Шахрайські схеми та фейки на Харківщині: як не стати жертвою

24.07.2025 18:52 Суспільство
Кіберзлочини на Харківщині Кіберзлочини на Харківщині: як убезпечити себе від шахраїв

Від початку повномасштабного вторгнення в Україні збільшилася кількість випадків кібершахрайства та кіберзлочинності.

Щоб виманювати особисті дані, банківські реквізити та іншу особисту інформацію, шахраї користуються різними методами. Для того, щоб мешканцям Харківської області вберегти себе та не стати жертвою шахраїв, необхідно знати основні принципи кібергігієни та шахрайські схеми, адже головна зброя шахраїв — легковажність потерпілих, емоції та нестача знань про безпечну поведінку в цифровому середовищі. 

Поширені шахрайські схеми у Харківській області

Шахрайські схеми, які використовують злочинці на території Харківщини, загалом мало чим відрізняються від загальноукраїнських, розповів журналістці медіа «Слобідський край» заступник начальника Управління протидії кіберзлочинам у Харківській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Євгеній Драка. Зазвичай це дзвінки під виглядом представника служби безпеки банку, пропозиції отримання фінансової допомоги від благодійних або інших організацій, наприклад, ООН, Є-допомога та інших. А також прохання про допомогу у соціальних мережах: позичити кошти, проголосувати за когось з переходом за фішинговим посиланням (посилання, розміщене зловмисниками, яке використовують для отримання конфіденційної інформації користувачів. – Прим. ред.). 

«За статистикою, найбільш розповсюдженими у Харківській області залишаються схеми з недоставки оплачених товарів, телефонні дзвінки від імені працівників банку та фішингові посилання. При цьому кількість звернень щодо недоставки оплачених товарів майже постійно тримає першу сходинку. Як не дивно, все ще існують випадки, коли люди, особливо старшого віку, вірять у те, що виграли грошовий приз, знову ж таки: або переходять за фішинговим посиланням, або повідомляють дані банківської картки чи інші персональні дані, які дають змогу шахраям отримати доступ до банківських рахунків», – зазначає Євгеній Драка.

Бувають випадки коли шахраї телефонують пенсіонерам та представляються співробітниками Пенсійного фонду та просять вказати банківську інформацію. Це нібито необхідно для ідентифікації та продовження виплат. У Пенсійному фонді України наголошують, що не використовують таких відомостей у процесі підтвердження особи. Це не передбачено жодним нормативним документом.

«Пенсіонерам дзвонять нібито від Пенсійного фонду України. Шахраї називають всі дані жертви: прізвище, ім’я, по батькові, адресу, місце роботи. Кажуть, що здійснено перерахунок пенсії за 2016-18 роки, але насправді за ці роки перерахунок не проводився, і пропонують пройти перереєстрацію телефоном. Далі називають перші цифри ощадівської картки, які у всіх однакові, і просять жертву назвати інші цифри. Після цього продиктувати код, який приходить одразу на телефон. У результаті з рахунку списуються усі кошти», – розповідає фахівець.

Також шахраї входили в довіру, використовували методи соціальної інженерії та особистий підхід до кожної людини. Так, у квітні Кіберполіція Харківщини викрила шахрайське угруповання псевдоцілителів. Троє мешканців Харкова рекламували в ефірі популярної телепередачі по супутниковому телебаченню послуги з дистанційного лікування тяжких захворювань. Вони представлялися ясновидцями та переконували жертв перераховувати кошти за обряди, які нібито мали вилікувати чи зняти порчу. Тоді шахраї ошукали тяжкохворих людей та їхніх родичів на майже три мільйони гривень. За це можуть отримати до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.

В Україні з’явилася нова шахрайська схема, націлена на людей літнього віку. Аферисти видають себе за представників силових структур, аби виманити гроші та змусити людей до протиправних дій, включаючи диверсії.

«Здебільшого зловмисники телефонують пенсіонерам через застосунок Viber, представляючись працівниками поліції чи СБУ. Вони надсилають фальшиві повістки з вимогою з’явитися на “допит”, прикриваючись вигаданим кримінальним провадженням. Одним з поширених способів втягування в шахрайство є реклама ліків або біодобавок. Пенсіонерів переконують, що придбана продукція нібито виготовлена в росії та заборонена в Україні. Через це людину звинувачують у «співпраці з ворогом». Шахраї пропонують вирішити проблему, вимагаючи велику суму грошей переказом на невідому банківську картку або готівкою через «агента». Вони обіцяють, що кошти буде перевірено й повернуто. Коли жертва розуміє, що її ошукали, шахраї продовжують маніпуляції – тиснуть психологічно та шантажують. Щоб повернути гроші, людину змушують до диверсійної діяльності, наприклад до незаконного стеження за іншими», каже Драка.

Полюють на родичів військовополонених і зниклих безвісти

Шахраї користуються вразливим емоційним станом родичів військовополонених і зниклих безвісти, маніпулюють їхнім бажанням отримати бодай якусь інформацію про рідну людину та повернути її додому. 

«Для досягнення цілей росія не гребує будь-якими способами, зокрема використовує емоції рідних українських воїнів і полонених, щоб дестабілізувати ситуацію всередині країни та підірвати довіру до державних органів влади. А також зібрати дані про бійців, військові частини у своїх воєнних цілях. Відомі непоодинокі випадки, коли процес щодо звільнення військового був перерваний, як тільки у ворога з’явилася можливість впливати на його близьких. Відразу така людина на обмін зникала зі списків, що подавала рф», – зазначає заступник начальника Управління протидії кіберзлочинам у Харківській області.

Шахраї можуть представлятися волонтерами, журналістами, представниками державних органів, представниками рф та іншими особами. Вони обіцяють сприяти звільненню, організувати телефонну розмову або надати інформацію про близьку людину. Хоча насправді вони випитують конфіденційну інформацію.

«У жодному разі не можна називати позицію, координати місцевості, на якій зник безвісти, пропав або потрапив до полону військовослужбовець, місця його переміщення до моменту зникнення, військову спеціальність. А також адресу проживання, сімейний стан, адже цим ворог може скористатися. Схеми, які найчастіше використовують шахраї: пропозиція послуги «внесення до списку на обмін», схема «ваш рідний у шпиталі», вимагання неіснуючих боргів та отримання доступу до банківського рахунку», – додає Євгеній Драка.

У чотирьох містах України працюють Центри підтримки родин військовополонених і зниклих безвісти. Допомогу і необхідну інформацію можна отримати у Харкові: запис та деталі за тел. +380664280401, +380633113540, +380931681851. У Львові: вул. Стрийська 83, тел. +380506948423, +380682362883. У Вінниці: вул. Театральна, 10, тел. +380966396255, +380961348565. У Миколаєві: запис та деталі за тел. +380668690554, +380668224702

Створення фейків за допомогою штучного інтелекту (ШІ)

Все частіше за допомогою технології ШІ росіяни роблять переконливі фейкові фото та відео, що складно відрізнити від справжніх. Окрім того, у соцмережах дедалі більше з’являється картинок та відео, що згенерував штучний інтелект з фейковими підписами чи озвучкою.

«Штучний інтелект активно використовують для створення фейкових заяв військових, політиків, новин та багато іншого. Це робиться з метою збільшення дезінформації та маніпуляцій з боку рф, направлених на зниження довіри суспільства до державних органів та влади, а також маніпуляцій громадською думкою. Також ворожі пропагандисти намагаються деморалізувати українських військовослужбовців та їхніх рідних», – говорить Драка.

Такий контент має викликати у людини емоції, зокрема співчуття. На таких фото, картинках чи відео можуть бути зображені батько й син у формі, вагітна військовослужбовиця, воїн-сирота, молоде подружжя військових та інші. Надто довірливі користувачі часто поширюють такий контент, зокрема у Facebook, адже їм здається, що таким чином вони якось допомагають цим людям. На фото, що згенерував ШІ, зазвичай у людей ідеально відфотошоплене обличчя, кількість пальців може бути невідповідною, також на таких зображеннях часто розмиті аксесуари. Шахраї також використовують новітні технології задля того, щоб виманити у людей гроші.

«Часто бувають випадки, коли людині телефонує або надсилає відеоповідомлення нібито родич або знайомий, голос чи зображення майже неможливо відрізнити від справжнього. Ну і, звісно, вони просять надіслати гроші або повідомити код підтвердження. Щоб не стати жертвою таких шахраїв, треба звернути увагу на такі фактори: дзвінок з прихованого або невідомого номера, повідомлення занадто емоційне або це прохання здійснити термінові дії, повідомлення прийшло в незвичний час, щоб застати жертву зненацька – пізно ввечері, вночі, дуже рано зранку, прохання не гаяти час на дзвінки іншим родичам тощо, можливо, якісь непритаманні близькій особі фрази або стиль мовлення», – ділиться спеціаліст.

Драка зазначає, що у будь-якому випадку краще перетелефонувати напряму і запитати, чи справді був такий дзвінок, або ж під час розмови поставити якісь контрольні питання, відповіді на які можуть бути відомі тільки вам і людині, що телефонує. 

Як захистити себе від шахраїв

Фахівці зазначають, що ключовими елементами захисту від шахрайських схем є увага до власних даних і обачність. Найголовніше – перевіряти інформацію на офіційних джерелах, критично оцінювати та аналізувати інформацію. Основні правила:

1. В жодному разі не поспішати, адже шахраї маніпулюють емоціями, створюють ілюзію терміновості, використовуючи будь-які приводи – блокування картки, кримінальне провадження тощо.

2. Не переходити за сумнівними посиланнями – будь-яку інформацію необхідно перевіряти, краще витратити час на пошук додаткової інформації в офіційних джерелах, ніж втратити кошти.

3. Налаштувати двофакторну аутентифікацію, створити надійний пароль.

4. Якщо вам телефонує нібито представник служби безпеки банку або державної установи, то краще завершити розмову та самостійно зателефонувати на офіційний номер.

5. Уникайте пропозицій легкого заробітку або купівлі товару за занадто привабними пропозиціями.

6. Свідомо ставтеся до публікації особистої інформації в Інтернеті.

7. Заведіть окремий фінансовий номер.

Але якщо ви вже стали жертвою онлайн-шахрайства, не зволікайте — швидкі дії можуть допомогти мінімізувати збитки та завадити шахраям ошукати інших. Зверніться до кіберполіції за посиланням https://ticket.cyberpolice.gov.ua/, або за телефонами: +380 99 708 77 83, 057-766-0647

Як діють шахрайські схеми й на що варто звертати увагу, щоб не стати жертвою зловмисників, можна дізнатися на сайті проєкту «Кібер Брама» за посиланням https://stopfraud.gov.ua/. Проєкт діє за підтримки кіберполіції та створений з метою надання користувачам Інтернету необхідних інструментів та знань для безпечного перебування в цифровому просторі.