Що можуть разом громада, бізнес та влада: досвід Нововодолазької ТГ

19.11.2021 08:50 Нова Водолага
Замість старенької ГАЗелі тепер дітей на одному із сільських шкільних маршрутів Нововодолазької ТГ розвозить новий комфортабельний Hyundai. А в центральній лікарні громади триває «Велике будівництво» – незабаром там з’явиться паліативне відділення. Наразі на Харківщині лише два заклади, що надають таку допомогу. Новий шкільний автобус та створення паліативного відділення, а ще багато інших об’єктів і проєктів – це результат співпраці Нововодолазької ТГ з депутатами різних рівнів та бізнесом.

До школи з комфортом

Школярі та вчителі Рокитненського ліцею отримали шикарний подарунок – новий автобус з кондиціонером. Тож тепер дітлахів до школи і садка підвозитиме не старенька ГАЗель, а комфортабельний Hyundai.

У Рокитненському ліцеї навчаються 92 учні, до садка ходять 13 дітей. Шкільний автобус підвозить 15 дітей та 11 педагогів.

– Відбувається кілька шкільних рейсів, бо молодші класи закінчують навчання раніше, старші – пізніше. Графік автобусів ми підлаштовуємо до розкладу уроків, – розповіла «СК» начальниця відділу освіти Нововодолазької селищної ради Ольга Козачок.

Новий шкільний автобус розрахований на 16 місць. Його вартість – 1,5 мільйона гривень. Це спільний проєкт, який започатковувався за підтримки народного депутата України Олексія Красова між Нововодолазькою селищною радою та підприємством «Укргазвидобуток». 800 тисяч гривень на купівлю автобуса надало підприємство, 700 тисяч гривень – кошти місцевого бюджету.

– Організувавши комунікацію між Нововодолазькою громадою та ПрАТ «Укргазвидобуток», я зміг залучити приватне підприємство до участі в співфінансуванні соціального проєкту – придбання шкільного мікроавтобуса. Партнерство між владою та бізнесом – потужний інструмент для розвитку громад, – переконаний парламентарій.

Новий шкільний автобус у Нововодолазькій ТГ

11 листопада очільник громади Олександр Єсін разом з народним депутатом Олексієм Красовим та директором «Укргазвидобуток» Володимиром Махновецем вручили ключі водієві від нового Hyundai.

Цей автобус використовуватиметься не лише для підвозу учнів та вчителів, але й для обслуговування Рокитненського будинку культури. Окрім цього, за потреби автобус можуть використовувати і для соціальних рейсів.

Наразі в Нововодолазькій громаді на шкільних маршрутах працює дев’ять автобусів, які підвозять майже півтисячі дітей. Незабаром має з’явитися ще один автобус. Його вартість складає близько 2 мільйонів гривень. 70 % цих коштів – освітня субвенція, 30 % – співфінансування з місцевого бюджету.

– У цьому році ми придбали два нові шкільні автобуси. Наразі це покриває потреби громади. У майбутньому плануємо докупити ще чотири. У нас у громаді автобуси не стоять без діла, коли немає підвозу дітей до навчальних закладів, транспорт використовується як соціальний автобус, – розповів Нововодолазький селищний голова Олександр Єсін.

Трансформація центральної лікарні

Нововодолазька центральна лікарня на балансі громади знаходиться близько року. Зараз тут інфекційне відділення перетворюють на паліативне. За словами керівника Нововодолазької ЦЛ Олега Яковенка, наразі на Харківщині тільки два заклади, що надають паліативну допомогу, – Харківська міська лікарня № 5 та обласний спеціалізований будинок дитини «Гіппократ». Проте паліативної допомоги в регіоні потребують близько 20 тисяч маленьких пацієнтів. І завдяки президентській програмі «Велике будівництво» паліативне відділення Нововодолазької центральної лікарні має запрацювати у першому півріччі 2022 року.

Зараз тут кипить ремонт: уже утеплили та укріпили фасад будівлі, замінені вікна й двері. Завершується монтаж нової покрівлі.

– У нас є повне розуміння і підтримка від селищної ради в питаннях розвитку медицини в громаді та взагалі громадського здоров’я, – зазначив очільник Нововодолазької ЦЛ Олег Яковенко.

– Також ідею трансформації лікарні підтримав і народний депутат Олексій Красов. Ще навесні ми йому розповіли про наші плани створити на базі ЦЛ паліативне відділення. Він підтримав нашу ініціативу, – зауважив очільник Нововодолазької ТГ.

Нововодолазька центральна лікарня

Стаціонарне паліативне відділення розраховане на 20 ліжок, там лікуватимуться як діти, так і дорослі. Працювати з такими пацієнтами будуть за європейськими стандартами. Шість лікарів відділення – терапевт, логопед, психолог, педіатр, дитячий анестезіолог, дитячий невролог – уже пройшли відповідне навчання в німецьких фахівців на базі Харківського обласного спеціалізованого будинку дитини «Гiппократ». На базі паліативного відділення Нововодолазької ЦЛ працюватиме не тільки стаціонар, але й виїзна бригада.

У листопаді хід ремонтних робіт у паліативному відділенні проінспектували очільник громади Олександр Єсін та представник Харківщини у Верховній Раді Олексій Красов.

– Переобладнання колишнього інфекційного відділення на паліативне дозволить запровадити в громаді нову важливу послугу – надання паліативної допомоги, насамперед дітям. Це означає, що сім’ї, в яких виховується невиліковно хвора дитина, зможуть отримати всебічну фахову підтримку – медичну, психологічну, соціальну. У паліативному відділенні передбачено й окреме крило для дорослих, тож допомога надаватиметься всім, хто її потребує, – наголосив Олексій Красов.

Узагалі останнім часом масштабні ремонтні роботи в Нововодолазькій лікарні не припиняються. На першому поверсі вже майже завершився ремонт хірургічного відділення, на черзі оновлення й поліклінічного. За депутатським поданням Красова з держбюджету на ремонт лікарні субвенцією вже надано 3 мільйони гривень. Після ремонту в медзакладі з’явиться сучасний продуманий простір, який буде зручним як для пацієнтів, так і медперсоналу.

Нововодолазька ЦЛ – це заклад вторинного рівня надання кваліфікованої медичної допомоги. Обслуговуються в лікарні не тільки жителі Нововодолазької ТГ, а й сусідніх громад. Щомісяця хірурги лікарні проводять понад 50 складних операцій. У медзакладі пацієнти за потреби проходять і томографічне обстеження.

– Нововодолазька ЦЛ надає пріоритетні послуги, зокрема і допомогу при мозковому інсульті. Це важливо, бо не всі лікарні в Харкові надають такі послуги. Пацієнти, які мають електронне направлення лікаря, обслуговуються безкоштовно, – підкреслив Олег Яковенко.

ремонт в нововодолазькій лікарні

У планах керівництва – відкрити в лікарні ще й реабілітаційне відділення. Шляхи для трансформації своєї ЦЛ громада шукає різноманітні. Зокрема, і участь у обласних конкурсах. Так, завдяки перемозі в конкурсі мініпроєктів «Ефективна медицина в громаді» в Нововодолазькій лікарні з’явилися сучасні операційні столи. Загальний бюджет проєкту становив майже півмільйона гривень, з них 341 тисяча – це кошти обласного бюджету. Окрім цього, за рахунок коштів бюджету Нововодолазької селищної ради були придбані операційні лампи.

– Ми завжди на прямому зв’язку з центральною лікарнею. Як і з іншими закладами нашої громади. Комунальні послуги ЦЛ оплачуються з бюджету громади, – зазначив очільник Нововодолазької ТГ Олександр Єсін.

У тему

Два роки тому на баланс Нововодолазької громади був переданий дитячий оздоровчий табір «Золотий колос». Якщо минулого року через жорсткий карантин заклад не працював, то цього літа в таборі відпочило понад тисячу дітлахів не тільки з Харківщини, а й інших областей України.

Після завершення сезону в будівлях закладу почався ремонт. Табір був побудований у 80-ті роки минулого століття і з того часу жодного разу капітально не ремонтувався. Роботи ведуться в корпусі, де розташовані їдальня та клуб. Будівельники замінили дах, наразі працюють в їдальні, яка розрахована на 360 дітей.

Зробити капремонт самостійно громаді не під силу. На допомогу прийшов нардеп Олексій Красов. Він залучив субвенцією з державного бюджету на ремонт табору 4 мільйони гривень. Також грошима обіцяє допомогти і область.

– У планах громади повністю відремонтувати будівлі табору, щоб діти відпочивали у повному комфорті. Кошторисно-проєктна документація нами вже зроблена. Область також обіцяє допомогти з капремонтом табору. Звісно, гроші виділятимуться і з бюджету селищної ради також, – повідомив очільник Нововодолазької громади Олександр Єсін.

Нововодолазька громада тісно співпрацює з депутатами різних рівнів, зокрема й обласними. Так, за поданням депутата Харківської облради Валерія Пітька з обласного бюджету були виділені кошти на встановлення дитячих майданчиків у Новій Водолазі та на території старостинських округів. Перший такий майданчик відкрився в громаді 10 листопада – малеча у захваті.

Автор: Юлія Міронюк