Секрет довголіття – у нервах та спокої: жительці Вовчанської громади виповнилося 106 років. Фото

27.12.2021 17:00 Вовчанськ
Фото з архіву героїні публікації Фото з архіву героїні публікації
До редакції «Слобідського краю» звернулася наша читачка і розповіла, що її бабусі Варварі Єлісєєвій з Вовчанська Харківської області 25 грудня виповнилося 106 років. Ми, звісно, не могли пройти повз такої події і зв’язалися з родичкою довгожительки, яка розповіла про секрет довголіття жінки і про те, як вона почувається наразі.

Без жодної пігулки

Варвара Миколаївна Єлісєєва народилася 25 грудня 1915 року у Вовчанську, де проживала все життя. До Другої світової війни працювала в садівництві, вирощувала розсаду. У 1936-му вийшла заміж за Степана Михайловича Єлісєєва, а наступного року в подружжя народився перший син.

– У Голодомор Варвара Миколаївна втратила батька та двох менших братів. На війні її чоловік Степан Михайлович був тяжко поранений, через що йому відрізали ногу, – розповідає невістка нашої героїні Валентина Єлісєєва.

У 1948 році, у родини Єлісєєвих народився другий син. Після війни Варвара Миколаївна працювати не пішла – на її руках опинилися чоловік-інвалід та двоє дітей. Степан Михайлович був шевцем, шив чоботи, жінка йому допомагала і доглядала за дітьми.

За словами Валентини Єлісєєвої, яка проживає зі своєю свекрухою, вся їх родина у квітні цього року захворіла на COVID-19. Вірус не обійшов стороною і нашу героїню, втім вона його менш ніж за два тижні поборола без єдиної пігулки.

– Я потрапила до лікарні з двостороннім запаленням легень, чоловік удома перехворів, донька перехворіла, і Варвара Миколаївна прихопила від нас. Лікар приїжджав, послухала її і сказав, що правостороннє запалення легенів, призначив антибіотики, але вона відмовилася їх пити, оскільки за все своє життя жодної таблетки не прийняла, – зазначає Валентина Єлісєєва. – 12 діб провела лише на одній воді, нічого не їла, оскільки втратила і смак, і нюх, їй вся їжа була несмачною. Ми думали, що вона в такому віці, провівши майже два тижні на одній воді, вже не підніметься. Втім потім бабуся сказала: «Досить лежати, у мене вже боки болять» і пішла. Вона мало рухається, але по дому ходить, не лежача. Зір хороший, газети без окулярів читає. Щоправда, недочуває.

Читайте також: При роках, але бадьорі духом: ким пишаються в громадах Харківщини

Спокійна і неконфліктна

Пані Валентина поділилася тим, який, на її думку, секрет довголіття Варвари Миколаївни.

– У неї дуже сильний імунітет. Вона ніколи не була в лікарні, завжди обходилася без пігулок. Я її раз до стоматолога повела, чотири роки тому. У неї навіть медичної картки немає, всі там так здивувалися, – розповідає невістка Варвари Миколаївни. – Її секрет довголіття – в нервах та спокої. Ми з нею 49 років живемо, вона все має, доглянута, нагодована. Вона в нас дуже спокійна, не нервує, не переживає, ніколи ні з ким не йде на конфлікт.

У Варвари Миколаївни два сини, дві онучки та чотири правнуки. І 106 років бабуся зустріла в колі своїх рідних.

– Приїхали онуки, правнучки, влаштували святковий обід. Я її переодягла, вбрала, кажу, що сьогодні свято. Вона питає: «Яке?», а я кажу: «Ваш день народження, 106 років». Вона навіть не повірила: «Правда? Вже більше 100 років прожила?». У неї останні два роки почалися серйозні проблеми з пам’яттю, забуває, що зараз відбувається, може спитати, який зараз день чи щось таке, а ось те, що було давно, вона пам’ятає все в деталях, – каже Валентина Єлісєєва.

Колектив редакції «Слобідський край» вітає Варвару Миколаївну з днем народження та бажає міцного здоров’я.

Автор: Савелій Мякушко