Мільйони гривень на освіту виділяють у Нововодолазькій громаді

10.09.2021 08:50 Нова Водолага
Усі школярі, хоч у центрі громади, хоч у віддаленому селі, мають навчатися в комфортних умовах і здобувати якісну освіту. Такий підхід до навчання – у Нововодолазькій громаді Харківської області. Тут обов’язковими атрибутами закладів освіти є класи із сучасними меблями, необхідним мультимедійним обладнанням, оновлені харчоблоки, затишні зони відпочинку для дітей, сучасні футбольні поля зі штучним покриттям. Щороку чималі кошти громада вкладає в розвиток освіти.

У новому навчальному році в Нововодолазькій громаді свої двері для учнів відкрили 10 шкіл (серед яких дві опорні) та дві філії. Нагадаємо, після останніх місцевих виборів (у жовтні 2020 року) шкільна мережа стала трохи більшою, бо до ТГ доєдналися кілька сільських рад, на території яких було чотири заклади освіти та одна філія. Також у громаді працює 14 закладів дошкільної освіти, Будинок дитячої та юнацької творчості, ДЮСШ та Інклюзивно-ресурсний центр.

Наразі в Нововодолазькій ТГ налічується близько трьох тисяч дітей, які навчаються в школах та відвідують садки. І всі вони мають навчатися в однаково комфортних умовах та здобувати якісну освіту. Тож щороку з бюджету селищної ради на ремонти, устаткування і впровадження корисних та цікавих ініціатив у школах і садках виділяються мільйони. 

– У нас не має різниці, де знаходиться заклад – у Новій Водолазі чи в селі, гроші вкладаються в усі школи. Умови для навчання мають бути комфортними в усіх закладах освіти громади, – переконаний голова Нововодолазької селищної ради Олександр Єсін.

За кілька років децентралізації громада на території кожної своєї школи побудувала сучасне міні-футбольне поле зі штучним покриттям. Усі ці майданчики працюють чи не цілодобово. Цьогоріч особлива увага була приділена «новачкам» – школам, що лише кілька місяців тому стали частиною їх мережі.

Старт нового навчального року в Нововодолазькій ТГ відзначили відкриттям таких сучасних спортивних об’єктів у Липкуватівському, Просянському та Рокитненському ліцеях. 

Що й казати, діти дуже зраділи такому подарунку. Радість свята зі школярами сільських закладів освіти розділили гості – очільник громади Олександр Єсін та народний депутат України Олексій Красов.

– Школа – це головний осередок життя в селі. Місце, де відбуваються найважливіші події для громади. Як же приємно бачити маленькі сільські ліцеї, які не занепадають і не зазнають скруту, а розвиваються! І разом з ними живуть і розвиваються їх села. Дякую за можливість стати часточкою вашого свята, розділити ваші емоції. Бажаю вам у навчальному році нових здобутків і спортивних перемог, – привітав дітлахів народний депутат.

Читайте також: Артур Товмасян: У Новій Водолазі є чому повчитися іншим громадам

Наразі в громаді вже є десять сучасних спортивних майданчиків. Та на цьому нововодолажці не зупиняються, до кінця цього року таке міні-футбольне поле з’явиться й на території санаторної школи. Цей проєкт громади переміг в обласному конкурсі «Разом в майбутнє». Загальна вартість робіт складає понад 2 мільйони гривень (1 мільйон 50 тисяч гривень – кошти обласного бюджету, 1,2 мільйона гривень – кошти бюджету ТГ). На цьому майданчику займатимуться не лише вихованці Нововодолазької санаторної школи, але й жителі сусідніх мікрорайонів. 

футбольне поле Нововодолазька ТГ

У планах на наступний рік є також будівництво ще одного міні-футбольного поля зі штучним покриттям. Орієнтовна вартість цього спортивного об’єкта складатиме трохи більше двох мільйонів гривень.

120 % співфінансування

Нові футбольні поля – це далеко не все, що було зроблено для дітей у Нововодолазькій ТГ. Узагалі на підготовку до навчального року громада цьогоріч витратила близько 4 мільйонів 200 тисяч гривень. Як уже зазначалося вище, особлива увага приділялася «новачкам». 

– Якщо в наші, так би мовити, старі школи ми щороку вкладали кошти та розвивали їх. То стан «новачків» залишав бажати кращого, в деяких з них кабінети НУШ були створені доволі умовно. Наприклад, був один диван, а необхідного мультимедійного та комп’ютерного обладнання там не було. Нова українська школа – це передусім новаційний підхід до навчання, а без сучасного обладнання це неможливо, – переконана начальниця відділу освіти Нововодолазької селищної ради Ольга Козачок. – Тому ми доукомплектували класи цих шкіл мультимедійною технікою на 164 тисячі гривень. Усе відразу зробити не до снаги, з часом будемо продовжувати цей процес. 

Четвертий рік поспіль держава виділяє субвенційні кошти на впровадження НУШ. Але, щоб отримати субвенцію, має бути співфінансування з боку громади. Для Нововодолазької ТГ ця сума мала складати 10 %, але по факту громада щороку виділяла значно більше.

– Для того щоб забезпечити усі заклади мультимедійною та комп’ютерною технікою, дидактичними матеріалами, меблями тощо, частка нашого щорічного співфінансування складає близько 120 %. Цьогоріч на оснащення кабінетів НУШ громада виділила 1 мільйон 430 тисяч гривень, – повідомив «СК» Нововодолазький селищний голова Олександр Єсін.

школа Нова Водолага

Також громада витратила 200 тисяч гривень на закупівлю та установку жалюзі в класах. 

– Жалюзі – це необхідний крок. Зараз майже в кожному кабінеті є мультимедійне обладнання, а без затемнення класу діти не побачать зображення на екрані, – пояснює начальниця відділу освіти Нововодолазької селищної ради Ольга Козачок. 

Узагалі на ремонтні роботи в школах цього року було спрямовано понад 3 мільйони гривень. Так, мільйон гривень витратили на ремонт покрівлі в Липкуватівському ліцеї, 105 тисяч гривень – на фасад Знам’янської філії тощо. 

Керівництву Нововодолазької ТГ довелося шукати вихід із ситуації, яка склалася у Ватутінському ліцеї. Річ у тому, що ще попередня місцева влада взялася за оновлення харчоблока, на це була виділена державна субвенція. Були проведені тендери, постачальник завіз до школи обладнання, проте гроші освоїти тоді ще сільська рада не встигла, і їх довелося повернути. Що робити з цим «спадком», вирішувала вже Нововодолазька селищна рада. 

Зупинилися на варіанті, що харчоблок у Ватутінському ліцеї потрібно оновлювати за будь-яких обставин. Повернуть субвенцію – добре, не повернуть – тоді громада сама закупить усе необхідне устаткування. Голова ТГ зміг добитися, щоб громаді повернули субвенцію, довелося знову проводити тендери і за­купляти обладнання – велику холодильну шафу, марміт (поверхня для підігріву страв) та пательню. Апгрейд харчоблока вже завершено.

Окрім цього, були оновлені харчоблоки й у дитячому садку «Казка», Липкуватівському та Бірківському ліцеях, Сосонівському НВК. 

Переможні проєкти

Громада не тільки вкладає кошти в школи та садки, а й залучає заклади та самих школярів бути активними. Наприклад, завдяки перемогам у Бюджету участі в дитячому садку «Малятко» (Нова Водолага) щороку з’являється щось нове. Так, минулого року виграв їх проєкт на оновлення харчоблока, заклад отримав технологічні столи, м’ясорубку, сушарки тощо.

Також у минулому році переміг проєкт, що написала педагог-організатор Будинку дитячої та юнацької творчості, «Нововодолазька громада, звучи по-новому». І в цьому році заклад отримав радіо-акустичну апаратуру.

Окрім цього, в Нововодолазькій громаді навесні 2021 року був започаткований Шкільний громадський бюджет. На його реалізацію селищна рада виділила 340 тисяч гривень. Так, для Липкуватівського ліцею була придбана акустична апаратура. У Ватутінському ліцеї переміг проєкт «Сучасним дітям – сучасна школа» – заклад отримав п’ять великих смарт-телевізорів, які вже використовуються в освітньому процесі. 

А в Нововодолазький ліцей № 2 вже завезені лави та дивани для зон відпочинку дітей. У Новоселівському НВК також у холі оформлена зона відпочинку для учнів. Усі інші поставки переможці чекають найближчим часом – це туристичне та спортивне обладнання, нові меблі тощо.

– У Бірківській філії переміг проєкт щодо оснащення шкільної їдальні. Всі матеріали були закуплені під час літніх канікул, і їдальня вже функціонує. Щоправда, вони трохи прорахувалися, і замість 20 тисяч гривень знадобилося більше коштів. Але громада виділила додаткові гроші, і ремонт було закінчено, – зазначив Олександр Єсін.

В тему
У Нововодолазькій громаді опікуються не тільки створенням комфортних умов для навчання. Серед пріоритетів і якість освіти. Щоб покращити знання учнів, у новому навчальному році в громаді організують безкоштовні курси з підготовки до ЗНО.

 

Автор: Юлія Міронюк