Концерт на Співочих терасах у Краснокутську зібрав більше п'яти тисяч глядачів. Фото

09.09.2021 10:00 Краснокутськ
Фото Артура Койчуренка Фото Артура Койчуренка
Відкритий музей, 3-D модель архітектурної пам’ятки і атмосферний концерт просто неба з унікальною акустикою. Так на Краснокутщині пройшов концерт «Харитонівська ремінісценція».

Більше, ніж концерт

4 вересня на «Співочих терасах» у селі Городнє Краснокутської громади відбувся концерт «Харитонівська ремінісценція». Захід організували в рамках конкурсу проєктів місцевого та регіонального розвитку «Разом в майбутнє» Харківської обласної ради.

Як розповіла «Слобідському краю» голова Краснокутської селищної ради Ірина Карабут, метою мистецького проєкту було згуртувати громаду, підвищити туристичну привабливість краю, залучити інвестиції та популяризувати історичну і культурну спадщину відомих меценатів ХІХ – початку ХХ століття – родини Харитоненків.

Послухати музику на унікальному архітектурному об’єкті прийшли більше 5 тисяч людей з усіх куточків Харківщини, а також із сусідніх Сумської і Полтавської областей. На урочисту подію завітали заступниця голови Харківської обласної ради Тетяна Біловол, голова Богодухівської районної ради Юрій Яцина і Краснокутський селищний голова Ірина Карабут.

Фото Краснокутської селищної ради

Тетяна Біловол оголосила переможця конкурсу «Разом в майбутнє» – громадську організацію «Добра воля» та вручила сертифікат про успішну реалізацію проєкту.

– Хочу подякувати гостям, музикантам та організаторам цього чудового свята. Дуже важливо, що є люди, які готові організовувати не тільки цікаві та яскраві, а й визначні для збереження історичної спадщини заходи. Організаторам «Харитонівської ремінісценції» вдалось дуже органічно поєднати музику, історію та красу Краснокутщини. Дуже приємно, що це стало можливим завдяки обласному конкурсу «Разом в майбутнє». Обласна рада завжди готова підтримати цікаві культурні заходи, націлені на розвиток туристичного потенціалу Харківської області, – сказала Тетяна Біловол.

Читайте також: У Краснокутській громаді пройшов фестиваль борщу. Фото

Голова Краснокутської селищної ради Ірина Карабут привітала гостей концерту і нагадала, як у 2009 році вперше на Співочих терасах був заснований етнофестиваль. Очільниця громади подякувала всім організаторам та учасникам заходу, завдяки якому громада стала відомою далеко за межами Богодухівського району і Харківської області.

Фото Краснокутської селищної ради

Для гостей артподії свою продукцію презентували краснокутські майстри та виробники. Працював майданчик музею «Харитонівська ремінісценція», про історію краю розповідали краєзнавці з Краснокутська, Харкова та Сум, була презентована виставка світлин родини Харитоненків. Крім того, була представлена віртуальна 3-D модель Співочих терас.

Фото Краснокутської селищної ради

Родзинкою заходу став виступ Молодіжного симфонічного оркестру «Слобожанський» та етногурту «Яри», які виконали оновлену музичну програму «Добра хата». Це 20 українських народних пісень, зібраних на Харківщині, в симфонічній оркестровці. Для участі у проєкті спеціально запросили відомого диригента та скрипаля з Німеччини Даніїла Австріха.

Фото Краснокутської селищної ради

Довідка «СК»

Проєкт «Харитонівська ремінісценція» ініціювали небайдужі мешканці громади, зокрема лідер фольклорного гурту «Яри» та ГО «Добра воля» Микола Пазич. А можливою ця подія стала завдяки депутатам селищної та обласної рад, які підтримали рішення про співфінансування проєкту. Так, з обласного бюджету було виділено 991 тисячу гривень, а з місцевого – 500 тисяч гривень.

 

Як народжувався проєкт

Співочі тераси – це унікальна архітектурна пам’ятка, яка має серйозну перспективу для розвитку. З 2009 року там проводили різні заходи: етнофестиваль, рок-фестиваль, свято Купала та інші. Як розповідає Микола Пазич, у 2019 році виникла ідея попрацювати не лише з архітектурним об’єктом, але і з історичним контекстом. Тобто з історією Харитоненків, які були відомими меценатами і зробили великий внесок у культурний розвиток Слобожанщини.

Минулого року ГО «Добра воля» виграла проєкт Українського культурного фонду. Спільно з чотирма музикантами МАСО «Слобожанський» гурт «Яри» записав альбом «Добра хата», який складався з фольклорних пісень Харківщини. У планах артистів було влаштувати тур Харківською областю, але через карантин «живі» виступи скасували. Натомість презентацію альбому провели в онлайн-форматі.

Але мета – зіграти із симфонічним оркестром та розповісти широкій публіці про ідеї і цінності родини Харитоненків – залишилася, і завдяки конкурсу «Разом в майбутнє» це вдалося. За словами музиканта, важливим було й те, що місцевий гурт зміг зіграти з провідним симфонічним оркестром.

– Це унікальна можливість для музикантів, які живуть у провінції та не відвідують оперних театрів, – не просто послухати симфонічну музику, а й зіграти з оркестром, – пояснює лідер гурту «Яри».

Підготовка тривала кілька місяців. Спочатку були записані аранжування до фольклорних пісень, потім оркестр і гурт репетирували номери окремо. Декілька разів зібралися на спільні репетиції.

Фото Краснокутської селищної ради

Власне концерт пройшов «на ура», сподобався і публіці, і артистам, зібрав безліч публікацій і добрих відгуків.

– Акустика Терас спрацювала на 100 %. Треба було лише трохи підсилити звук, аби музика лунала по всіх терасах. Але акустичні особливості цього об’єкта неймовірні, – ділиться враженнями організатор. – На Харківщині мало хто робить такі речі: бере історичну музику, яку співали ще бабусі, і з нею працюють. Музичний бізнес – це насамперед комерція, і просувати українську народну музику в сучасній інтерпретації – це не популярні рухи. Але вони мають потужну соціальну складову. Адже це наше. Це те, що нас ідентифікує і що ми не маємо забувати.

 

Фото Краснокутської селищної ради

Зберегти спадщину

До проєкту ввійшло, крім власне концерту, багато інших заходів.

Спочатку Співочі тераси привели до ладу. Організатори, мешканці громади, представники селищної ради всі гуртом прибирали територію та очищували архітектурну пам’ятку від чагарників і сміття. Місцеві умільці зробили дерев’яні сходи на терасах.

Та цього, кажуть організатори, замало. Співочі тераси, та й інші об’єкти спадщини Харитоненків потребують справжньої реанімації.

– Свого часу ми проводили геодезичні дослідження на Терасах. Вони міцні, але зовнішню стінку, яка обкладена цеглою, треба капітально відремонтувати та укріпити. Якщо все вийде, то цього року оголосимо тендер на розробку проєкту реанімації Терас, – говорить голова громади.

Крім того, відновити хочуть і родинне гніздо Харитоненків – пам’ятку садово-паркового мистецтва Наталіївський парк із церквою та старовинними деревами.

– Син Івана Харитоненка Павло відроджував родинний маєток у Наталівці. Там відбувалися неймовірні речі: там жили художники, митці, музиканти, театральні групи. Фактично це була творча резиденція, – розповідає Микола Пазич, який вивчав історію Харитоненків з 2009 року.

На думку артиста, Наталіївській садибі можна повернути її історичне значення – а саме перетворити на культурний простір, резиденцію для митців. Для цього там є вся інфраструктура: красивий парк, бальна зала, світло і вода.

Читайте також: У Пархомівському музеї з'явилася картина Івана Марчука

На переконання Миколи Пазича, культурну спадщину треба популяризувати в громаді, а самим мешканцям варто навчатися й активніше долучатися до розвитку власного краю.

– З появою спроможної громади ці процеси з відродження культурної спадщини мають прискоритися, – вважає Микола Пазич.

Концерт організатори вважають успішним, тому проводитимуть його щорічно. Тільки у майбутньому до його організації планують залучити Український культурний фонд, говорить голова громади. Крім того, для розвитку цієї туристичної зони хочуть залучити інвестора.

– На Терасах дуже мальовнича природа: коли стоїш на горі, унизу відкривається красивий краєвид, після кам’яних терас спускаються до ставка природні тераси. Там сосни, багато цілющих рослин улітку, – розповідає Ірина Карабут. – Тут усе є для туризму, потрібен лише інвестор, який би збудував гостьові будинки чи орендував існуючі будівлі під готель. Сучасному туристу, який хоче відпочити в тиші і спокої, варто їхати саме сюди.

Фото - Артур Койчуренко