У Куп’янську відновлено комунальні платежі: кому і за що треба сплачувати

Після деокупації Куп’янська у вересні минулого року першими до роботи стали комунальники. Обстріли громади, що накривають місто вже вісім місяців, щодня додають їм роботи. 

З квітня 2023 року в Куп’янській міській громаді відновилося нарахування оплати за комунальні послуги. Їх надають чотири комунальні підприємства. Теплопостачальне завершило опалювальний сезон, тому нарахувань не провадить. Однак «Куп’янський водоканал», «Благоустрій міста» та «Комунальник» розраховують на оплату своїх послуг. 

Що в платіжках і як сплатити

Люди, які залишаються на території Куп’янської міської громади, отримують єдиний рахунок, де вказано нарахування за водопостачання та водовідведення, вивіз сміття і прибирання прибудинкової території. Як повідомила директорка КП «Благоустрій міста» Світлана Ананічева, працівники водоканалу здійснюють поквартирний обхід, фіксують показники лічильників на воду, і тільки після цього починається нарахування оплати за комунальні послуги, включно з розрахунками за тарифами «Комунальника» та «Благоустрою міста». Сплатити можна в будь-якому відділенні Укрпошти, що почали працювати у місті.

Незважаючи на те, що людей у громаді залишається зовсім мало, комунальники виконують свою роботу в повному обсязі. Тому звертаються з проханням вчасно сплачувати за їхні послуги і до ВПО, які виїхали. Адже вивезення сміття, прибирання наслідків «прильотів», ремонт пошкоджених водогонів проводиться незалежно від того, скільки мешканців залишається в багатоквартирному будинку.

За повідомленням Куп’янської міської військової адміністрації, передати показники лічильників чи сплатити послуги комунальних підприємств можна на сайті єдиної абонентської служби, яка відновила свою роботу в Кременчуці. До того ж, якщо самостійна передача показників є першою в поточному році, то вони будуть ураховані як первинні. На попередню різницю нарахування проводитися не буде, а вже при повторній передачі різниця братиметься як звичайно. 

 «Еко-сервіс» об’єднали з «Комунальником»

Близько 100 людей у Куп’янській громаді зараз виконують роботи з ліквідації наслідків «прильотів», вивезення сміття, ремонту доріг, прибирання вулиць та покосу трави. Сьогодні колектив «Комунальника» – це 98 працівників, включно з водіями та адміністративним персоналом. Штатний розклад укомплектований не повністю, бо в місті є проблема з робочими кадрами. Працюють в основному жінки. Робочий час – з 7-ї ранку до 16-ї години дня, але за потреби люди виходять на роботу навіть у вихідні.

У комплектуванні штату на підприємстві керуються територіальним принципом. Якщо людина проживає у Ківшарівці чи в Куп’янську-Вузловому, то й до роботи її залучають на цій місцевості. Таким чином працівник не залежить від транспортного сполучення. На даний час з «Комунальником» співпрацюють 15 жительок Ківшарівки, які працевлаштовані від центру зайнятості за програмою «Армія відновлення». В подальшому ківшарянки хочуть працювати в штаті комунального підприємства на постійній основі.

Куп’янськ, Харківська область. Працюють комунальники

КП «Комунальник» одним з перших відновило діяльність після деокупації. Люди єдналися вже у жовтні минулого року, збираючи одне одного на роботу з ліквідації завалів. Сміття за довгий час окупації не вивозилось, тому призначений начальник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін розпочав свою діяльність з наведення ладу в місті. Оскільки куп’янські підприємства були пограбовані вщент, то новому очільнику міста довелося залучати допомогу з інших громад Харківської області. Пальним ділилися військові. Всі роботи люди виконували вручну. За декілька днів місто було очищене від сміття.

До повномасштабного вторгнення в Куп’янську вивезенням твердих побутових відходів займалося КП «Еко-сервіс». Підприємство мало на балансі сучасні сміттєвози та обслуговувало міський полігон. Зараз його об’єднали з КП «Комунальник».

– Після деокупації в комунальному підприємстві залишилися тільки ті транспортні засоби, які не могли виїхати своїм ходом. Їх ремонтом ми й займаємося зараз. Першочерговим завданням залишається відновлення автопарку – «Комунальнику» залишилося від «Еко-сервісу» тільки два сміттєвози, які не можуть забезпечити вивезення сміття, бо його дуже багато. Після кожного «прильоту» об’єми будівельних відходів, на жаль, збільшуються. Руками і візками стільки сміття вивезти нереально, – розповідає начальник КП «Комунальник» Євген Топорков.

Працівники підприємства працюють поряд з рятувальниками та іншими службами, які відразу виїжджають на місце «прильоту». Після теракту в приміщенні музею свою роботу прибиральники виконали за дві години.

– Там працювало 20 людей, пригнали 4 автомобілі. Все вигребли, вивезли, повимітали. Повивозили постраждалу техніку, щоб якомога менше деталей нагадувало містянам про сумні події, – говорить Євген Топорков.

До щоденних завдань «Комунальника» входять покіс трави, очищення доріг, ліквідація ям. Якщо відразу після деокупації працювати було нічим, то зараз люди забезпечені інвентарем.

– Ми закупили лопати, мітли, граблі, придбали бензинові мотокоси. Тільки по місту зараз працює 10 косарів, які за тиждень викосили всі центральні вулиці та парки, – коментує роботу начальник підприємства.

Та не лише буденними справами займаються комунальники. Продовжуючи кращі традиції, напередодні Дня вишиванки колектив навів лад на площі перед зруйнованою адмінбудівлею, і у центрі Куп’янська знову з’явився Слобожанський орнамент. 

Водоканал готується до відновлення мереж

Значних руйнацій під час деокупації зазнало міське водопровідне господарство. Та вже за 1,5 місяця після відновлення роботи «Куп’янського водоканалу» питна вода з’явилася у квартирах жителів, які залишалися на території.

Працівники водоканалу розпочали свою діяльність у середині жовтня минулого року з відкачки КНС та ремонту насосного обладнання. Після відновлення водогону, постраждалого внаслідок обстрілів, комунальники запустили водозабір на Голубівці. Довелося ремонтувати й трансформатор, який затопило після обстрілів. У листопаді минулого року після підключення електропостачання з’явилася можливість запуску водогону. На той час усі багатоквартирні будинки були перекриті, бо через довготривалий простій системи водопостачання першу воду довелося хлорувати.

27 листопада КП «Куп’янський водоканал» очолив Андрій Дем’яненко, який раніше працював майстром дільниці на підприємстві. «Перед кожним з працівників знімаю шапку за те, що вони повірили і продовжують забезпечувати місто водою», – дякує він колективу.

Тут переважає чоловічий колектив, але є й жінки, які чергують на свердловинах та виконують адміністративну роботу. Якщо до повномасштабного вторгнення у міському водоканалі працювало 250 людей, то зараз удалося зібрати тільки половину. На 60 відсотків колектив оновився.

Роботи додають постійні «прильоти». Майже після кожного відбуваються пориви системи, які комунальники оперативно ліквідовують.

Незважаючи на погіршення екологічної ситуації через воєнні дії, води в свердловинах вистачає. У місті працює 11 свердловин, ще 5 у Ківшарівці та 4 на Цукрокомбінаті. Відновила роботу й лабораторія, і хоча більшість приладів тут розграбовано, за сприяння санстанції склад питної води постійно контролюється.

– Першочергово водоканал потребує оновлення насосів та очисних споруд. Наразі ведемо перемовини з міжнародними благодійниками, готуємо проєкти на відновлення КНС-1, КНС-5 на Ківшарівці, насосів по Ківшарівському і Голубівському водозаборах. Є потреба оновити й машинно-транспортний парк, – говорить керівник підприємства.

Начальник Куп’янської МВА Андрій Беседін повідомив, що міська влада вже підписала Меморандум з ООН стосовно модернізації та відновлення водопровідних комунікацій. «Куп’янський водоканал» отримає нові насоси та труби. Після стабілізації воєнної ситуації в місті комунальники зможуть невідкладно зайнятися відновленням водопровідного господарства. 

 «Благоустрій міста» дбає про прибудинкові території

Ліквідацією наслідків «прильотів», обслуговуванням електромереж у будинках, підвалах і квартирах, ремонтом систем холодної води і водовідведення в багатоквартирних будинках займаються працівники «Благоустрою міста». Вони ж дбають і про чистоту прибудинкової території.

У штаті підприємства є електрики, слюсарі та двірники. Та найбільш затребуваними в період повоєнної відбудови є будівельники, які ремонтують руберойдові та шиферні покрівлі, проводять зашивку віконних та дверних отворів, що утворюються після вибухів. Матеріалами для ліквідації наслідків «прильотів» жителів забезпечує міська військова адміністрація, а безкоштовну допомогу спеціалістів надає КП «Благоустрій міста».

У довоєнний час на підприємстві працювало близько 250 чоловік, зараз виконання значно більших обсягів роботи забезпечують 99, які обслуговують місто Куп’янськ, селища Куп’янськ-Вузловий та Ківшарівка. Частина працівників залишилася в штаті, частину набрали з працівників водоканалу.

– Найважче з інженерно-технічним персоналом, штат не укомплектований, немає заступника директора і головного інженера, потребуємо й головного бухгалтера, – розповідає директорка «Благоустрою міста» Світлана Ананічева, яка очолила КП у грудні минулого року.

На підприємстві є диспетчерська служба, куди надходять замовлення на поточні і капітальні ремонти багатоквартирних будинків. Сюди куп’янчани можуть звертатися в робочий час з 7-ї до 16-ї години. Цілодобово на телефонному зв’язку залишається керівниця КП, яка в разі необхідності оперативно організовує роботу слюсарів та електриків. Бригади ремонтників виїжджають на об’єкти в будь-який час доби.

Куп’янськ, Харківська область. Комунальники виконують свою роботу

– Після мого призначення ми склали фінансовий план, куди були закладені кошти на заробітну плату працівників, будівельні та паливно-мастильні матеріали. Цього року кошти на перше півріччя виділила військова адміністрація. За їх рахунок удалося забезпечити інвентарем двірників – люди отримали відра, візки, мітли, лопати та мотокоси. Закупили мило та робочі рукавички, – говорить Світлана Ананічева.

Усю зиму підприємство займалося вивезенням будівельного сміття з прибудинкових територій. Зараз додався покіс трави, і, на жаль, не зменшується сміття від постійних «прильотів». Майже 350 заяв чекають своєї черги на ремонт пошкоджених дахів. Для виконання цих замовлень КП «Благоустрій міста» звертається до благодійників за необхідними будівельними матеріалами.

Загалом за п’ять місяців роботи підприємство виконало більше 500 замовлень по зашивці віконних та дверних отворів, за 320 заявками усунули пошкодження системи водопостачання в підвальних приміщеннях, виконали 260 замовлень з ремонту щитових і по 110 заявках виїжджали на огляд та очистку димових і вентиляційних каналів.

– Люди повертаються в місто, а підключення газу до квартир відбувається тільки після надання наших актів, – розповідає очільниця підприємства. 

Теплопостачання треба повністю модернізувати

– Уже зараз першочергова увага приділяється підготовці до нового опалювального сезону 2022–2023 років. Найпроблемніша ділянка – це тепломережа селища Ківшарівка. Там близько 13 кілометрів теплокомунікацій практично зношені. Працюємо над тим, щоб їх замінити, адже на цій території найбільше багатоквартирних будинків, де проживає велика кількість жителів. У співпраці з керівництвом Харківської ОВА розробляємо кардинальні зміни до організації теплопостачання в громаді. Ми не можемо запускати новий опалювальний сезон, як і минулий, в авральному порядку. Люди мають розуміти, за що вони сплачують, і самі регулювати послугу, – прокоментував ситуацію начальник Куп’янської МВА Андрій Беседін.

В адміністрації комунальників називають янголами міста, дбають про їхню безпеку і намагаються полегшити працю на території, яку безперервно обстрілюють з різних видів зброї. Волонтери та благодійники передали їм 150 бронежилетів, а Харківська обласна військова адміністрація – деревообробний верстат компанії Wood-Mizer. Це мобільна пилорама, яка не потребує спеціального майданчика і може працювати на нерівних поверхнях. На ній комунальники виготовляють дошки, які необхідні для відновлення пошкоджених ворожими обстрілами будівель, будівництва фортифікаційних споруд та благоустрою міста.

Нагадаємо, у  Куп’янській громаді Харківської області стартувало опитування щодо перейменування 13 вулиць, 2 провулків та 1 в’їзду, які носять російські назви.

Нагадаємо також, що у Куп’янську комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій заборонила жителям ловити рибу, плавати на човнах та відпочивати біля водойм.

Раніше ми повідомляли, що у місті Куп’янськ, частина якого була знеструмлена внаслідок ракетного удару окупантів, відновлено електропостачання.

Головні новини Куп'янськ читайте на нашому сайті.