Чи має банк компенсувати фальшиві купюри. Коментар Нацбанку

Чи має банк компенсувати фальшиві купюри. Коментар Нацбанку

uapress.info

Якщо ви сумніваєтесь щодо справжності купюр, то краще віддати їх на перевірку.

Адже навіть за зберігання фальшивих гривень в Україні передбачено кримінальну відповідальність, не кажучи вже про збут та інші операції. Якщо людина, виявивши підробку, сама звернулася до міліції, переслідування з боку правоохоронців не буде. Якщо ж намагатися збути купюру, знаючи, що вона фальшива, за це передбачена кримінальна відповідальність – від трьох до 12 років позбавлення волі.

– Якщо людина підозрює, що в неї на руках підробка, то вона має звертатися до будь-якого банку для проведення дослідження цих грошей. Експертизу проводять відповідні установи Національного банку України. Ця процедура є безкоштовною, – поінформувала в. о. начальника Управління Національного банку України в Харківській області Олена Кіценко. 

Читайте також: ФАЛЬШИВА ГРИВНЯ: ЯК ПІДРОБЛЯЮТЬ ТА ЯК ВІДРІЗНИТИ
                     ЧИ ВАРТО РОБИТИ СТАВКУ НА ГРИВНЮ? ПРОГНОЗИ ЕКСПЕРТА
                     ЯК УТРИМАТИ ГРИВНЮ. ПРИЧИНИ ПАДІННЯ НАЦВАЛЮТИ І КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

Якщо експертиза покаже, що купюри були справжніми, то людині повертають у повному обсязі всю суму грошей. Банкноти іноземної валюти, визнані справжніми, незалежно від ступеня зношення, також повертаються ініціатору дослідження.

А от підроблені гроші – як національної, так і іноземної валюти – вилучають без відшкодування їх вартості. Згідно із законом, Нацбанк чи будь-який комерційний банк не зобов’язані відшкодовувати знищені, загублені, фальшиві, підроблені, а також такі, що стали недійсними, банкноти та монети.

Якщо людина сама не надала сумнівні гроші на експертизу, а намагалася здати їх у банк, то, згідно з розпорядження НБУ, фінансовим установам заборонено видавати клієнтам, а також повертати чи тимчасово передавати виявлені в них сумнівні щодо справжності банкноти й монети як національної, так і іноземної валюти. Те саме стосується випадків із навмисно пошкодженими з метою шахрайських дій банкнотами національної валюти.
– Банк у разі виявлення в одного клієнта двох або більше фальшивих банкнот чи монет має терміново телефоном та не пізніше наступного робочого дня письмово повідомити про це органи Міністерства внутрішніх справ України. До повідомлення в обов’язковому порядку додається копія довідки про вилучення (прийняття) банкнот чи монет для дослідження, – пояснила в. о. начальника Управління Нацбанку України в Харківській області.

Найпростіші ознаки справжності

– водяні знаки, видимі проти світла
– занурена в товщу паперу захисна стрічка, на якій розміщуються мікротексти
– рельєфні зображення, відчутні на дотик
– зображення в одному місці з лицьового та зворотного боків банкноти, які суміщаються або доповнюють одне одного при розгляданні проти світла

Ірина Гудзь, матеріал з газети "Слобідський край" №146 від 06.12.2014

За матеріалами:СЛОБIДСЬКИЙ КРАЙ