В Есхарі за підтримки Великобританії відбудовують ліцей, зруйнований ворожими ракетами

22.02.2024 19:14 Новопокровка
У ліцеї до війни навчалося понад 460 учнів / Фото: Планування відновлення в громадах У ліцеї до війни навчалося понад 460 учнів / Фото: Планування відновлення в громадах

Ліцей у селищі Есхар Новопокровської громади Харківської області, в якому до війни навчалося понад 460 учнів, був зруйнований російською ракетою 31 травня 2022 року. Відновлювати ліцей допомагає ініціатива Планування відновлення в громадах, що втілюється Abt Britain та KPMG в Україні спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України за підтримки Уряду Великої Британії.

Про це «Слобідський край» пише з посиланням на проєкт «Планування відновлення в громадах».

Есхар – доволі велике селище на Харківщині лише за 60 кілометрів від кордону з росією, в якому до війни мешкало 5,6 тисячі українців. Громада з центром у Новопокровці, до якої входить Есхар та ще дев’ять населених пунктів, лише дивом не потрапила під окупацію. Та на здивування місцевої влади навіть стала локальним центром прийому ВПО: у перші ж місяці великої війни порятунок тут знайшли 11 тисяч внутрішньо переміщених осіб. У самому Есхарі населення збільшилося майже на 50 %.

Замість ліцею – руїни

Селище, на щастя, не пережило окупацію, але повною мірою відчуло всю силу прагнення російських військових звільнити українців від усього важливого. Зокрема,  соціальної інфраструктури. Вночі 31 травня 2022 року в Есхарівський ліцей влучили ворожі ракети, вщент зруйнувавши два корпуси однієї з найбільших шкіл громади.

– Дивом вціліла лише спортивна зала, від решти будівель залишилося саме сміття, – пригадує заступниця селищного голови з питань регіонального розвитку та залучення інвестицій Світлана Альошина.

До війни в ліцеї навчалося понад 460 учнів. Від наймолодших до випускних класів. Частину з них, звісно, батьки вивезли подалі від лінії фронту, але навіть зараз, з урахуванням ВПО, понад 400 школярів не мають приміщення для навчання.

Есхар, зруйнований ліцей

Ворожа ракета вщент зруйнувала два корпуси ліцею / Фото: Планування відновлення в громадах

– Нам пропонували організувати підвіз дітей до шкіл інших селищ громади, але в такому рішенні є кілька проблем. По-перше, розвозити стільки дітей у щоденному режимі з точки зору безпеки, логістики та економіки дуже важко. По-друге, Есхар – найвіддаленіше селище громади, яке з’єднує з іншими селами та центром єдина і дуже занедбана дорога, яку полагодити самотужки ми не можемо та й не маємо права, – пояснює Альошина.

Крім того, додає вона, це одна з найкращих шкіл не тільки громади, а й України загалом. За рейтингом ЗНО з української мови вона стабільно входила до ТОП-200 українських шкіл.

– Нам важливо зберегти ліцей, колектив педагогів, майже сторічну історію школи, – розповідає Світлана Альошина.

За її словами, є й суто економічна причина боротися за відбудову ліцею. Якщо перевести учнів до найближчого освітнього закладу, що розташований у сусідньому Чугуєві, Новопокровська громада втратить освітню субвенцію через малу чисельність школярів. Адже Чугуїв адміністративно входить до іншої громади. Відтак дітлахи з інших сіл також можуть втратити доступ до освіти – самотужки тягнути витрати на утримання шкіл громада не зможе.

Британська допомога

Розповідаючи про спроби знайти кошти на відбудову, Альошина перелічує з десяток українських та міжнародних фондів, до яких зверталася громада. Але навіть для глобальних інституцій бюджет у кількасот мільйонів гривень на один проєкт – занадто велика транзакція. До того ж громада навіть не могла показати потенційним донорам детальний кошторис.

– Лише проєктно-кошторисна документація коштує близько 2,5-3 млн грн. Для громади це серйозна сума, тож депутати слушно хочуть бути впевнені, що гроші не будуть втрачені. Щоб гарантувати їм це, потрібні чіткі джерела фінансування відбудови. В іншому випадку вже за рік потрібно буде виділяти кошти на коригування проєкту, – пояснює Альошина.

Допомога прийшла від ініціативи Планування відновлення в громадах, що втілюється Abt Britain та KPMG в Україні спільно з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України за підтримки Уряду Великої Британії (UK International Development).

Ліцей в Есхарі

Це одна з найкращих шкіл не тільки громади, а й України загалом / Фото: Планування відновлення в громадах

Ініціатива взяла на себе всі витрати з розробки проєктно-кошторисної документації на відбудову одного корпусу ліцею для 200 учнів із бомбосховищем. Більше, пояснює Альошина, Есхару зараз не треба – від додаткових квадратних метрів лише зайві витрати на утримання. Розробка документації має завершитися у березні.

Після цього готовий документ розмістять на порталі цифрової екосистеми для підзвітного управління відновленням DREAM. Альошина сподівається, що участь у проєкті ініціативи британського уряду та розміщення його на порталі збільшить шанси на пошук донорів для його реалізації. І незабаром школярі Есхару зможуть навчатися в одному з найкращих ліцеїв України.

Нагадаємо, у двох районах Харківської області планують відновити офлайн-навчання. Проте відновити заняття можна буде тільки за умови навчання дітей у безпечному середовищі.

Автор: Галина Гришко