Житло для ВПО: відповідаємо на нагальні питання про субсидію

15.05.2025 11:19 Суспільство
Субсидія нараховується тільки за наявності договору оренди Все про субсидію для ВПО/Фото: nashemisto.dp.ua

Навколо нюансів оренди житла для ВПО виникає безліч запитань. Ми знайшли для вас відповіді на три розповсюдженіші з них.

Чи можна скористатися грошовою підтримкою від держави і оформити субсидію на оренду житла, якщо одну квартиру чи будинок спільно винаймають різні сім’ї? 

До війни таким варіантом оренди часто користувалися студенти, винаймаючи, наприклад, на трьох – трикімнатну квартиру, щоб заощадити кошти. З початком війни виникли ситуації, коли, приміром, дві подруги або самотні пенсіонерки спільно винаймають одне житло.

І, так, для ВПО це сьогодні також можливо. Різні люди або сім’ї, які вирішили спільно винаймати житло (тобто за власним бажанням згуртувалися в одне домогосподарство), можуть подати заяву на субсидію на оренду житла, попередньо домовившись, хто саме підписуватиме договір найму.

Відповідно, на рахунок цієї людини Пенсійний фонд перерахує субсидію на оренду всього житла.

Нагадуємо, що оформити субсидію на оренду житла для ВПО можна як офлайн (у найближчому сервісному центрі Пенсійного фонду або ЦНАП), так і онлайн – через портал електронних послуг ПФУ. 

Чи можна укласти свій власний договір оренди, чи я повинен дотримуватися тільки стандартного договору – Примірного? 

Укладення договору оренди між власником житла та ВПО-орендарем – це усталена практика, що захищає обидві сторони, які підписують документ.

Щоб полегшити і власнику житла, і орендарю підготовку документів, було розроблено Примірний договір, його можна знайти в інтернеті або взяти у найближчому сервісному центрі ПФУ чи Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Проте у господарів житла можуть виникати окремі питання (наприклад, щодо домашніх тварин або користування побутовою технікою), які вони хотіли б також відобразити у договорі. І така можливість існує. 

Можна взяти за основу Примірний договір і доповнити його своїми умовами, які не впливатимуть на право чи розмір субсидії. Для таких доповнень передбачене відповідне поле.

Чи можна мені, якщо я є ВПО, орендувати не квартиру, а кімнату в квартирі? І чи маю я право на субсидію в такому разі?

Багато внутрішньо переміщених осіб потребують підтримки від держави у вирішенні питання житла. Для того щоб зробити оренду житла більш доступною, можна скористатися субсидією на оренду для ВПО. Але чи збережеться право на субсидію, якщо винаймати не всю квартиру, а кімнату або дві?

Так, але в цьому випадку, подаючи документи, необхідно буде зазначити фактичний метраж цієї кімнати, і Пенсійний фонд зможе розрахувати субсидію саме на кімнату чи частину приміщення, яке винаймаєте.

Для цього вам будуть необхідні такі документи

  •     договір найму (за встановленою формою);
  •     заява (за встановленою формою);
  •     за потреби, копії документів, що підтверджують повноваження законного представника, опікуна, піклувальника, батьків-вихователів, а також скановані копії рішень суду, що підтверджують відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків, або інші документи, що підтверджують якісь особливі обставини.

Документи подаються особисто власником житла і внутрішньо переміщеною особою.

Нагадуємо, що завжди є можливість оформити допомогу на житло онлайн – не виходячи з дому. 

Для цього ви повинні авторизуватися в особистому кабінеті електронних послуг Пенсійного фонду України, у лівому боковому меню «Комунікації з ПФУ» обрати вкладку «Заява про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму». 

У наступному полі обрати вікно «Первинне заповнення Заяви про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму наймачем» – і далі діяти за підказками. 

Зауважимо, що ваш орендодавець також повинен діяти на вебпорталі Пенсійного фонду. 

Ваша Заява та сформований на основі даних онлайн-форми Примірний договір надходять до особистого кабінету власника житла (наймодавця). 

Для ознайомлення з документами йому потрібно зайти в розділ «Підписати Заяву про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму».

Наймодавець має перевірити свої дані, за потреби відредагувати їх, додати необхідні документи, зберегти та накласти КЕП. Таким чином наймодавець підписує Заяву та Договір.

І тільки після цього та вашого підпису документи будуть передані на розгляд Пенсійного фонду. 

Раніше ми писали про спрощену субсидію на житло для ВПО.

Також ми писали, які пільги мають орендодавці житла для ВПО

Автор:
Ірина Мнішек