В унікальному музеї на Харківщині відтворили давні технології виробництва паперу

20.10.2020 16:44 Суспільство
Фото з Музею паперу Фото з Музею паперу

Дізнатися історію виробництва паперу та побачити екотехнології переробки сировини можна в музеї паперу, що у Змієві.

«Музей паперу», що розташовується на Зміївській паперовій фабриці, працює вже два роки. Будівлі музею вже понад 125 років, та побудована вона з унікальної маркованої цегли. Музей був створений задля того, щоб поділитися із суспільством знаннями про розвиток паперової галузі від давнини до сьогодення, розповісти про процеси виробництва та екотехнології, що використовуються в сучасному світі та зокрема на фабриці в Змієві.

 

Завдяки підтримці волонтерів та меценатів там накопичилася велика експозиція зразків паперу та виробів з нього. Вік деяких об’єктів сягає понад 200 років. Але головними музейними експонатами є унікальні верстати, на яких створювався папір на початку XX століття.

 

Крім того, в музеї демонструються сучасні екологічні тенденції поліграфічної справи. Папір на фабриці виготовляється здебільшого із вторсировини, а будівля опалюється альтернативним джерелом енергії (соняшникове лушпиння). Так музейники і поліграфісти поширюють ідею збереження довкілля та екологічного ставлення до виробництва.

 

Зокрема, на фабриці функціонує обладнання, яке переробляє упаковки Tetra Pak та іншу вторсировину. З переробленої вторсировини виготовляють крафтовий папір та папір для книжок. Зразки продукції з вторсировини зберігаються в музеї.

 

Для відвідувачів музею проводяться реальні та віртуальні екскурсії приміщеннями музею, лабораторій, де створюється екопапір, та виробничими цехами.

 

У період карантину діяльність «Музею паперу» перейшла у формат он-лайн. В рамках партнерства із Всеукраїнською віртуальною школою екскурсоводи та лектори музею почали проводити цікаві факультативні заняття та віртуальні екскурсії для учнів 5-11 класів із різних куточків України. Події музею транслюються в позаурочний час для всіх бажаючих зі сторінки Музею Паперу у Фейсбук та на каналі в Youtube.

 

Музей паперу працює для відвідувачів безкоштовно.