У Первомайській громаді інвестують мільйони в якісну медицину

20.07.2021 08:50 Первомайський
Фото: Первомайська міська рада Фото: Первомайська міська рада
Цього року в Первомайській громаді Харківської області розпочнуть ремонтувати поліклініку. Після реконструкції будівля стане енергоощадною та комфортною як для медиків, так і пацієнтів. На оновлення медзакладу витратять близько 11 мільйонів гривень. Ці кошти громаді вдалося залучити за допомогою міжнародного проєкту.

Сьогодні Первомайський центр первинної медико-санітарної допомоги обслуговує понад 35 тисяч пацієнтів – жителів Первомайської, Олексіївської та Біляївської громад. Їх лікують 27 сімейних лікарів. Більшість з них ведуть прийом пацієнтів у приміщенні по вулиці Світанковій, що розташовується на території центральної районної лікарні.

Читайте також: Як «первинка» Харківського району вийшла на новий рівень

Також у цьому медзакладі проводять різні лікувально-профілактичні процедури. Тут же медики роблять лабораторні аналізи та кардіограми. Чотири кабінети в амбулаторії виділили під прийом хворих на коронавірус, аби розмежувати пацієнтів з підозрою та запобігти поширенню хвороби в громаді.

Як розповів перший заступник Первомайського міського голови Антон Орєхов, двохповерхова будівля була збудована ще в 1978 році. З того часу капітальний ремонт там не проводився. Через це приміщення не відповідає ані нормам енергоефективності, ані стандартам організації якісних медичних послуг.

Так, за словами директорки Первомайського ЦПМСД Раїси Горячок, потреба в ремонті назріла вже давно.

– Бувають ситуації, коли покрівля протікає, є проблеми з температурним режимом. Одна частина приміщення більшменш тепла, а от в іншій температура взимку буває й 14 градусів. Тому доводиться вмикати обігрівачі, – зауважила медик.

Необхідність оновлення закладу «первинки» підштовхнула Первомайську міську раду до участі у міжнародному проєкті «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури – поліпшення первинної сільської медицини (УФСІ VII)». Він упроваджується Українським фондом соціальних інвестицій за фінансової підтримки Уряду Німеччини через Банк розвитку KfW (донорами УФСІ в різні роки був також Світовий банк, Європейський Союз та інші міжнародні організації).

Загалом покращити умови для пацієнтів у рамках проєкту отримали можливість п’ять громад Харківської області. Окрім Первомайської, так само відремонтують амбулаторії ЦПМСД у Зачепилівській, Безлюдівській, Шевченківській та Змїівській громадах.

Зокрема, у Первомайському проведуть термомодернізацію будівлі. Тут замінять вікна та двері, утеплять фасад, капітально відремонтують та утеплять покрівлю, облаштують пандус.

– Зараз ми перебуваємо на стадії тендерних процедур. Коли ж організація обере переможця, зможемо розпочати роботи. Загальна вартість реконструкції сягає 11 мільйонів. Є невелике співфінансування з місцевого бюджету, але основну частину коштів надають спонсори, – розповів Антон Орєхов.

За словами посадовця, енергомодернізація поліклініки дасть змогу не тільки ощадливіше витрачати кошти з місцевого бюджету, а й створити комфортніші умови для лікарів та пацієнтів.

100 мільйонів за п’ять років

Первомайська міськрада вже більше п’яти років бере участь у різних державних, міжнародних, зокрема й європейських, проєктах, аби покращувати медичні послуги. За підрахунками міського голови Миколи Бакшеєва, за останні п’ять років інвестиції в медичну галузь сягнули 100 мільйонів гривень з різних джерел.

Серед масштабних проєктів, які вдалося втілити у життя, ремонт денного стаціонару в центральній районній лікарні (близько 2,4 мільйона гривень), а також патологоанатомічного та фізіотерапевтичного відділення (понад 3 мільйони гривень). Також у лікарні провели термомодернізацію чотириповерхового хірургічного корпусу за понад 8 мільйонів гривень.

Окрім ремонтів, у центральній лікарні з’явилося нове медичне обладнання, яке дозволило збільшити кількість послуг для пацієнтів та зробити лікарню більш конкурентною. Так, до впровадження медичної реформи Первомайська ЦРЛ могла претендувати на три-чотири пакети від Національної служби здоров’я. Після осучаснення кількість пакетів збільшилася до 17.

Нагадаємо, реформа спеціалізованих медичних закладів стартувала у квітні 2020 року та передбачала зміну системи фінансування. Державну субвенцію, яка раніше виділялася для діяльності закладів, замінили конкретні тарифи за надані послуги.

Їдуть народжувати з Харкова

Та головною метою реформи було збільшити якість медичних послуг на рівні сільської та районної медицини, а також дати пацієнту можливість самостійно обирати медзаклад, де лікуватися. Тому лікарні змушені були вступити в конкурентну площину.

Приміром, сьогодні завдяки відремонтованому пологовому відділенню у Первомайській ЦРЛ приймають породіль не
тільки зі своєї та сусідніх громад, але й із Харкова.

– Сьогодні тут обслуговуються породіллі не тільки з Первомайської громади, але й із сусідніх. Зокрема, із Сахновщинської та Кегичівської. Завдяки оновленню пологове відділення міської лікарні вийшло на рівень з обласними медзакладами. Тож тепер до Первомайського навіть приїздять породіллі з Харкова, – зазначив Микола Бакшеєв.

Оновлене пологове у Первомайській ЦРЛ відкрили в 2019 році. Втілити у життя дороговартісний проєкт, а він коштував майже 5 мільйонів гривень, громаді вдалося за підтримки німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, що діє в Україні за дорученням чотирьох німецьких міністерств, Європейського Союзу та інших міжнародних партнерів. Пріоритетними напрямами є ефективне державне врядування, енергоефективність і клімат та сталий економічний розвиток.

Крім того, товариство GIZ допомагає українському уряду розвинути перспективи для Східної України і так подолати наслідки кризової ситуації в регіоні. А оскільки Первомайський – одне з міст Харківщини, яке прийняло чималу кількість внутрішньо переміщених осіб, міськраді вдалося реалізувати проєкт та залучити додаткові інвестиції в місто.

Тож після ремонту громада отримала сучасне пологове відділення. Тут створили палати індивідуального та сімейного типу. Їх та інші кабінети обладнали новими меблями та новим медичним обладнанням.

Також у відділенні з’явилася нова пральня, а задля комфорту породіль у палатах сімейного перебування встановили кухні, холодильники та бойлери.

Автор:
Марина Проценко