Археологія під час війни: як Харківщина відкриває «темні віки» і скіфську спадщину (фото)

16.05.2025 11:21 Харків
Результати роботи останніх років показали археологи Каразинського У Харківському університеті відкрилась виставка археологічних досліджень під час воєнного стану

У Харкові відкрилася виставка, присвячена співробітництву археологів Каразінського університету та історико-культурного заповідника «Більськ» Полтавської області.

Як розповів кореспонденту медіа «Слобідський край» завідувач відділу Музею археології Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна Костянтин Пеляшенко, співробітництво із заповідником «Більськ» почалося з першого року його утворення. 

Дослідження воєнного часу

В цілому харківські археологи проводять дослідження Більського городища з 50-х років минулого століття.

– Цього року вирішили створити виставку, присвячену двадцятій річниці такого співробітництва, але показати результати досліджень від 2022 року до сьогодні. Тобто ті польові сезони, що прийшлися на час повномасштабного російського вторгнення, – говорить співробітник музею.

Експозиція демонструє загальні результати роботи, а саме відкриття, форми співпраці, конференції, виставки, видання, де публікуються результати спільних досліджень. А також дослідження окремих комплексів. 

Знахідки, зроблені археологами Каразинського

Артефакти, знайдені харківськими археологами

Рятівна археологія

– На захід від Більського городища знаходиться величезний курганний могильник Скоробір. Навіть на сьогодні там нараховуються сотні курганів. Але багато ще були зруйновані. Тож рахунок на тисячі. Великий некрополь Більського городища, – говорить Костянтин Пеляшенко. 

Університет разом із заповідником проводять охоронні дослідження.

– Така рятівна археологія, знаходимо кургани, вже майже розорені, щоб їх урятувати. Маємо цікаві знахідки переважно скіфського часу – зброя, кінська упряж типові для VI-IV століття до нашої ери, – показує експонати археолог.

Серед експонатів композиції можна побачити відреставрований посуд того часу, фотографії з місця, схеми пам’яток.

Реконструкція кераміки

Відреставрований керамічний посуд

Темні віки та козацька доба

Інша пам’ятка, якій приділили спеціальну увагу організатори виставки, Котелевське городище, невеличка археологічна пам’ятка в лісі, дослідження якої заповідник почав проводити у 2020 році, а з 2023 року в цій роботі беруть активну участь харківські археологи під керівництвом Костянтина Пеляшенко.

– Тривалий час не була відома культурна належність городища. Лише останні дослідження довели існування цієї невеликої фортеці вже після загибелі Більського городища. Ми бачимо, скоріш за все, прихід нового кочового населення. Знахідки вже сарматські – стріли, фібули, – датуються останніми століттями до нашої ери. Пам’ятка рідкісна. Цей період можна назвати «темні віки», коли ми майже не знаємо матеріальних пам’яток для цієї території, – зауважує вчений.

Артефакти кількох епох представлені на пам’ятках Заповідника

У заповіднику «Більськ» археологи знаходять предмети різних часів

Крім знахідок часів до нашої ери, на цьому пам’ятнику також знаходять предмети козацької доби.

– Взуттєві підковки, кінська збруя, люлька каблучна і така дуже рідкісна знахідка для нашої території – залізна кулелійка, пристрій, в якому козаки відливали свинцеві кулі. Таких відомо взагалі дуже небагато, – зазначає Костянтин Пеляшенко.

Артефакти часів козацтва

Знахідки козацької доби

Нові відкриття

Крім розкопок на вже відомих пам’ятках, університет спільно із заповідником проводить розвідки – пошук нових пам’яток. 

Остання вітрина присвячена розкопкам поселень. Буквально випадково у 2022 році на місці піщаного кар’єру. Пам’ятка отримала назву Старий кар’єр. Тут є знахідки скіфського часу, в тому числі античний посуд, імпортні бронзові вироби. Але найбільш цікавий період бронзової доби. Археологи вказують на кілька традицій виготовлення глиняного посуду, що може говорити, що на поселенні змішалися представники племен, різних за походженням.

Знахідки з заповіднику «Більськ»

Матеріали досліджень харківських археологів у заповіднику «Більськ»

Студенти повернуться в розкоп

– Ми не можемо проводити дослідження у межах Харківської області. Тому зосередили свої зусилля на Полтавщині, де це можливо. Все одно навіть у Полтавській області, щоб працювати у лісі, потрібні додаткові дозволи, пов’язані із безпекою, – розповів Костянтин Пеляшенко.

Він додав, що цього року в університеті планують знов залучати студентів для проходження практики на археологічних розкопках. Минулі сезони студенти також брали участь у польових дослідженнях, але як волонтери.

Як обласна влада планує відновлювати Держпром після російських ударів, «Слобідський край» повідомляв раніше.