у 14 тваринницьких господарствах є руйнування тваринницьких об’єктів, у 13 з цих господарств зафіксовано загибель сільськогосподарських тварин», – повідомили в Департаменті АПР Харківської ОВА.