Проєкти розвитку та вшанування героїв: як минув рік у Богодухівській громаді

Громади на зв'язку
27.12.2023 13:21 Богодухів
Фото: Богодухівська міська рада Фото: Богодухівська міська рада

Незважаючи на близькість до кордону з рф, Богодухівщина живе й розвивається. За останній рік, попри всі труднощі, позитивні зміни відбулися в низці сфер – освіта, медицина, міжнародне співробітництво. У громаді підбили підсумки року, що завершується.

Безпечні простори для дітей

Навчання в офлайн-форматі наразі в Богодухівській громаді неможливе. Деякі населені пункти розташовані від кордону з росією на відстані п’яти кілометрів, тому ракета може долетіти за 30 секунд. Навіть за умови, що у школі є укриття, за пів хвилини діти не встигнуть туди спуститися в разі загрози. Тому керівництво громади шукало альтернативні варіанти, аби діти могли й навчатися, й відпочивати, при цьому спілкуючись з друзями та вчителями. Це вдалося реалізувати завдяки співпраці з дитячим фондом ЮНІСЕФ. Так у громаді запрацював мультифункціональний центр «Спільно».

– Це безпечні простори для розвитку та психосоціальної підтримки дітей, одним з пріоритетних напрямів яких є подолання освітніх втрат і розривів. До роботи центрів залучені педагогічні працівники закладів освіти громади. Коштом міського бюджету ми закупили для закладів середньої та дошкільної освіти 37 ноутбуків і 16 багатофункціональних пристроїв. Загалом для забезпечення повноцінного функціонування закладів та установ освіти у 2023 році з міського бюджету виділено понад 126 млн грн, – розповів Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.

У громаді також зробили капітальний ремонт укриття закладу дошкільної освіти «Казка» та поточний ремонт укриття в Гутянському ліцеї. А вже наступного року планують розпочати роботи з підготовки укриттів Богодухівського ліцею № 3 коштом місцевого бюджету й Богодухівського ліцею № 1 за субвенцію з державного бюджету.

Вшанування пам’яті героїв

У громаді цінують подвиг земляків, які віддали своє життя за Україну. Для збереження пам’яті про них та як приклад для молодшого покоління в центрі Богодухова створили Алею пам’яті. У російсько-українській війні Богодухівщина вже втратила 86 героїв. Захисники поховані на Алеї героїв, це відокремлена ділянка на кладовищі в Богодухові. Місце передбачене для проведення меморіальних заходів для вшанування пам’яті полеглих.

– Ми ухвалили рішення зробити спеціальний сектор військових поховань, оголосили конкурс щодо облаштування Алеї героїв. Конкурс був відкритий, про нього повідомили на всіх інформаційних ресурсах міської ради. Було подано п’ять проєктів з усієї України. Два стали переможцями – їх розробила й надала група викладачів Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова. Наразі розробляється робочий проєкт. Після того, як він буде виконаний і затверджений, ми його реалізуємо. Ту ділянку, де були поховання минулого року, ми вже облаштували. Територію, де були поховані захисники цьогоріч, будемо облаштовувати у 2024-му, – сказав голова громади.

Фінансові витрати на поховання військових громада бере на себе. Також у Богодухові діє «Програма соціального захисту населення Богодухівської міської територіальної громади на 2023–2025 роки», в межах якої надається допомога цій категорії населення. Так, родини загиблих воїнів можуть отримати матеріальну допомогу на дрова, інші види опалення, ліки, операції, реабілітацію тощо.

За цей рік у громаді перейменували низку вулиць на честь воїнів та окремих бригад. Так, у Богодухові замість вулиці Ватутіна з’явилася вулиця 92-ї бригади, а замість вулиці Байдукова – вулиця 93-ї бригади «Холодний Яр». Крім цього, у Богодухові, Хрущовій Микитівці, Вікторівці, Улянівці, Кленовому, Івано-Шийчиному та Полковій Микитівці одну з вулиць перейменували на вулицю Захисників України.

Не забули у громаді й про працівників ДСНС. Так, вулиця Гагаріна тепер має назву Героїв-рятувальників. А вулиця Ленська названа на честь героїв-енергетиків. У громаді один працівник енергетичної галузі загинув під час виконання службових обов’язків. На будинку, де він жив, установлять пам’ятну дошку.

алея героїв

Алея Героїв у місті Богодухів

Допомога армії

Богодухівська громада з перших днів повномасштабної війни робить усе можливе, щоб наблизити нашу перемогу. Багато місцевих жителів воює в лавах Збройних сил України. А місцеві жителі долучаються до всіх ініціатив, спрямованих на підтримку армії та тих, хто потребує допомоги під час війни.

– Попри зменшення бюджету ми все ж таки знайшли можливість внести зміни до Програми соціального захисту населення та додати до неї заходи щодо підтримки мобілізованих і військових, які беруть участь у бойових діях. Мобілізованим у 2024 році міська рада виплачуватиме одноразову допомогу 50 тисяч гривень. Також будемо підтримувати сім’ї зниклих безвісти бійців. А дітям загиблих воїнів щомісячно до досягнення ними повноліття міська рада надаватиме допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для певної вікової категорії, яка встановлена державою. Надамо допомогу на лікування та зубопротезування. Всі ці зміни у Програмі соціального захисту населення Богодухівської громади на 2024–2026 роки одноголосно підтримані депутатами, – зазначив Володимир Бєлий.

Усього за період повномасштабного російського вторгнення громада скерувала на потреби Сил оборони близько 30 мільйонів гривень. У 2023 році ця сума становила близько 20 мільйонів гривень.

– Вкотре наголошую: ми діємо виключно в межах законодавства і допомагаємо військовим у межах наших повноважень. Усі запити військових ми виконуємо, – підкреслив голова громади.

Реконструкція ЦНАПу

Проєкт з реконструкції будівлі ЦНАПу в Богодухівській громаді включили до Програми економічного і соціального розвитку Харківської області на 2023 рік. Над його реалізацією громада працює з 2021 року. Проєктно-кошторисна документація була готова ще до повномасштабної війни, та роботи довелося відтермінувати. Наразі у громаді збільшується кількість ветеранів, військовослужбовців і внутрішньо переміщених осіб, тому на адміністративні послуги великий попит.

– За 11 місяців 2023 року до ЦНАПу звернулося понад 32 тисяч громадян для отримання адміністративних послуг і консультацій. На отримання компенсацій за розміщення внутрішньо переміщених осіб надійшло 4135 заяв. На сьогодні відновлені всі без винятку державні реєстри, відбувся своєрідний «перезапуск» процесу надання адміністративних послуг у громаді. Фахівці Центру мають змогу працювати у восьми державних реєстрах. З листопада розпочався прийом документів для отримання послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, – розповів Володимир Бєлий.

Також у приміщенні ЦНАПу відкрили територіальний сервісний центр МВС (МРЕВ). Там можна отримати або обміняти посвідчення водія, зареєструвати транспортні засоби тощо. У міськраді зазначають, що хочуть зібрати в одному приміщенні всі установи, що надають адміністративні послуги, щоб у людей не було потреби збирати довідки по всьому місту.

До надання адміністративних послуг активно залучаються старости – всі старостинські округи надають послуги для ВПО. У планах розвитку – запровадження віддалених робочих місць адміністраторів на території старостинських округів. Динаміка розвитку у країні підтверджує ефективність такого підходу. Для цього всім старостам необхідно розвиватися й здобувати нові знання та навички.

Богодухівська громада подала заявку та успішно пройшла загальноукраїнський відбір для участі у шведсько-українському Проєкті PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні». Головна мета – доступність адміністративних послуг для кожного жителя громади.

Комунальна техніка та сонячні станції

У 2023 році громада отримала від держави субвенцію на суму 35 млн грн. Значну частину цих коштів використали для оновлення парку комунальної техніки. Обсяг робіт, що виконується комунальними підприємствами, зростає, кажуть у міськраді, зокрема, через збільшення кількості населення, бо на Богодухівщині залишається чимало переселенців.

Протягом 2023 року встановлено вісім сонячних станцій на водозаборах: п’ять було встановлено за співфінансування обласної ради, а три – за співпраці з НАК «Нафтогаз».

– Результатом діяльності в напрямі енергозбереження стало те, що економія електроенергії у 2023 році складає близько 1,75 млн грн на рік, а у складовій тарифу витрат для підйому та транспортування води до кінцевого споживача електрична енергія перейшла на третє місце та склала менше 19% проти 38,8% у 2021 році, – розповів Володимир Бєлий.

Міський голова зазначив, що наразі важливе питання – технічний стан і підвищення надійності систем водопостачання та каналізації. Мережі експлуатуються вже близько 50 років, тому в громаді намагаються змінювати підходи до виконання ремонту, використовуючи сучасні матеріали. Так, було встановлено сучасний блок насосів.

– Робота комунальної галузі – це постійні виклики, особливо в умовах воєнного стану. Нам вдається тримати під контролем життєдіяльність громади, виконувати роботи, які належать до нашої компетенції. У межах фінансових можливостей на експлуатаційне утримання проводився ямковий ремонт доріг комунальної власності. Здійснено масштабні роботи з облаштування водовідведення та капітальний ремонт дороги й тротуарів у центрі міста й окремих тротуарів у населених пунктах громади, – зазначив міський голова.

Богодухівські сонячні станції

Сонячні станції 

Відновлення бібліотек

Відновлювати бібліотеки у громаді розпочали ще до війни, а цього року відкрили оновлені: Сухининську сільську філію та Полково-Микитівську, яку переоблаштували на бібліотеку-хаб.

– В усі часи культура фінансувалася за залишковим принципом. Тим часом успішно працювала російська пропаганда, і сьогодні наша країна воює за культуру, бо культура – це цінності. Бібліотеки – осередок нашої духовності, яку намагається знищити ворог. Сьогодні бібліотеки обслуговують 13,5 тисячі користувачів. Важливим для нас напрямом є їх поповнення українськими виданнями. За рік ми придбали 1648 книжок і передплатили 31 періодичне видання. Загалом на культурну галузь громади видатки з міського бюджету склали понад 13 мільйонів гривень, – зазначив Володимир Бєлий.

За рік у громаді провели майже 1500 культурно-мистецьких заходів патріотичного спрямування, 14 патріотичних акцій на підтримку ЗСУ. Працівники й вихованці закладів культури беруть участь і перемагають в обласних, всеукраїнських і міжнародних мистецьких конкурсах.

Полкова-Микитівка

Бібліотека-філія у селі Полкова-Микитівка

Підтримка медицини

Серед пріоритетів – медична галузь громади, адже цивільні та військові повинні отримувати якісні послуги діагностики, лікування та реабілітації, наголошують у міськраді. За рік 5999 людей з-поміж ВПО отримали медичні послуги в центрі первинної медико-санітарної допомоги, у стаціонарі Богодухівської центральної лікарні проліковано 5378 людей, серед яких і військові. 1096 людей лікувалися у денних стаціонарах, проведено 193 пологів. Загалом, підтримка медичної галузі у 2023 році з міського бюджету склала майже 41 мільйон гривень.

У цьому році громада перемогла в обласному конкурсі мініпроєктів «Ефективна медицина в громаді» з проєктом, який дозволив зробити капітальний ремонт неврологічного відділення зі встановленням необхідного обладнання. Вартість проєкту склала близько 2 мільйони гривень, 700 тисяч профінансував обласний бюджет.

Наразі лікарня, як об’єкт критичної інфраструктури, не залежить від зовнішніх обставин та блекаутів, тобто центральна районна лікарня може працювати в повністю автономному режимі. Цього року також збільшили потужність сонячної станції для потреб ЦРЛ до 50 кВт, завдяки чому в окремі сонячні дні було нульове споживання електроенергії закладом. А це значна економія енергоресурсів. Крім того, завдяки встановленому раніше потужному генератору є змога підтримувати діяльність закладу тривалий час без електропостачання, здійснювати подачу кисню від кисневого генератора й роботу всієї апаратури, операційних блоків, котельні, харчоблоку, водопостачання та очисних споруд.

У цьому році за кошти міського бюджету проведено низку ремонтних робіт у різних відділеннях. Щоб створити безпечні умови пацієнтам, у підвальному приміщенні зробили капітальний ремонт з облаштуванням укриття: з додатковими виходами й ліфтом-підйомником для візочків. На ці роботи виділено близько 2 млн грн. Також закупили необхідне високовартісне медичне обладнання на суму майже 17,5 млн грн. Чотири мільйони пішли на купівлю надсучасного УЗД-апарата.

– Пишаюся, що саме в нашій лікарні є найсучасніший апарат УЗД, що дозволяє значно розширити спектр досліджень, які проводяться, і завдяки цьому лікарі матимуть змогу діагностувати захворювання на ранніх стадіях і уникнути ускладнень для здоров’я пацієнтів. Ми готуємося відкрити нове відділення реабілітації на 20 ліжок цілодобового перебування пацієнтів, – сказав голова громади.

Завдяки такій підтримці й проведеним заходам Богодухівська лікарня отримала статус «кластерна лікарня». Наразі в медзакладі проводяться організаційно-штатні заходи щодо оптимізації роботи лікарні при переході у статус кластерної.

Сортування та захоронення ТПВ

За 10 місяців 2023 року зібрано й вивезено з території громади 36,2 тисячі кубометрів твердих побутових відходів і понад 8,5 тисячі кубометрів негабаритних відходів.

У рамках модернізації «Комплексу з управління комунальними відходами» там встановлено автомобільні ваги, обладнання для відеоспостереження, також встановлена сонячна станція потужністю 30 кВт.

Комплекс обладнано сортувальною лінією (понад 4 млн грн), в існуючій сортувальній лінії замінено конвеєри (604 900 грн), встановлено автомобільні ваги на суму 777 тис. грн.

Раніше ми писали про те, що Богодухівська громада активно розвиватися та бере участь у різних міжнародних проєктах з відновлення, розвитку та відбудови.

Автор: Ксенія Карпенко