У деокупованих громадах Харківщини відновлюють медичну інфраструктуру

16.11.2022 12:02 Влада

На нещодавно звільнених територіях Харківської області проходить відновлення роботи медичних закладів: поки у Балаклії ремонтують пошкоджену ворогом будівлю Центральної лікарні, в Липцях аптеку переобладнали під сучасний медичний пункт, де можна отримати консультацію лікаря онлайн. В низці деокупованих громад вже працюють пересувний пологовий будинок та пункти базування екстреної медичної допомоги.

Телемедицина в липецькій аптеці

З 7 листопада в Липцях на базі однієї з аптек працює пункт з сучасним обладнанням для онлайн-консультацій. Там місцеві мешканці можуть пройти первинний огляд, зв’язатися з сімейним лікарем або спеціалізованим фахівцем обласної лікарні.

— Враховуючи, що лікарня у Липцях зруйнована і медична допомога не надається, то ми мали розв\'язувати питання щодо бодай первинного медичного огляду мешканців та надання їм ліків, у тому числі по програмі медичних гарантій від Міністерства охорони здоров’я, – розповів начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Аптека обладнана системою Starlink та генератором для безперебійного зв’язку з лікарями. Окрім консультацій і діагностики тут відразу можна безкоштовно отримати ліки за програмою медичних гарантій «Доступні ліки». Найнеобхідніші медикаменти в наявності, зокрема й інсулін. Начальник ХОВА подякував фармустанові за партнерство.

— Важливо, що в такий непростий для країни період бізнес залишається соціально відповідальним, – сказав очільник області.

Комфортні умови для ізюмських фельдшерів

В Ізюмі відкрили пункт базування фельдшерських бригад. Працівники місцевого відділення екстреної медичної допомоги будуть розміщуватися у модульному будинку, який було відкрито у межах проєкту «Польська допомога».

Відкриття пункту базування відбулося під час візиту до міста заступника міністра охорони здоров\'я України Богдана Боруховського, заступниці голови Сейму Республіки Польща пані Малгожати Госєвської, міністра, члена Ради міністрів пана Міхала Дворчика.

Виконувачка обов’язків директора Департаменту охорони здоров’я ХОВА Жанна Овчарова повідомила, що модульний пункт обладнаний усім необхідним для комфортного перебування фельдшерів: є опалення, електропостачання, душова і туалетна кімнати, кімната відпочинку тощо.

Пункт базування Ізюмських фельдшерів, наданий польськими партнерами

Лікарню в Балаклії відновлять

У Балаклії відновлюють Центральну районну лікарню, яка внаслідок влучання ворожих снарядів зазнала значних руйнувань. Будівельники вважають, що попри значні руйнування, несучі стіни та дах можна врятувати, що дасть можливість зберегти один з корпусів лікарні.

Наразі в медзакладі ремонтують дах, посилюють перекриття та відновлюють опорні стіни.

Уже зараз вдалося повністю відновити інфекційне відділення лікарні. Воно готово до експлуатації, однак приймати пацієнтів там зможуть, тільки коли після запуску системи централізованого опалення.

Директорка Балаклійської центральної районної лікарні Марина Руденко розповідає, що під час окупації російські війська вивезли та знищили обладнання медичного закладу, а в приміщеннях розгорнули казарму. До того ж під час відступу окупанти обстріляли корпус лікарні, внаслідок чого понад 400 вікон потребують заміни.

— Незабаром до медичного закладу мають надійти нові вікна, – зазначила Марина Руденко. – За допомогою обласної військової адміністрації ми зможемо все відновити і наша лікарня буде ще кращою, ніж була до окупації.

На сьогодні Харківською обласною військовою адміністрацією погоджені аварійно-відновлювальні роботи на 307 об’єктах регіону та обласного центру. З них 170 – це багатоповерхові будинки Харкова та області.

Відновлення Балаклійської лікарні

Пересувний пологовий будинок

Минулого тижня у звільненій Балаклії запрацювала мобільна акушерсько-гінекологічна амбулаторія – так званий пересувний пологовий будинок, який Харківській області ще в жовтні передали за сприяння Фонду народонаселення ООН.

— Мобільний міністаціонар призначений не тільки для пологів, а й для огляду жінок, цілого комплексу гінекологічних заходів, навіть оперативних втручань. Тут почергово працюватимуть лікарі обласного перинатального центру. Авто забезпечене водою, електрикою, медичним інструментарієм, – розповідає начальник ХОВА Олег Синєгубов.

Мобільна амбулаторія абсолютно автономна та обладнана всім необхідним. Вона має опалення, душову кабіну, санвузол, систему очищення води, гінекологічне крісло та живиться від генераторів. Тому така амбулаторія може працювати не тільки в місті, але й навіть у полі.

У пересувному медичному закладі працюють двоє фахівців – педіатр і лікар-гінеколог, які завдяки сучасній апаратурі можуть, наприклад, проводити первинний огляд для виявлення новоутворень як гінекологічної, так і дитячої галузей медицини.

Начальник Харківської ОВА зауважив, що надання мобільної акушерсько-гінекологічної амбулаторії – це дуже важлива допомога, оскільки люди повертаються до Балаклійської громади та мають у цьому потребу. Комплектація спецтехніки дає змогу збирати аналізи, проводити огляд і навіть приймати пологи.

Мобільну акушерсько-гінекологічну амбулаторію можуть відвідати всі охочі жінки. За перші два дні роботи до фахівців звернулося понад 30 місцевих жительок та чотири дитини.

До повномасштабного російського вторгнення рф жінок приймали у Балаклійській районній лікарні, яка зараз відновлюється після значних ушкоджень від дій окупантів. До 2022 року пологове відділення медичного закладу приймало близько 400 породіль на рік. Після роботи в Балаклії спецавтомобіль відправиться в інші звільнені від окупантів населені пункти Харківської області.

— Доступ до якісної медицини, зокрема на деокупованих територіях – наш пріоритет, – зазначає Олег Синєгубов.

Пересувний пологовий будинок для деокупованих громад Харківщини

«Швидкі» для жінок з деокупованих територій

Також Фонд ООН у галузі народонаселення разом з посольствами Ірландії, Іспанії та Норвегії передали Харківській області нові автомобілі для надання виїзної акушерсько-гінекологічної допомоги.

Ці автомобілі спеціально оснащені за основною програмою «Здоров’я жінки», але також на огляди виїжджатимуть лікарі інших спеціалізацій. Першочергово це стосується терапевтичного профілю. Зокрема, будуть відправляти кардіолога, ендокринолога, невропатолога та, за потреби, педіатра.

Нові «швидкі» матимуть спеціалізовані ноші, шини та все базове обладнання. Додатково виїзні авто акушерсько-гінекологічної допомоги оснащено кисневим генератором, апаратом штучної вентиляції легень, електровідсмоктувачем, дефібрилятором. Тобто усім необхідним для надання першої невідкладної допомоги. Також у них встановлено кольпоскоп, портативний апарат УЗД, електрокардіограф та обладнання для лабораторних досліджень.

За словами заступниці директора Департаменту охорони здоров’я ХОВА Жанни Овчарової, зараз на деокупованих територіях багато жінок потребують кваліфікованої допомоги лікарів, оскільки не тільки Балаклійська центральна лікарня, але й інші медичні заклади зруйновані або пошкоджені.

— Сьогодні ми маємо 2689 вагітних у всій області. На деокупованих територіях, за даними акушерів-гінекологів, перебуває 107 вагітних жінок, з яких, зокрема, на 3 триместрі – 71 вагітна. Вони досі залишаються на деокупованих територіях з якихось вагомих причин, хоча ми їм пропонуємо евакуюватися, – розповіла Жанна Овчарова.

Оскільки в Балаклії вже працює мобільний пологовий будинок, один з автомобілів для надання виїзної допомоги працюватиме при Регіональному перинатальному центрі в Харкові. Лікарі цього закладу виїжджатимуть на деокуповані території для обстеження жінок та за потреби госпіталізуватимуть їх до лікарень. Інша «швидка» працюватиме в нещодавно звільненому Ізюмі.

Крім цього, Харківська обласна військова адміністрація спільно з представниками Фонду ООН у галузі народонаселення підписала Меморандум про співпрацю.

— Від імені Фонду хочу сказати, що нам дуже приємно працювати з Харківською областю. Наша допомога зосереджена на материнстві, дитинстві та сексуальному і репродуктивному здоров’ї. Раді, що за підтримки Уряду Іспанії доставили 30 авто для надання виїзної акушерсько-гінекологічної допомоги для всієї України, – сказав представник Фонду ООН Хайме Надаль.

Передані швидкі для звільнених громад Харківської області

','На деокупованих територіях Харківщини працює мобільний пологовий будинок','Харківська область, деокуповані території, мобільний пологовий будинок, відновлювальні роботи, нові швидкі, медична допомога','У Балаклії відновлюють лікарню, у Липцях в аптеці можна консультуватися з лікарем, у деокупованих громадах нові швидкі