В Ізюмському районі через брак учнів та фінансування хочуть закрити кілька шкіл

01.06.2021 15:49 Савинці

Щонайменше п’ять шкіл Харківської області з нового навчального року вже не відкриють своїх дверей для учнів. Список освітніх закладів, які ліквідують, можуть поповнити ще дві школи із Савинської громади.

Рішення про закриття двох шкіл у Борівській та трьох – у Барвінківській громадах уже ухвалили депутати місцевих рад. А от у Савинській громаді це питання ще відкрите. Очільник селищної ради Юрій Матвієнко на останній сесії, яка відбулася наприкінці квітня, ініціював ліквідацію двох навчальних закладів – Вишнівської гімназії та Довгалівської філії КЗ «Савинський ліцей». Аргументував це відсутністю учнів, якістю освіти та економічними показниками. Проте депутатський корпус ініціативу голови поки що не підтримав. 

– Порядок денний тієї сесії нам дали за півтора дня до її початку. Тож якісно підготуватися до питань депутати не мали змоги, – пояснює депутат Савинської селищної ради Євген Орлов. – Окрім цього, не було обговорень з батьками в жодній зі шкіл. 
Самі вишневці висловили свою позицію щодо закриття гімназії – під час сесії влаштували акцію протесту з плакатами та вимогами не ліквідувати заклад. За словами Євгена Орлова, депутати в сесійній залі відразу не підтримали рішення щодо закриття Вишнівської гімназії, а от щодо Довгалівської школи, то це питання досі відкрите. Перед тим, як прийняти важливе рішення, народні обранці ініціювали проведення громадських обговорень. 

14 травня в Довгалівці пройшла зустріч представників депутатського корпусу, батьків та освітян. Як зазначив депутат, довгалівці хотіли поспілкуватися зокрема із селищним головою, проте його на зустрічі не було. 

– На цих зборах повинен бути голова громади та начальник фінансового відділу, – переконаний місцевий депутат. – Батьки ставлять запитання, а на них ніхто з присутніх на зборах не може відповісти.

Читайте також: У двох селах Савинської громади тиждень не буде газу

Два учні на одного вчителя

«Слобідському краю» вдалося отримати коментар від Савинського селищного голови Юрія Матвієнка. Очільник громади зазначив, що вже тривалий час перебуває на лікуванні в Харкові. Він повідомив, що перед сесією було проведено три наради з директорами шкіл щодо закриття. За словами голови, начебто було знайдено порозуміння. 

– Наразі в Савинській громаді працює сім шкіл, за різними показниками чотири з них потрібно закривати. Нам дали 24 мільйони освітянської субвенції, цих коштів на зарплату вчителям не вистачило. Окрім цього, нам як неспроможній громаді дали ще 13 мільйонів гривень на розвиток. Ми всі ці гроші віддали на освіту. Бюджет ради складає 71 мільйон гривень, з них 58 мільйонів гривень іде на освіту, – пояснює Юрій Матвієнко. – Відкрийте рейтинг громад Харківщини. Ми за спроможністю на передостанньому місці.

За словами селищного голови, в Довгалівській школі залишилося 24 учні, з них чотири дитини мають намір перейти до опорного закладу (вже написані відповідні заяви). Очільник громади також зазначив, що за рік на навчання одного учня в цьому закладі йде понад 105 тисяч гривень, тоді як у Савинському ліцеї – 32 тисячі гривень. За його словами, у Довгалівській школі на кожного вчителя в середньому припадає по два учні. Також Юрій Матвієнко зауважив, що багато коштів потрібно і на утримання самої будівлі. 

– У Довгалівці школу побудували в 1994 році – це велика двоповерхова будівля. За 27 років жодного разу не робилося ремонту. Там протікає дах. Батьки самі писали, що під час фізкультури впала стеля. А якби на дитину впала? Про цю школу вже давно казали, що вона неперспективна. Але тоді був Балаклійський район, гроші в районі були і школу утримували, щоб не зчиняти галас, – вважає Савинський селищний голова. – Там котельня розрахована, щоб опалити півсела. Проте котли старі, газ ми ганяємо, гроші за нього платимо, а в школі холодно.

Щодо Вишнівської гімназії, то Юрій Матвієнко зазначає, що будівля закладу охайна. Але через те, що там навчається невелика кількість учнів – 44 дитини, «утримання» одного школяра обходиться у 85 тисяч гривень на рік. 

– Допускається хоча б до 50 тисяч гривень на одного учня, – підкреслює Юрій Матвієнко. – Та питань немає, залишимо всі школи. Але де гроші брати на зарплати вчителям? Нам уже в Департаменті фінансів ХОДА повідомили, що в цьому році не дадуть базову дотацію на вчителів. Це не моя забаганка закрити дві школи. Це економічні реалії сьогодення.

Головна біда цих сіл, на думку очільника громади, замала кількість дітей. Каже, що у найближчі п’ять-сім років до школи нікому буде ходити.

– На 1 квітня 2021 року в Савинській громаді померло 60 людей, народилося лише 12, – наводить статистику селищний голова. – Я казав батькам: «Питань немає, народжуйте. Будуть діти – будуть і школи».

Підвіз дітей

У селищній раді обіцяють забезпечити підвіз дітей із Довгалівки та Вишневої до інших навчальних закладів, які оберуть їх батьки. Наразі в громаді є сім шкільних автобусів. 

– Ми і зараз дітей із Довгалівки підвозимо до опорної школи, – зазначає Юрій Матвієнко. – Є питання по Вишнівській гімназії. За 10–15 км від них є Веселівська школа. Однак батьки кажуть, що не хочуть, щоб їх діти навчалися у ній, бо вона також на грані. Ну тоді будемо возити до Савинців – до центру громади за 25 км. Потім нам почали закидати: «Як дітей можна возити по насиченій трасі?» Проте в нас щодня їздять два шкільні автобуси, які збирають дітей з усіх околиць і везуть по цій трасі в садок чи школу.

Разом з батьками не розуміють, як відбуватиметься підвіз дітей, і представники депутатського корпусу. За словами селищного депутата Євгена Орлова, семи шкільних автобусів не вистачає, щоб зараз забезпечити якісний підвіз дітей.

– Наразі нас годують тільки обіцянками – «підвіз забезпечимо». Селищна рада обіцяє купити новий автобус. Але коли це буде? Процедура займе близько півроку, тож до початку нового навчального року вже не встигнемо, – переймається Євген Орлов. – По Вишнівській гімназії взагалі складне питання. Вона розташована на немалій відстані від інших шкіл – 12–15 км. Це тільки відстань між школами, а до найвіддаленішого села відстань понад 25 км. Щоб забезпечити перевезення 44 учнів, потрібно два автобуси.

На заощаджені від закриття шкіл кошти Савинська селищна рада планує розвивати інші навчальні заклади. Станом на 25 травня громада мала близько 2 мільйонів гривень нерозподілених коштів. І що з ними робити далі, стане зрозуміло тільки після прийняття рішення по Вишнівській гімназії та Довгалівській школі.

За словами голови, кошти можна буде спрямувати на встановлення протипожежної сигналізації в Залиманському ліцеї. Також потрібні кошти на завершення облаштування системи сповіщення в Савинському ліцеї. Окрім цього, в опорному закладі і надалі покращуватимуться умови надання освіти. Незабаром там мають облаштувати сучасний кабінет української мови та літератури, гроші має виділити ХОДА.

– Раніше школи будувалися великі. А сьогодні їх можна закрити і всіх учнів розмістити в Савинському ліцеї. Опорний заклад у нас розрахований на 800 місць. Зараз там навчається близько 300 учнів. У нас усього в громаді 500 школярів. Ми можемо їх усіх перевести в опорний заклад, – зазначає Юрій Матвієнко.

У тему

Під час нашої розмови Савинський голова часто висловлював сумніви щодо якості освіти в школах громади. 

– Зараз пройдуть ЗНО, подивимося на результати наших учнів. Ми говоримо про все що завгодно, тільки не про якість освіти, – наголошує Юрій Матвієнко. – Коли в класах два-три учні, переважна частина вчителів – пенсіонери… Про яку якість освіти ми говоримо?

Відповідно до минулорічного рейтингу шкіл Харківської області, який формувався за результатами складання ЗНО, найкращий показник серед навчальних закладів Савинської громади був у Веселівської ЗОШ I–III ступенів. Вона посіла 124-те місце (всього в рейтингу 323 заклади), її учні змогли скласти 94 % тестів. 198-му сходинку минулорічного рейтингу зайняв Залиманський ліцей – випускникам цього закладу підкорилося 88 % тестів. Савинський ліцей був на 286-й сходинці рейтингу – учні опорної школи склали 79 % тестів. Щоправда, в останньому закладі було найбільше випускників, які складали ЗНО, – 17, у Веселівській школі – 11, у Залиманському ліцеї – п’ять. Вишнівська гімназія та Довгалівська філія в цьому рейтингу відсутні.