«Помолоділий» інсульт: як розпізнати та що робити

Велике психоемоційне навантаження, що зараз відчувають жителі прифронтової Харківщини, провокує багато захворювань, серед яких перше місце за кількістю померлих або тих, хто став інвалідом, посідають серцево-судинні захворювання – інфаркт та інсульт.

Інсульт у сучасному світі є однією з головних причин смертності. Ще до війни щороку понад 100 тисяч українців, третина з яких – молодше 65 років, ставали жертвами інсульту. Зараз у МОЗі наголошують, що через війну інфаркти та інсульти призведуть до підвищення кількості захворілих та померлих. 

Люди, і насамперед – жителі прифронтових територій, не мають можливості вчасно звернутися до лікаря. В середньому кожний десятий українець може відчути наслідки на рівні середньої тяжкості або важкої хвороби. 

–Люди під час війни не звертаються для профілактичного огляду, а терплять до останнього, бояться навантажити систему, та й система орієнтована на інші пріоритети. Це призведе до того, що хвороби виявлятимуть на більш пізніх стадіях. А це означає довготриваліше та дороговартісніше лікування, і не завжди ефективне, – зауважив очільник Міністерства охорони здоров’я України Віктор Ляшко. 

До того ж через психологічний тиск хвороби, які мали якусь вікову структуру, зустрічатимуться на 10-15 років раніше, ніж це було до війни. За словами Віктора Ляшка, ті вікові хвороби, які раніше наздоганяли людей у 60 років, тепер будуть наздоганяти жителів країни в 40-45, і насамперед це – інсульт та інфаркт. 

Причини та види

Інсульт – це гострий стан організму людини, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, по якій кров’ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом («бляшкою») або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати постачання кисню та поживних речовин, як наслідок – починають відмирати його клітини. 

Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску, тому люди, які хворіють на гіпертонію, є групою ризику. 

Саме тому ті, хто має гіпертонічну хворобу, повинні приймати ліки щоденно і довічно. Уявлення про те, що ліки від тиску треба приймати тільки, коли тиск вище норми – хибне. Регулярний прийом ліків значно зменшує ризик виникнення інсульту.

Факторами ризику фахівці вважають:

– похилий вік;
– неправильний спосіб життя (куріння, зловживання алкоголем, недостатня фізична активність – менше 150 хвилин на тиждень);
– медичні проблеми (підвищений кров’яний тиск – більше 140 на 90 мм рт. ст., цукровий діабет, високий рівень холестерину і особливо – миготлива аритмія, яка підвищує ризик інсульту в п’ять разів). 

Існують два види інсульту:
– геморагічний, який викликаний розривом мозкової артерії;
– ішемічний, за якого артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується. Цей вид інсульту непогано піддається лікуванню за умови, що людині нададуть медичну допомогу в перші 4,5 години після прояву перших симптомів.

УВАГА! Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 години, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків. Тому, якщо є підозри на інсульт, треба негайно телефонувати за номером 103.

Формула, яку повинен знати кожен

Прояви інсульту можуть залежати від частини мозку, що постраждала, але є спільні риси. Вони виникають раптово, часто – після підвищеного тиску. 

Їх легко запам’ятати за формулою «МОЗОК-Час»:

М (Мовлення) – попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.
О (Обличчя) – коли один бік обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо в неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.
З (Запаморочення) – поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі. 
О (Очі) – у людини раптово порушився зір на одному або двох очах, наприклад, з’явилось двоїння при погляді на предмети.
К (Кінцівки) – слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з одного боку стають слабкішими. 
Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте «швидку».