Важка зима: як громади Харківщини готуються до нового опалювального сезону

Влада та фахівці прогнозують, що зима буде важкою для всієї України. «Слобідський край» розібрався, як громади Харківщини готуються до холодів та з якими проблемами стикаються на цьому шляху.

Від початку бойових дій на Харківщині зруйновано або пошкоджено понад 280 об’єктів теплопостачання. Окрім того, від російських обстрілів постраждало близько 30 кілометрів водопровідно-каналізаційного обладнання та мереж. З урахуванням тимчасово окупованих територій без електропостачання в регіоні залишається близько 140 тисяч абонентів, без газопостачання – понад 71 тисяча абонентів.

Як зазначив начальник ХОВА Олег Синєгубов, усі громади області мають бути готовими на випадок надзвичайних ситуацій, які можуть статися унаслідок нових обстрілів. Тому Харківщина розглядає можливість придбання мобільних котелень для спільного резерву Харкова та області на випадок аварійних ситуацій.

– Рівень підготовки теплового господарства по Харківській області складає 52 % при плановому показнику Мінрегіону 60 %. По водопровідно-каналізаційному господарству підготовлено в цілому 47 %, житловий фонд – на 57 %, заклади соціальної сфери – на 39 %, – повідомили в ХОВА.

Підготовка до холодів під обстрілами

Через обстріли в Чугуївській громаді постраждало 37 об’єктів інфраструктури. Наразі місцева влада всіма силами намагається підготуватися до нового опалювального сезону. Оскільки зона бойових дій проходить дуже близько до громади, через це збільшилась і кількість обстрілів. Значна кількість з них припадає на цивільні об’єкти, зокрема на житлові будинки. Тому Чугуївська міська голова Галина Мінаєва закликає місцевих жителів уже зараз починати готуватися до осінньо-зимового періоду. Зокрема, місцевим радять зайнятися утепленням будинків, придбанням додаткових побутових опалювальних приладів, дров або пелетів.

– Наш з вами фронт сьогодні – це підготовка міської інфраструктури та житлового фонду до функціонування в осінньо-зимовий період. Міська влада за підтримки ОВА робить усе можливе, щоб місто та сільські населені пункти громади були готовими до будь-яких сценаріїв розвитку подій узимку. Проте це робота спільна для всіх без винятку мешканців. Кожний з вас може вже зараз за можливості готувати своє житло до опалювального сезону, – підкреслила Галина Мінаєва.

Наразі місцева влада та підприємства ЖКГ уже готують міське господарство до зими згідно з графіками. За словами очільниці громади, ця робота буде виконана у визначені терміни.

Окрім того, на Чугуївщині відбулася видача пластикових вікон мешканцям, чиї оселі постраждали внаслідок ворожих обстрілів. Вікна вже отримують жителі приватного сектора. Кожне вікно виготовлене індивідуально, згідно із раніше зробленими замірами. Загалом вікна були виготовлені для 120 зареєстрованих осель, у громаді вікон потребують понад 300 пошкоджених будинків, тож робота триває.

У Чугуївській громаді видають пластикові вікна для постраждалих від обстрілів будинків

Запастися дровами – не буде зайвим

Запастися дровами, якщо є пічне опалення, рекомендують у Первомайській громаді. Незважаючи на те, що громада залишається мирною, Микола Бакшеєв наголошує, що необхідно бути готовими до будь-яких сценаріїв.

– Якщо у вас є пічне опалення, перевірте його, відремонтуйте, поки ще є час. Зробіть запас дров або вугілля, аби бути готовими до можливих тимчасових перебоїв з теплопостачанням, – зауважив міський голова.

Опалювальний сезон у громаді розпочнеться з 15 жовтня, наразі всі 13 котелень Первомайського готові надавати тепло на місто. Так, на Первомайщині на 70 % виконані роботи з підготовки теплових мереж та близько 80 % котельного обладнання. Проведено п’ять капітальних ремонтів, на решті інфраструктури виконані поточні ремонти. Окрім того, виконані гідродинамічні роботи, відпрацьовані всі дефекти. У міськраді запевняють, що підготовка йде за графіком.

Читайте також: Опалювальний сезон: у Первомайському розповіли про готовність до холодів

Серед основних проблем – заборгованість з оплати комунальних послуг. За словами міського голови, Первомайські тепломережі не мають заборгованості по зарплатні своїм працівникам, утім є борги за газопостачання та електроенергію. Тому місцевому населенню нагадують про важливість сплати за комірні. Найвагоміший борг у підприємства наразі за газопостачання – близько 18 мільйонів гривень. За теплову енергію – близько 75 мільйонів гривень, з них близько 20 мільйонів – за попередній опалювальний сезон.

Проблема з дровами

У Богодухівському та Красноградському районах області підготовка до опалювального сезону йде за планом.

– Усе, що на сьогодні можливо, виконано. У середньому близько 80 % підготовлено до опалювального сезону: це і житловий фонд, і соціальні об’єкти, і дорожнє господарство. Глобальних проблем на сьогодні в цих двох районах немає, – зазначив заступник начальника Харківської ОВА Михайло Харнам.

Так, Красноградський район готується до холодів навіть з випередженням графіка. Втім, наразі проблемним моментом є забезпечення населення громад дровами. Але це питання має бути вирішено силами місцевого лісгоспу та за підтримки інших областей.

У Богодухівському районі в першу чергу намагаються забезпечити всім необхідним Золочівську громаду, яка найбільше страждає від російської агресії. Зокрема, тут облаштовують пункти обігріву в старостинських округах і в тих соціальних будівлях, які будуть опалюватися. На випадок аварійних ситуацій, які можуть статися через ворожі обстріли, область надає громадам генератори та твердопаливні котли.

– Постійно йдуть обстріли, пошкодження ми відразу локалізуємо – це енерго- та газові мережі, водопостачання. На сьогодні вся система відремонтована, крім тих старостинських округів, які розташовані по межі державного кордону, – зауважив Золочівський селищний голова Віктор Коваленко.

Читайте також: Ситуація на Золочівщині: відновлення газопостачання та обстріл сільгосппідприємства

Окрім того, Богодухівщина прийняла до себе найбільшу кількість ВПО в Харківській області – майже 58 тисяч людей. Здебільшого вимушені переселенці розміщуються в комунальних закладах. Тому в громадах роблять усе для того, щоб забезпечити опалення в цих будівлях.

Газу немає

У Барвінківській громаді ситуація з теплопостачанням надскладна. Громада розділена газовим каналом, який був перебитий окупантами. Тому в одній її частині газу немає ще з початку весни, це стосується самого Барвінкового та прилеглих сіл. Відремонтувати пошкодження неможливо через постійні обстріли. Втім, у громаді готуються до опалювального сезону, наразі розглядають питання централізованої заготівлі дров.

– Газу немає в нас. Перебитий у зоні бойових дій трубопровід високого тиску. У частини людей залишилося пічне опалення, близько 50 % опалювали домоволодіння газом. Крім того, є 50 багатоквартирних будинків, які під газом. Дуже актуальне питання з дровами, тому що їх ніде взяти, лісництво вже не працює, воно було ізюмське. Ми намагаємося вирішити питання, щоб централізовано заготовляти дрова й продавати людям за доступною ціною, – повідомив Барвінківський міський голова Олександр Бало.

У Барвінковому є два дитячі садки, школа, територіальний центр та центр для переселенців, які мають твердопаливне опалення.

Читайте також: Окупанти обстріляли село Барвінківської громади: 600 домівок без газу

– Готуємо їх про всяк випадок для розміщення людей у зимовий період. Переселенців у нас небагато. З іншого боку, люди повернуться з чужини, а у квартирах холодно. На рідній землі будемо розподіляти по класах, у дитячих садках. Там, де центр для переселенців, узагалі все добре зроблено: кімнати, кухня, ванни, туалети, усе є. Люди будуть у теплі, ми зробимо централізовані кухні, – розповів очільник Барвінківської ТГ. 

Тепло не подорожчає

18 серпня Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає встановлення мораторію на підвищення тарифів на тепло для населення. Передбачається, що мораторій буде діяти протягом воєнного стану в Україні та шість місяців після його завершення.

– Опалювальний сезон буде без підвищення тарифів на тепло та гарячу воду для споживачів. Президент України підписав надважливі закони, які забезпечать як цінову стабільність у сфері теплопостачання, так і фінансову спроможність підприємств теплокомуненерго під час опалювального сезону 2022/23 років. Адже цей опалювальний сезон буде найскладнішим за період незалежності України. Впевнений, що ми всі разом гідно впораємось з усіма викликами та забезпечимо стале проходження опалювального сезону, – зазначив міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов.

Тож забороняється підвищувати тарифи для всіх категорій споживачів на:

  • послуги з розподілу природного газу;
  • теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання);
  • послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Автор: Анастасія Хушану