Ковід пішов у наступ: як змінилися правила захисту та де зробити вакцинацію на Харківщині

Зараз ковід почав швидко нарощувати свій наступ. Як змінилися правила щеплень, коли та кому треба робити другу бустерну дозу та де зробити вакцинацію на Харківщині – читайте в нашому матеріалі.

Наприкінці вересня, за даними Харківського обласного лабцентру контролю та профілактики хвороб, кількість захворілих на ковід у регіоні стрімко зросла до 200 людей на добу. Лідерами були Харків, Богодухівський та Лозівський райони. Зараз захворюваність коливається в межах – 100 –260 осіб на добу. Але будемо відвертими: якщо людина хворіє в легкій формі, вона не буде звертатися до лікаря або робити тест. 

У Валках з 5 жовтня, з огляду на можливе зростання захворюваності на коронавірус, профілактично ввели масковий режим.
Зростання захворюваності на коронавірусну інфекцію у першій половині жовтня фіксували у Первомайській, Олексіївській та Біляївській громадах Лозівського району Харківської області. За словами головного лікаря Первомайського центру первинної медико-санітарної допомоги Раїси Горячок, 56 % – це хворі, які не вакцинувались. 

Так, ми навчились мити руки та обробляти їх дезінфекційними засобами. Але в умовах війни, коли імунітет слабшає, харчування не завжди задовільне, а соціальну дистанцію витримати часто не вдається – цими способами коронавірус не зупинити. 

За 20 днів жовтня на Харківщині від ковіду померло 59 людей. Ситуація ускладнюється тим, що на деокупованих територіях лікарні тільки поновлюють свою роботу, інші – дуже завантажені, медики працюють понаднормово. Тож нам усім потрібно виявити відповідальність – і насамперед у справі вакцинації. 

Вересневі зміни від МОЗ

У вересні Міністерство охорони здоров’я затвердило наказ, який запроваджує важливі зміни щодо вакцинації проти COVID-19. 

– Ситуація з коронавірусною хворобою наразі контрольована, проте маємо бути готовими до подальшого зростання кількості випадків захворювання. Один із важливих етапів цієї готовності – це вакцинація, насамперед для груп ризику. Щоб якомога більше людей могли захистити себе від госпіталізації та смерті внаслідок COVID-19, ми дозволяємо другу бустерну дозу всім охочим, проте особливо радимо її робити людям із хронічними захворюваннями та людям віком 60+. Окремо хотів би наголосити, що вакцинація зараз не лише про власний захист, вакцинуватись – це, значить, не створювати навантаження на лікарні, які мають рятувати життя нашим військовим, – зазначив заступник міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар Ігор Кузін. 

Основні зміни стосуються термінів щеплень, комбінації вакцин та віку дітей.

Отже, затверджено нові схеми вакцинації відповідно до рекомендацій міжнародних організацій та Національної технічної групи експертів з питань імунізації. Основне: інактивовану вакцину CoronoVac можна використовувати для бустерного щеплення після застосування інших вакцин. Тобто, якщо людина отримала базовий курс вакциною Comirnaty, Moderna чи будь-якою іншою вакциною, вона може отримати бустерне щеплення (як перше, так і друге) вакциною CoronoVac. Ці схеми вакцинації, окрім того, що безпечні, ще й захищають від госпіталізації та ризиків смерті внаслідок коронавірусної хвороби.

Схема міксування вакцин при щепленні від коронавірусу - інфографіка

Також наказом зменшено мінімальні терміни між базовим (первинним) курсом вакцинації та бустерною дозою. Тепер бустер можна зробити через 5 місяців після завершення базового курсу. Раніше цей термін складав щонайменше 6 місяців. 

Друга бустерна доза дозволяється всім повнолітнім з інтервалом щонайменше 4 місяці після першої бустерної дози.