Міжнародні проєкти та енергозбереження: як розвивається Богодухівська громада в умовах війни
Громади на зв'язкуБогодухів розташований неподалік кордону з росією, проте це не заважає громаді активно розвиватися та брати участь у різних міжнародних проєктах з відновлення, розвитку та відбудови. Завдяки такій співпраці в громаді вже з’явилися освітні центри із сучасним обладнанням та реконструюється ЦНАП.
Мультифункціональний центр «Спільно»
У листопаді у місті Богодухів при двох навчальних закладах громади відкрили цифрові освітні центри. Там діти можуть комплексно навчатися, відпочивати та мають безперервний доступ до дистанційної освіти, а за потреби можуть отримати психологічну підтримку.
У міськраді зазначають, що цей проєкт є прикладом ефективного залучення інвестицій, адже всі витрати, пов’язані з ремонтом та оснащенням центру, взяв на себе Дитячий фонд «ЮНІСЕФ». А вже через рік це все стане надбанням громади. Потреба в таких центрах була велика, зауважують у міськраді, адже зараз не в усіх дітей є можливість навчатися навіть дистанційно – у багатьох просто немає необхідної техніки для онлайн-уроків. Тож тепер школярі можуть безперешкодно виконувати домашні завдання та просто весело й корисно проводити час у центрах.
– Діти мають можливість займатися з психологами, з логопедами та навчатися. Реєстрація охочих відбувається в електронному вигляді. Після відкриття ще не минуло й місяця, а центри вже мають велику популярність серед наших мешканців. Це означає, що вони дуже своєчасно відкрилися на території громади, – зазначає Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.
У мультифункціональному центрі «Спільно»
Підтримка доступності послуг
Богодухівська громада стала учасником шведсько-українського проєкту PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні».
– Роботи попереду ще надзвичайно багато. І для цього ми створюємо всі умови. Зараз реконструюємо приміщення ЦНАПу, щоб мати змогу збільшити кількість і якість надання послуг. А сьогодні ми побачили практичний досвід і механізми, як зробити, щоб ці послуги були доступними всім мешканцям громади – через старост, через інших посадових осіб. Зовсім скоро всі наші мешканці це відчують. Бо ми маємо такий запит від населення і підтримку, – говорить міський голова.
Тож у найближчих планах громади – завершити реконструкцію центру надання адміністративних послуг у місті Богодухів.
– Ми почали цю роботу в складний час, і зараз її важливість підтримана на всіх рівнях влади. Прагнемо зібрати в одному місці всі структури, які надають адміністративні послуги. Зовсім скоро у приміщенні буде працювати нотаріус. Також віднедавна наш ЦНАП розпочав реєстрацію і видачу свідоцтв про народження, шлюб та смерть. Ми охопимо наданням адмінпослуг і мешканців наших сіл: будуть впроваджені віддалені робочі місця адміністраторів ЦНАП. Ми навчаємося, робимо оптимальну схему, щоб ці послуги були максимально поширені, аби люди не їхали з віддалених сіл у райцентр, щоб якийсь документ отримати, – зауважує Володимир Бєлий.
Сонячні електростанції
Ще до повномасштабного вторгнення Богодухівська громада почала ставати енергонезалежною. Першими на альтернативне опалення перевели об’єкти соцсфери, зокрема школи, лікарню, Будинок культури та інші об’єкти соціальної сфери. Зараз ця робота продовжується. Так, на водозаборі в Богодухові побудували три сонячні електростанції сумарною потужністю 110 кВт. А до осінньо-зимового періоду ввели в експлуатацію ще дев’ять сонячних електростанцій. Вони дозволили підтримувати безперебійне електропостачання на свердловинах у селах громади.
– Це дало нам економію коштів, незалежність від газу. Ми почали встановлювати сонячні панелі. В цьому році реалізували два проєкти – з обласною радою та з «Нафтогазом», – розповідає Богодухівський міський голова.
Планування відновлення на місцевому рівні
Задля підвищення стійкості громад та подолання наслідків війни представники Мінвідновлення за підтримки UNDP в Україні та фінансування уряду Японії відібрали 10 громад, які візьмуть участь у пілотному проєкті з планування відновлення на місцевому рівні. Заявки подали понад 100 охочих з усієї України, для участі відібрали Білоцерківську, Богодухівську, Валківську, Вижницьку, Куяльницьку, Нововолинську, Охтирську, Прилуцьку, Хмелівську та Чернеччинську тергромади.
Мета проєкту – допомогти громадам навіть в умовах війни відбудуватися і стати сильнішими. Керівники громад отримають фахову підтримку в розробці планів відновлення, проведенні оцінки корупційних ризиків, посиленні спроможності місцевої влади реагувати на кризи та багато іншого.
1 листопада Володимир Бєлий виступив на Форумі в Києві, де розповів про напрями розвитку громади та наголосив на готовності до співпраці.
Реалізація проєкту передбачає три основні напрями. Перший – допомога в організації роботи, пов’язаної з кризовим управлінням, оцінкою потреб та плануванням відновлення. Для цього KPMG Україна розроблено відповідну методологію визначення пріоритетів. У громадах проведуть соціологічні опитування, що допоможуть визначити пріоритети з урахуванням думки мешканців, адже це є важливим інструментом залучення громадськості до процесу планування подальшого розвитку.
Другий напрям антикорупційний – це допомога в оцінці поточного стану та вдосконаленні антикорупційної роботи в громадах.
Третій напрям – підвищення внутрішньої спроможності, навчання у сфері кризового управління та планування відновлення для представників громад.
Співпраця з муніципалітетами ЄС
15–17 листопада Богодухівський міський голова відвідав іспанське місто Асукека-де-Енарес у рамках проєкту «Мости довіри». Українська делегація відвідала міську ратушу, ознайомилась з роботою муніципальної служби прибирання і парком комунальної техніки, роботою міського автотранспорту, побувала на станції очищування води та підприємстві з перероблення відходів. Також українці відвідали орнітологічний заповідник, муніципальний екомузей бджільництва світу та Європейський молодіжний простір, збудований за кошти ЄС.
Богодухівська громада, яка розташована за 5 км від російського кордону, за час повномасштабної війни зазнала втрат і руйнувань. Тому зараз вона, як прикордонна, потребує підтримки, зокрема й від партнерів з Іспанії.
Богодухів та місто Асукека-де-Енарес будуть співпрацювати за такими напрямами: комунальне господарство, екологія, культура, соціальні послуги та управління проєктами. Також міський голова обговорив з іспанським колегою, мером міста Асукека-де-Енарес Хосе Луїсом Бланко Морено, питання щодо взаємодії у відновленні й післявоєнній реконструкції муніципальної інфраструктури Богодухова.
Хосе Луїс Бланко Морено зазначив, що вони готові підтримати проєкт «Оновлення парку комунального транспорту та спецтехніки у Богодухівській громаді» для участі в грантових конкурсах ЄС та національного уряду Іспанії. Також мер прийняв запрошення відвідати Україну.
Під час візиту до муніципалітетів Іспанії
Розвиток партнерства з Фінляндією
21 листопада відбулася онлайн-зустріч Богодухівського міського голови з представниками фінських громад за ініціативою Асоціації малих міст України. Мета зустрічі – налагодження контактів і встановлення побратимських відносин.
Володимир Бєлий розповів про те, як наразі живе громада в умовах війни, як працюють органи місцевого самоврядування та які є нагальні потреби.
– Міжнародна співпраця розкриває нові можливості для нашої громади, зокрема у контексті стратегічного розвитку, обміну досвідом та реалізації спільних проєктів. Я презентував нашу громаду і розкрив можливі напрями взаємодії. Розповів про наш досвід у подоланні кризових ситуацій та реагування на виклики, які постають в умовах воєнного часу, відповів на запитання фінських колег. Представники місцевого самоврядування Фінляндії зазначили, що діалог був дуже корисним для них, бо відкриває очі на ситуацію, що зараз склалася в Україні та конкретно в нашій громаді. Вони запевнили у своїй підтримці й бажанні продовжувати співпрацю, – резюмує міський голова.
Загалом керівник громади зазначає, що участь у міжнародних проєктах наразі дуже важлива, адже це дає можливість створювати щось нове та робити життя мешканців громади комфортнішим.
Раніше ми писали, шо у Богодухові відкрили Алею Пам’яті загиблих воїнів.