Ідентифікація для пенсіонерів: що треба зробити для отримання пенсії

22.11.2023 10:20 Суспільство
Фото: uapl.info Фото: uapl.info

Кому з пенсіонерів потрібно пройти фізичну ідентифікацію? Коли та яким чином це потрібно зробити? Ми зібрали для вас віповіді на всі ці запитання.

Фізична ідентифікація не є якимось нововведенням: для пенсіонерів та отримувачів соціальних виплат ця норма діє на постійній основі ще з 2004 року. Вона є загальноприйнятою міжнародною практикою. Так перевіряють, чи дійсно людина, яка отримує кошти від держави, є живою і чи отримує виплату саме та особа, якій вони були призначені.

Але більшість українських пенсіонерів і не здогадувалися, що вони це роблять, звертаючись до банку за отриманням нової пластикової картки. Або ж ідентифікацію на практиці здійснював листоноша, вручаючи пенсію.

Лише для однієї невеликої категорії громадян останні три роки не застосовувалася норма проходження фізичної ідентифікації. А саме: протягом трьох років виплата пенсій пенсіонерам, які стали ВПО до 24 лютого 2022 року, здійснювалася без проходження фізичної ідентифікації з моменту введення в Україні карантину через Covid-19. З 1 липня, у зв’язку із закінченням карантину, саме для них вона й відновилася.

Вимога фізичної ідентифікації не є нововведенням. Наразі вона відновлена для тих пенсіонерів та отримувачів соціальних виплат, що стали ВПО до 24 лютого 2022 року. Строк проходження фізичної ідентифікації – до 31 грудня 2023 року, але наразі Міністерство соцполітики вживає заходів для його продовження ще на 3 місяці – до 1 квітня 2024 року. 

Раніше ми писали також: Субсидія: як перевірити рішення про призначення

Пройти фізичну ідентифікацію можна, особисто відвідавши відділення Ощадбанку.

Якщо пенсіонер з якихось причин не може це зробити (наприклад, знаходитться за межами України або на ТОТ), ідентифікацію можна пройти онлайн. 

Для цього потрібно: 

  •   авторизуватися в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»). Його можна створити за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;
  • подати заяву про продовження виплати пенсії через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. До неї необхідно додати якісну скановану копію документа про посвідчення факту, що особа є живою (наприклад, паспорт), з використанням електронного цифрового підпису.

Зараз розробляється можливість проведення фізичної ідентифікації за допомогою відеоконференцзв’язку з працівниками органів Пенсійного фонду України.

Для пенсіонерів, які стали ВПО після 24 лютого 2022 року, діють загальні правила: ідентифікація підтверджується під час доставки пенсії Укрпоштою або уповноваженими банками раз на рік – під час перерахування коштів людині на її картковий рахунок. 

Автор: Ірина Мнішек